SON DAKİKA
“HİÇ KİMSENİN GARANTİSİ OLMAYAN SEÇİM”
22 Ekim 2013 - Salı 18:51
Ömer KAPAKLI

HİÇ KİMSENİN GARANTİSİ OLMAYAN SEÇİM

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yla Güneydoğu TV'de yaptığımız canlı yayın sonrası sohbette sordum: "AK Parti Genel Merkezinden adaylık konusunda kimseyle görüşmeniz oldu mu"

Fakıbaba , "Hiç kimseden bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim. Tekrar aday olup olmayacağımı bende bilmiyorum"demişti..

Söyledikleri doğru..

Birecik, Akçakale, Hilvan, Karaköprü, Bozova vs... AK Partili hiçbir Belediye Başkanı "Benim tekrar adaylığım garantidir. Gerekli yeşil ışığı aldım"diyemez. Çünkü AK Parti prensip olarak böyle bir konuma girmiyor..

Bunu özellikle yapıyor. Parti içi dinamizmi kazandırmak istiyor. Adayı belli olan bir İlçe için ankettir, temayüldür hikaye olacağına göre Parti dinamikliğini o bölgede elinde bulundurması mümkün olmaz..

Şanlıurfa'nın Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partiden kim gösterilecek?

Bu sorunun cevabı büyük önem taşıyor..

Elbette Anket, temayül, teşkilat ve Milletvekillerinin tavrı önemlidir.. Ancak benim kişisel düşüncem 3 Merkez ilçe ve 10 İlçede Adaylar biraz da Büyükşehir Belediye Başkanı Adayının etkisiyle dizayn edilecektir...

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çiçek müracaatların son günü "1 Kasım"diyor.. Ancak sonra da devam ediyor.. "Elbette bu kesin bir tarih değildir. YSK'nin takvimi bizi bağlar. Bazı bölgelerde 1 Kasım'dan sonra da aday olmayan bazı isimleri de aday gösterme olasılığımız vardır"diyor..

O halde şunu söyleyebiliriz..

1 Kasım'da mevcut aday adaylarına bakarak durum değerlendirmesi yapmakda yanlış.. Adaylar AK Parti tarafından resmi olarak görevlendirilmedikçe o bölgelerde her an bir sürpriz bekleyebiliriz..

BDP İl Başkanı Halit Yıldıztekin'le önceki gün bir görüşme yaptım.. İl Genel Meclisinde BDP Grubunda.. BDP'li birçok Üye Osman Baydemir'le ilgili yazıma dikkat çekerek, "Yazınız bir hayli ses getirdi"dediler.

Daha sonra BDP İl Başkanı Halit Yıldıztekin şöyle dedi : "Siz de tweterden yazdınız. Doğrudur. Suruç ilçesinden Belediye Başkan Aday adayıyım. Elbette adaylığımla ilgili karar verici Parti Genel Merkezimizdir"dedi. Ancak Halit Yıldıztekin gayet moralli, bu konuda kendinden bir hayli emindi..

Suruç'dan BDP'den Aday gösterilme olasılığının çok yüksek olduğunu kabul etmek gerekir. İl Başkanı Yıldıztekin, "Ömer Bey size gayet net bilgiler vereyim. Bakın şu anda tüm İl Genel Meclis Üyesi arkadaşlarımın yanında söylüyorum. Mevcut BDP'li Belediyeler olan Suruç, Ceylanpınar ve Viranşehir'i tekrar mutlaka kazanırız. Hiçbir sorun yok. Ama bu kez 3 İlçeyle yetinmeyeceğiz. Halfeti kesin oğlu kesin..Bozova'da çok ama çok iddialıyız. Kesin alırız. Hilvan, Birecik ve Siverek'de çok iyiyiz. En iddialı Partiyiz. Bu ilçelerdeki BDP'nin durumunu dikkate aldığımızda Şanlıurfa Büyükşehir'de de çok iddialı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim"

Yıldıztekin,bunu söylerken sormadı ama ima eder gibi oldu.. Birçok Bölgede AK Partiye alternatif olarak örneğin Saadet Partisinde kümelenmeler olabileceğini biliyor..

O halde Saadet Partisinde ne olabilir? Bu konuya bir göz atalım..

Geçen gün telefonla görüştüğüm Ahmet Bahçıvan, "Mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ya da Sayın Valimiz aday gösterilirse Saadet Partisinden Büyükşehir Belediye Başkanlığını çok rahat kazanırım. Bu iki isim dışında da kim gösterilirse gösterilsin durum pek değişmez..."

Ancak Bahçıvan sadece "Şayet Sayın Bakan Faruk Çelik AK Partinin Büyükşehir Adayı olursa bende durumumu yeniden gözden geçiririm"demeyi de ihmal etmedi..

Devamla, "Size bir tablo çizeyim.. Akçakale'de Mehmet Yalçınkaya, Karaköprü'de Ahmet Güzel, Siverek'de M.Ali Bucak, Hilvan'da Bucak faktörüyle gösterilecek bir aday.. Aynı durumu Birecik'de, Bozova'da, Viranşehir'de, Ceylanpınar'da, Eyyübiye ve Halilliye'de ve diğer Bölgelerde de yapabilmek mümkün.. Bu seçim öyle çantada keklik olmayacaktır. Kaldıki 2009 seçimlerinde çıkan sonuçtan ders çıkarmak gerekmez mi?"

Henüz MHP sayaha inmiş değil..

Ancak MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz'un başta Akçakale, Harran. Eyyübiye olmak üzere birçok Bölgede önemli isimlere teklif götürdüğünü söyleyebilirim..

Özetle, şimdiden öngörüde bulunmak çok zor.. Her Partiden Adayları görmemiz şart. Bunun içinde 1-2 aylık bir süreye ihtiyaç var...

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları