SON DAKİKA
“GENEL SEKRETER URFA'LI OLMALI... BİZ HIRPO DEĞİLİZ...”
26 Mart 2014 - Çarşamba 16:02
Ömer KAPAKLI

Yerel Seçimlere sayılı günler kaldı.. Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da hem Büyükşehir, hem de İlçelerde gerçekten kıran kırana bir seçim yaşanıyor..

Şahsen ben BDP'nin bu kadar önemli ataklar yapacağını beklemiyordum. BDP Barış süreci rüzgarının yanısıra Osman Baydemir'le çok iyi bir hava yakaladı..

Hesap-kitap yapılırken BDP Büyükşehir'i alabilir mi? sorusu ağırlıklı olarak konuşuluyor.

AK Partililer "Büyükşehirle ilgili hiçbir sorun olmaz"diyor..

Buna karşın BDP'liler "Urfa'yı alacağız"diyor..

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'da yaptığı her Mitingde Bölgeyi kastedederek "18'de 18 yapacağız"diyor. Şanlıurfa'yı da alacaklarını her defasında söylüyor..

Bu zor görünüyor..

Ancak görüştüğüm BDP'liler, "Zor değil. Pazar günü görürsünüz"diyorlar..

Ben herşeye rağmen çok zor diyorum..

Ancak 13 İlçe için aynı şeyi söylemek biraz güç..

Örneğin Akçakale ve Harran'da AK Parti ile MHP Adayları arasında kıyasıya bir mücadele var. Bu 2 İlçede MHP Adayları bayağı zorluyor..

Eyyübiye ve Karaköprü'de AK Parti Adaylarını SP adayları ciddi şekilde zorlarken BDP bu 2 ilçede "Acaba aradan biz çıkabilirmiyiz?"hesabını yapıyor..

Sanki en rahatı Haliliye gibi görünüyor. Burada da AK Partiyi BDP zorluyor..

Viranşehir-Suruç-Ceylanpınar-Bozova-Birecik-Halfeti ilçelerinde AK Parti-BDP arasındaki mücadele sürüyor..

Hilvan ve Siverek'de AK Parti-BDP-DP mücadelesi..

MHP ve SP'nin Büyükşehir'de bayağı ciddi bir oy alacağı söyleniyor.. BDP'de Büyükşehir hesabı yaparken bu 2 Partinin alacağı oyları yakından takip ediyor..

2011'de MHP yüzde 3 gibi bir oy almıştı.. Pazar günkü seçimlerde oyunu yüzde 10'lara kadar çıkarmayı amaçlıyor. Bunu gerçekleştirirse ilk yapılacak seçimde MHP 2 Milletvekilini kazanma yolunda önemli bir avantaj sağlayacak ki bence yapılan tüm çalışmalar da bu yönde..

Şu bir gerçek ki BDP Büyükşehir'i alamazsa dahi ilk yapılacak seçimlerde Ülke Barajı aynen devam etse dahi 3, veya 4 bağımsız Milletvekili adayıyla Urfa'da rahatlıkla seçime girebilecektir.

Çok açık ve net olarak görünen şudur : 30 Mart seçimlerinde mutlak suretle BDP ve MHP Urfa'da oyunu önceki seçimlere göre bayağı arttırmış olacaktır..Özellikle de BDP...

Büyükşehir'i AK Partinin Adayı Celalettin Güvenç, ya da BDP'nin Büyükşehir'i kazanması halinde Osman Baydemir'e sesleniyorum..

Genel Sekreteriniz mutlaka Urfa'lı olmalı..

Şanlıurfa halkı her ikinizinde Urfa'lı olmayışına içerlendi, üzüldü, iç dünyasında bir kırılma olduysa da sizleri kabullendi..

"Yabancı olsa ne olur? Ankara,İstanbul'da da adaylar yabancı değil mi?" tezini savunanlara hatırlatmak isterim..

TUİK'in verilerine göre Şanlıurfa'da yaşayanların sadece yüzde 6'sı Şanlıurfa kütüğüne kayıtlı olmayan vatandaştır..

Yani Şanlıurfa'nın genelinde mevcut nüfusun yüzde 94'ü Şanlıurfa nüfusuna kayıtlıdır. Yani doğma-büyüme Urfa'lıdır..Yani Şanlıurfa; İstanbul, İzmir, Ankara değildir...

Durum bu kadar açıkken Genel Sekreter yabancı olamaz..

Açıkça yazıyorum.. Pazar gününden itibarende bu konuyu ağırlıklı olarak gündemde tutacağım..

Genel Sekreter de yabancı olursa bir Urfa'lı olarak kendi kendime "Biz Urfa'lılar çok hırpoyuz"derim...

Not: Hırpo: İyi yürekli, ama saftır, kolaycı aldatılır demektir.

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
A.H.PEHLIVAN
16.04.2014 11:17
Hırpoluk yeni işimiz değil bence çoktan devam ediyor,Ayrıca yalnız urfa için de değil.Ama bir gerçek varki işi ehline vermek lazım.Şanlıurfa halkı belediye seçimlerinde gösterdilerki işin ehli bunlar.Bizde bu başkanlara ve ekibine saygı duymamız lazım.Urfalı olsaydı,her aşiret bizden olsun isterlerdi.İtirazlar daha çok olurdu bence.Biz siyaseti beşyılda bir,oda ikiay konuşuyoruz.Ama onlar her zaman siyasetin içindeler,çünkü asıl işleri o.İnşallah Şanlıurfa için hayırlısı olur.Elbirliğiyle destek olmak lazım.Selamisaygı,hürmet.
hırpo
15.04.2014 18:36
sende ,bende,hepimiz de ' hırpoyuz '
HIRPOLAR
15.04.2014 17:46
BİZ HIRPO OLDUK. HAYIRLI OLSUN
Yazarın Diğer Yazıları