SON DAKİKA
“HER GÜN 900 MİSAFİR URFA'YA UÇAKLA GELİYOR”
18 Nisan 2013 - Perşembe 12:15
Ömer KAPAKLI

GAP Havaalanı hizmete ilk girdiği gün sadece İstanbul-Şanlıurfa seferleri düzenleniyordu. Haftada 3 gün.. Saatleri ise kamuoyunda tepkiyle karşılanıyordu..

Aradan yıllar geçti..

Şu an itibariyle havacılıkta Urfa açısından geldiğimiz noktaya bakalım..

THY'nin her gün İstanbul-Şanlıurfa karşılıklı İstanbul uçak seferleri.. Yine THY'nin her gün Şanlıurfa-Ankara seferi..

İki ayrı uçak firmasının her gün İstanbul-Şanlıurfa karşılıklı seferleri.. Ayrıca bir özel firmanın her gün Şanlıurfa-İzmir karşılıklı uçak seferleri..

Bugünleri de gördük..

Peki doluluk oranı nasıl?

Yetkililerden resmi bilgi aldım.. Nisan ayı itibariyle doluluk oranı Yüzde 100..

Türkiye genelinde doluluk oranında Şanlıurfa Nisan ayı itibariyle rekoru elinde bulunduruyor.. Peki Mart ayı nasıldı? Mayıs-Haziran ve daha sonraki aylardaki beklenti nasıl ?

Yüzde 90'larda..

Havacılık sektörü yüzde 70'lere razı iken Şanlıurfa'daki bu doluluk size bir mesaj vermiyor mu?

Peki her gün Şanlıurfa'ya kaç yolcu geliyor?

Yaklaşık 900 yolcu..

Bu 900 yolcunun 300'e yakını Urfa'lı.. 600'ü Şanlıurfa'ya ya ticaret için, ya da GAP turu nedeniyle Şanlıurfa'ya gelen yerli ve yabancı turistler..

Nisan ayı içersinde Şanlıurfa'daki tüm Oteller ful çekti.. Tek bir Oda ve yatak neredeyse bulmak imkansızdı.. Mayıs ayında da Otellerde yüzde 100 doluluk bekleniyor..

Şanlıurfa'da onlarca Konukevi bulunuyor.. Kış mevsiminde haftanın iki günü Sıra gecesi düzenliyorlardı. Talep çok fazla olunca birçok Konukevinde her akşam Sıra Gecesi proğramları yapılıyor..

Öğlen ve akşam yemekleri için tüm Konukevleri misafirlerden geçilmiyor.. konukevi dışında Lokantalar mevcut durumdan çok memnun..

Turizm Haftası kapsamında bu yazıyı yazarak olaydan bi haber olanları bilgilendirmek ve onlarında morallerinin yüksek tutmasını istedim..

Şanlıurfa ayağa kalkmış şahlanmış..

Pistten kalkan bir uçak gibi..

Balıklıgöl, Harran'dan sonra önce Halfeti şimdi de Göbeklitepe Urfa'ya bu ilgiyi arttıran en büyük neden...

Ayrıca Urfa'lıların misafirperverliği.. Urfa'ya gelen yerli ve yabancı turistler kendi il'lerine döndüklerinde yakınlarına, arkadaşlarına "Urfa'ya mutlaka gidin.. Orada hem tarihi, hem insanlığı görün"diyorlar.

Her gelen Urfa'nın bir turizm gönüllü elçisi oluyor..

Halen gelmeyenlere mesajımız var..

Urfa'ya Gel...

Tarihin sıfır noktasıyla yüzleşmenin tam zamanı..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
nlXcapNiW
24.04.2016 21:55
I&1;#278m extremely inspired along with your writing abilities as neatly as with the format on your blog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare to peer a great blog like this one these days..
halil çakır
18.04.2013 17:13
EVET KENTİMİZ SON YILLARDA TURİZM AÇISINDAN BİR İVME KAZANMIŞ OLUP FAKAT BUNU DİĞER BÖLGE İLLERİYLE KIYASLADIĞIMIZDA ÖRNEĞİN ANTEP,MARDİN VE DİYARBAKIR IN ÇOK GERİSİNDE OLDUĞUMUZ GÖRÜLECEKTİR.BU İVME' NİN HIZ KAZANMASI İÇİN KENTİMİZ TÜM TARİHSEL VE ARKEOLOJİK ALTYAPIYA SAHİPTİR.SON YILLARDA ARTAN NİTELİKLİ KONAKLAMA TESİSLERİNE YENİLERİNİN EKLENMESİ VE ULUSLARARASI FUARLARDA YAPILACAK ETKİN TANITIMLARLA ARZU EDİLEN HEDEFLERE ULAŞMAK MÜMKÜN OLACAKTIR.
Yazarın Diğer Yazıları