SON DAKİKA
“HAYIRLI BAYRAMLAR”
26 Kasım 2009 - Perşembe 21:38
Faruk BAYUK

 


Bayram tatili arife günü öğlenden sonra başladı,4 günlük  kurban bayramı tatilinde hem dinlenme fırsatı,hem de  dost,akraba ve komşu ziyaretleri,diğer yandan ebediyete ermiş yakınlarımızın  mezarlarını ziyaret edeceğiz.


Yine  kurban bayramı nedeniyle bildik manzaralarla karşılaşacağız,kaçan kurban haberleri,kurbanı keseyim derken yanlışlıkla elini ayağını  kesen insanlarımızın trajedi ,komik görüntülerini televizyon haberlerinden izleyeceğiz.


Her yıl kutladığımız kurbanın o  hikayesini yeniden bir hatırlayalım isterseniz, Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yazan bilgilere göre ilk “kurban” tecrübesi Hz. İbrahim zamanına uzanmaktadır. Allah’a oğlu olması için yakaran Hz. İbrahim’in “oğlu olması halinde onu Allah’a kurban edeceğini” söylemesi üzerine kendisine yapılan büyük bir imtihan olarak karşımıza çıkmıştır. Hz. İbrahim oğlu yerine kendisine gönderilmiş olan kurbanlık hayvanı kesmiştir. Böylelikle de Allah için “insan kurban etmek” yerine, Allah için “kurban kesmek” adeti de günümüze kadar ulaşmıştır.Kurban bayramında hali vakti yerinde olan herkes kurban kesmeli kestiği kurban etini muhtaç insanlara ulaştırmalı.Bu bayramın  tüm Müslüman alemine, ülkemize hayırlar,mutluluklar  getirmesini dilerim…İyi bayramlar
 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları