SON DAKİKA
“İBADET”
16 Eylül 2010 - Perşembe 15:31
Ahmet SARRAOĞLU

Sözlükte “ itaat etmek, boyun eğmek, kulluk etmek, tevazu göstermek, ilah edinmek; din ıstılahında, mükellef insanın nefsinin arzusu hilafına rabbına tanzim için yaptığı fiil ve niyete bağlı olarak yapılmasında sevap olan ve Allah’a yakınlık  ( kurbet ) ifade eden şuurlu itaat “ anlamına gelir. İbadet boyun eğmenin, itaat etmenin, saygı göstermenin ve kulluğun en son noktasıdır.

 

            Kur’an-i Kerimde Allah’a ve Allah’tan başkalarına ibadet sözkonusu edilmiştir. 82 ayette Allah’a ibadet kavramı kullanılmıştır. İnsan, Allah’a ibadet için yaratılmış Cenab-ı Hak bu konuda şöyle buyurur: Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım  “ ( Zariyat, 51 / 56 ) bütün peygamberler, insanları Allah’a ibadet etmeye davet etmişler ve bu konuda Rabbimiz şöyle buyurur :  “ Vaktiyle biz, israiloğullarından : “ Yalnızca Allah’a kulluk edeceksiniz, ana – babaya, yakın akrabaya, yetimlere, miskinlere iyilik edeceksiniz “ diye söz almış ve “ İnsanlara güzel söyleyin, namazı kılın, zekât verin “ diye de emretmiştik ( Bakara, 2 / 83 ) Kendileri de Peygamberler de Allah’a ibadet etmişlerdir. Bu konuda Cenab-ı Hak şöyle buyurur : “ Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, sana indirilene ( Kur’an’a sevinirler. Fakat ( senin aleyhinde birleşen ) guruplardan onun bir kısmını inkâr edende vardır De ki “ Bana, sadece Allah’a kulluk etmem ve ona ortak koşmamam emrolundu. Ben yalnız o’na çağırıyorum ve dönüşde onadır “ ( Ra’d, 13 / 36 )  Kur’an’da hem “ ey insanlar “ (Bakara 2 / 21 )hem de ey mü’minler” ( Hac 22 / 77  )  hitabı ile Allah ‘a ibadet edilmesi emredilmiş ve ibadetin ihlâsla ve hiçbir şeyi o ‘na ortak koşmadan yalnız Allah’a yapılması istenmiştir .( Nisa, 4 /36 )

 

            Kur’an’da ibadet kavramının; tevhid ( Allah’ın birliği ) itaat, dua, boyun eğmek ( tevazu, tezellül, huşu, iman ve Salih amel, Allah’ı tesbih ve secde, Allah’ı bilmek ve Salih amel, Allah’ı tesbih ve secde, Allah’ı bilmek ve tanımak gibi geniş bir anlamı vardır. Dolayısıyla Kur’an da ibadet kavramı; Allah’ın varlığını ve birliğini ikrar etmek, kitap ve Peygamberlerini doğrulamak, Allah’ın razı olduğu şeyleri yapmak, Allah’ın hükmüne razı olmak, nimetlerine şükretmek, musibetlere sabretmek, insan haklarına saygı göstermek, onlara şefkat ve merhamet etmek gibi iman, ahlak, namaz, hac, zekat, oruç, cihat, evlenme boşanma, helal- haram, miras, ticaret, ahde vefa, yemin, kefaret ve benzeri islamın bütün ahkamını uygulamayı, emir ve yasaklarına riayeti ve Allah’ın sınırlarını korumayı ifade eder.  

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları