SON DAKİKA
“ESAD'LA EN AZ 1 YIL DAHA..”
18 Mayıs 2013 - Cumartesi 10:33
Ömer KAPAKLI

Suriye olaylarını yakından takip edenlerin hepsinin ortak görüşü Diktatör Esad'ın en az 1 yıl daha kalacağı yönünde..

İstanbul Medyasında bu konuyla ilgili proğramlarda Bölgeyi ve Suriye'yi bilmeyen Gazeteciler resmen sallıyor.. Birçoğunun yıllarca PKK ile ilgili yaptığı yanlış tespitlerde olduğu gibi..

Elbette Başbakan Erdoğan'ın Amerika ziyareti bu açıdan önemliydi. Ancak Başkan Obama açık bir dille "Elimizde sihirli formül yok"dedi.

Bunun anlamı Suriye'deki Esad rejiminin bir süre daha kalacağının pekişmesidir. Kimyasal silah bile kırmızı çizgi değil.. Uçuşa yasak bölge bizim en büyük beklentimizdi ancak bu konu da gerçekleşmedi..

Bunda Amerika halkının yüzde 98'i nin Suriye olaylarına ABD'nin hiç karışmaması etkili olabilir ama aslında bu konuda düğmeyi basacak olan yine İsrail olacaktır.

Bu süreçte İran ekonomik anlamda her geçen gün biraz daha sıkıntı yaşıyor. Muhaliflere karşı savaşan Hizbullah militanları da can kaybına uğruyor. İsrail bu durumu yakından takip ederek 1 yıl sonra şartların kendi adlarına çok daha uygun olacağını ve birçok tehlikenin birlikte ortadan kalkacağını düşünüyor.

İsrail ve Amerika'nın tek bir kırmızı çizgisi var.. Bu da Esad'ın sonra Yönetimin kimlerden oluşacağı sorusunun net bir şekilde görülmesidir..

Onlar için Suriye'deki iç savaşın sonlanması önemli değil.. Ortadoğu'nun yeni düzeninde nasıl bir Suriye yönetimi..

Bunu net bir şekilde görmeden asla düğmeye basmayacaklardır.

Başbakan Erdoğan, Obama görüşmesinde Obama özetle şöyle diyor : "Esad üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz..

Esad'ın içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz..

Cenevre'deki görüşmelerin, Rusya'nın ve Suriye'de her kesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla sonuç alınır.."

Başkan Obama basın toplantısında da açık bir dille izah etti. "Suriye politakasında Amerika olarak zik-zak çizmiyoruz. Hep aynı noktadayız"

Bu söyleminde haklı.. Çünkü ilk günden beri Amerika bu konuya balıklama atlamadı.

Maalesef Esad en az 1 yıl daha Suriye'de kan akıtmaya devam edecek. Sadece Türkiye'de sayıları 500 Bini aşan Suriyeli mülteciler ve Suriye'deki muhaliflerin sıkıntıları artarak devam edecek.

Reyhanlı olayları ve sonrasındaki senaryolar önümüzdeki aylarda da yapılmak istenecektir. Bu noktada özellikle Suriye ile sınır olan Bölgelerimizde ve mülteci kamplarının olduğu bölgedeki insanlarımızın soğukkanlılığını sürdürmesi prokovasyonlara prim vermemesi gerekmekte..

Zor bir süreçten geçiyoruz..

Umarız Esad 1 yıldan önce gider...

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları