SON DAKİKA
Hilvan’da Başörtü Krizi Çözülemiyor

Hilvan’da Başörtü Krizi Çözülemiyor

26 Temmuz 2011 - Salı 20:42
Başörtü Krizi Çözülemiyor.

Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılı içerisinde Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bazı ilköğretim okullarında başörtü krizi yaşanmış ve bazı okullarca yönetmeliğe uygun olmadığı iddiası ile çeşitli yaşlarda 23 ilköğretim öğrencisi okullara alınmamıştı.

Bunun üzerine başörtülü oldukları için okula alınmayan öğrenci velileri öğrencilerinin okula alınması ve eğitim haklarının ellerinden alınmaması için çeşitli anayasal haklara başvurmuş ancak herhangi bir sonuca ulaşamayınca İslami amaca uygun olan çeşitli derneklere başvurup destek istediler.

Çeşitli il ve ilçelerden oluşan ve toplam 13 İslami sivil toplum örgütünden destek alan Hilvan Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olan SELAM-DER İnönü Caddesi üzerindeki derneğe ait binasında toplandı. Dernek başkanı Bedih Çiftçi  tarafından yapılan basın açıklamasında Hilvan ilçesinde bazı ilköğretim okullarında yaşanan başörtü krizine ve bazı İslam devletlerinde Müslümanların katledilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan basın açıklamasına Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa ve ilçelerinde bulunan İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu adını verdikleri temel anlamda İslam düşüncesi taşıyan dernekler ile okula alınmayan başörtülü öğrenci ve velileri katıldı.

Basın açıklamasında, başörtüsü nedeniyle okula alınmayan kız öğrencilerine değinen Hilvan SELAM-DER başkanı Bedih Çiftçi başörtüsüne destek amacıyla seferberlik ilan etti. Yaptığı basın açıklamasında “ Başörtüsü mücadelesi veren tüm sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi ve son olarak Mustazaf-DER genel merkezinin başlatmış olduğu tesettür seferberliğine tam destek kararı almıştır” dedi.

Aldıkları kararları maddeler halinde okuyan dernek başkanı Bedih Çiftçi, Tesettürün anayasal güvence altına alınması hususunda gerekli girişimlerde bulunulması gerektiğini savunarak “ Bu konuda gerekli anayasal düzenlemeler derhal yapılmalı,

El ilan ve broşür ile kamuoyunu bilgilendirme,

Gerekli görüldüğü zamanlarda basın açıklamaları yapılmalı,

Miting, yürüyüş ve gösterilerde bulunarak dikkatleri bu konuya yoğunlaştırma gibi faaliyetlerde bulunma noktasında karar alınmıştır” dedi.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaşanan başörtü krizine değinen Çiftçi,

“ Şanlıurfa Hilvan’da 23 tane ilköğretim öğrencisi keyfi muamelelerle okula alınmaması ve eğitim haklarının ellerinden alınması kabul edilir bir durum değildir. Başörtü ile ilgili yaşanan bu mağduriyetler derhal giderilmeli ve bu tür keyfi muameleden vazgeçilmelidir.”

Hukuka ve hürriyetlere getirilecek kısıtlamalar ve yasakların açık ve net bir ifadeyle belirtilmesi zorunludur. Yorum yoluyla yasak oluşturulamaz. Başörtü ister inanç hürriyeti, ister kişilik bütünlüğü hakkı olarak düşünülsün sonuçta insani hak ve hürriyet kapsamındadır. Bu hak ve hürriyeti kısıtlamak veya yasaklamak hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi direkt yasak olduğunu belirtir hiçbir yasa ve yönetmelik de yoktur”

İnanan kadını toplumdan tecrit etmek amacıyla başörtülü okumanın yasaklanması ve örtünen bir kadının kamusal alanlarda çalışmasının engellenmesi, toplumun kahir ekseriyetinin kamuda temsilinin de önüne geçmiş, tek tip düşünce ve yaşam tarzı insanlığa dayatılmak sureti ile insan zihninde ipotek koyma yoluna gidilmiştir. Bu da toplumda sosyal barışı baltalamış ve halkı kutuplaşmaya götürmüştür. İnanca getirilen bu kısıtlama toplumun sosyal dinamiklerine zarar vermektedir” dedi

Çeşitli il ve ilçe örgütlerinden meydana gelen İnsani Hak ve Özgürlükler Platformunda bazı İslam devletlerinde meydana gelen insan katliamlarına da değinildi. Bu konuda açıklama yapan İnsani Hak ve Özgürlükler Platformunda konuşan Selam-Der Hilvan ilçe başkanı Bedih Çiftçi bazı İslam devletlerinde Müslümanlara yönelik yapılan saldırıları kınayarak akan kanın durmasını söyledi.

 

 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
bakır çeçan
22.08.2011 18:51
selam-der in başörtü konusunda gösterdiği gayreti ve çabasından dolyı tebrik ediyorum.başkan Bedih abizin bu konuyla ilgili konuşması ümit vericidir.bu sorun sadece selam-derin değil tüm hilvananın sorunudur.ama nedesense kimse bu sorunla ilgilenmiyor.inşalah hilvan ve bölgemizde bu sorun çözülür.tüm islam aleminin ramaza-ı şerifini kutluyorum
GURBETTEN
27.07.2011 00:29
Ben de Hilvanla ilgili haberi görünce tam bu gün SBS nin 1. yerleştirme sonuçları açıklandı hele Hilvan da bu yıl kaç kişi fen liselerini veye kaç kişi Anadolu lisesini kazanmış okuyayım da birazcık gururlanım dedim neredeeeeeee?