SON DAKİKA
“GÜVENÇ'İN ADAY OLACAĞI O KADAR BELLİYDİ Kİ...”
30 Kasım 2013 - Cumartesi 15:06
Ömer KAPAKLI

Vali Celalettin Güvenç'in Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağını haftalar önce söyledim.. Hiç kimse inanmadı.. Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakan Faruk Çelik, 9 Aday adaydan biri ya da sürpriz bir isim Aday gösterilecek dendi.

Cuma günü twetten "AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Adayını açıklıyorum : Aday Vali Celalettin Güvenç"dedim..

Ne olduysa bundan sonra oldu.. Şanlıurfa'da bir yanda sevinç, diğer yanda hüzün, diğer yanda şaşkınlık.. Ne ararsanız vardı..

Oysa daha önce bazı twetlerim şöyleydi : Umarım Valilikteki tebrikleri kabul etme işi haftalarca devam etmez.

Vali Celalettin Güvenç'in yerine gelecek yeni Vali'de 2 yıl sonra yapılacak Genel seçimde Milletvekili Adayı olur.Seçilir ve Urfa'nın Bakanı olur..

Başbakan, Fakıbaba, Gökçek ve Topbaş'la ilgili soruya, "Olabilirde, olmayabilirde"dedi.. Bu açıklama aslında o kadar net messajki...

Ve..Buna benzer birçok twet..

Ancak kimse inanmadı.. İnanmak istemedi.. Vali Celalettin Güvenç Şanlıurfa'nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu..

Cuma günü yoğun bir çalışma yapıldı.. Herkese şu mesaj gitti.. "Urfa'da halk hareketi başladı. Urfa'yı Maraş'lı değil, Urfa'lı yönetsin diyorsan bugün saat 12'de Topçu Meydanında yapılacak olan mitinge sen de katıl. Haydi Urfalı"denildi..

Şanlıurfa Belediyesinde başta Temizlik işçileri olmak üzere bazı kurum yöneticilerinin kendilerine bağlı çalışanlarının Mitinge gitmesi için gece geç saatlere kadar yoğun çaba içersinde oldukları görüldü...

Mitinge katılım beklendiği gibi olmadı. Neden? Çünkü siyasi iklim buna müsait değil. 2009 çok farklı bir süreçti. Bir defa o harekette Lider vardı. Örneğin şimdi bırakın lideri konuşacak sözcü bile yok gibi.. Bireysel eylem devam eder ama beklendiği gibi gelişmez. Yarın diğer Partiler farklı aday çıkarırlar, bunun halkta karşılığı olur bunu elbette şimdiden bilemeyiz,,

Cuma akşamı twitirden şöyle dedim : "Demokrasilerde tepki çok normaldir. Ancak tepkinin adresi Siyasi Partiler ve Sandıktır... Urfa'da tek Parti yoktur.. 2009'da bu böyle olmuştu"dedim.

Bunun açılımı şuydu : 2009'da Ahmet Eşref Fakıbaba AK Partiden Aday gösterilmedi. Sadece bir Balkon konuşması yapıldı. Fakıbaba "Ben halk harekatını başlatıyorum. Bağımsız olarak seçime gireceğiz"dedi.

Fakıbaba boyunun ölçüsünü de alabilirdi.. Ancak Halk Harekatı amacına ulaştı Fakıbaba Bağımsız olarak seçildi..

Oysa şimdi bakıyorum birçoğu sahte hesaplardan sadece twit atıyorlar.. Cumartesi günü de Cep telefonlarına gönderilen mesaj ve Belediye işçileri destekli bir tepki Mitingi yapıldı..

Yapılabilir.. Demokraside bu vardır.

Ancak bundan sonraki süreçte AK Partinin Adayını beğenmeyen varsa ya Bağımsız bir hareket oluştururlar, ya da herhangi bir Partinin Adayında birleşerek tepkilerini gösterirler..

Ahmet Eşref Fakıbaba 2004'de AK Partiden Aday gösterildi.. Ancak Milletvekilleriyle bilinen nedenlerden dolayı ayrışmalar oldu 2009'da . Oylama yapıldı 7"Hayır", 2 "Evet" oyuyla Aday gösterilmedi..

2009'da Bağımsız seçildi. AK Partiye geçti.. Aslında geçtiği gün Aday gösterilmeyeceği gün gibi aşikardı..

Diyelim ki AK Partiye geçti.. Sonuçta 2009'daki oylamayı hatırlayarak en azından Milletvekilleriyle diyaloğ içersinde olabilirdi. Yine yapmadı.. Çünkü Urfa'da oy oranının yüzde 55'in üzerinde olduğunu bu nedenle Başbakan Erdoğan'ın kendisini yine Aday göstereceğine inanıyordu..

Ama yine oylama yapıldı.. 6 Milletvekili, "Vali Celalettin Güvenç'in Aday olmasını istiyoruz"dedi. Bu sayı daha sonra 8'e kadar çıktı..

Yani Güvenç'e bu kadar destek verilmemiş olsaydı ve örneğin 5 Milletvekili "Fakıbaba olmalı"demiş olsaydı Şanlıurfa'nın Adayı Fakıbaba olurdu..

Fakıbaba yapı olarak bunu becerebilen bir yapıya sahip değil.. 5 ayrı seçime girse Aday gösterilmeyeceğini bilse yani Vekillerle diyaloğ içersine giremez.. Bu gerçekten yapı meselesi..

Her defasında "Milletvekillerinin Aday tespitinde hiç etkileri yok"diyorlar ya.. Ben de buna gülüp geçiyorum.. Mahalli seçimlerde Milletvekillerinin etkisi umulanın da üzerinde..

Salı günü Vali Güvenç'in adaylığı açıklandıktan sonra ya Salı akşamı, ya da Çarşamba akşamı Aday olan Celalettin Güvenç, İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve 10 Milletvekili bir araya gelecek. Toplam 12 kişi..

Eyyübiye, Halililiye ve Karaköprü'de ilk 2 ya da 3 kişi ayrıntılarıyla konuşulacak. Genelde bu aday adayları temayülde, anketlerde vs.lerde başa-baş oldukları için Milletvekillerinin tavrı bu noktada belirleyici olacak. Bu toplantının Raporu ve 3 Merkez ilçedeki genel eğilim Üst Kurula iletildiği an aslında eğilim hangi adaylara yönelikse o Adaylar 3 İlçenin Belediye Başkan Adayı olarak üst kurul tarafından açıklanmış olacaktır..

10 İlçede ise aslında Adayların büyük ölçüde belirlendiğini sadece iki-üç ilçede bazı sıkıntıların olduğunu yapılacak bu toplantıda bu ilçeler için de kesin karar verileceğini biliyorum.

Böylece Şanlıurfa'nın 13 ilçesinde aslında adaylar en geç 5-6 Aralık tarihine kadar belirlenmiş olacaktır..

Tabi AK Partinin Şanlıurfa Büyükşehir Adayının belirlenmesiyle birlikte MHP'nin ciddi bir çalışma içersinde olduğunu, Saadet Partinin de önemli hamlelerinin olacağını, yine CHP'nin önemli bir isimle yarışa katılmak isteyeceğini de belirtmem gerekiyor.

Tabi tüm bu gelişmeler BDP'nin ekmeğine de yağ sürüyor..

Adaylar belirlendikten sonra kamuoyundaki gelişmeleri de yakından takip eden biri olarak bu konularla ilgili gözlemlerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim...

Vali Celalettin Güvenç'in adaylığına şu anda tepki gösterenlere ise şöyle derim : "Sonuçları değil, başlanğıçları değiştirmek gerekir..."

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
yitv327bQqMZ
24.04.2016 19:03
Your post captures the issue peetlcfry!
2006 honda cbr600rr fairings
03.06.2014 18:17
Informasi yang diterima dari orang dalam AHM, tengah disiapkan StreetFire "full fairing" ini untuk diproduksi massal di Indonesia. Posisinya mengisi ceruk di atas StreetFire yang bergaya "naked touring" yang saat ini dibanderol Rp 23,4 juta. 2006 honda cbr600rr fairings http://hondacbr600rrfairing.tripod.com
mehmet beyunca
02.12.2013 01:39
Karaköprüde çok başarılı bir başkan var. Halk oylamalarında yüzde 80, temayülde 1. olan bir belediye başkanına karşı valiye yakınlığıyla bilinen Mustafa Yavuz isminin dillendirilmesi ve halk tarafından karşılığı bulunmayan bu kişinin aday gösterilmesi, Karaköprüde Ak partinin yeni bir hüsrana uğramasına neden olacaktır. Bu nedenle Vali'nin belediye başkanı seçilmesi,i Karaköprüde NİHAT ÇİFTÇİnin aday gösterilmesiyle ve destek vermesiyle yakından lgilidir. Yoksa BDP veya BAHÇIVAN ipi göğüsler.
KARACADAĞLI
30.11.2013 22:30
BEN NE ZAMAN BELEDİYE PERSOLENI OLDUM BU GUNKİ MİTİK HALKIN TA KENDISIDI
Cuma Ağaç
30.11.2013 18:33
aklımızı başımıza alalım birbirimizi yemeyelim. aday olması beklenen urfa'lı duayenlerden 10-15 kişi urfa'm için ben kurban deyip aday oldu da mı vali konusu ortaya çıktı?! fakıbabaya gelince, boya badana, kaldırım,parkeden başka bir icraat yok. on yılda bir sokakta bile kentsel dönüşüm yapamadı. insanımızı birbirine kırdırdı. belediye otobüsü ile halk otobüsünü bile aynı durakta durduramadı. urfa 10 yil kaybetti. ak parti ye de on yıla mal oldu. ama fakıbaba ak partiye bir türlü mal olmadı.
Cuma Ağaç
30.11.2013 18:31
sayın valimize de urfa'ya da hayırlı olsun. urfa'lıların birbilerini de urfa'yı da kötü ettiği bu siyasi kaos ortamından kurtulmak, birbirimizin kıymetini bilmek ve her birimiz haddimizi bilmek açısından iyi oldu. ithal aday istemiyoruz diyenlere de bakan söz konusu olunca istiyoruz da vali olunca mı istemiyoruz?! ben de bakan diyordum ithal lafı aklıma gelmiyordu. "çikita" muzu görünce ithali unutuyoruz da "anamur" muzu olunca mı ithal aklımıza geliyor?!
Yazarın Diğer Yazıları