SON DAKİKA
Esad'ın Halep'e gittiği iddia edildi

Esad'ın Halep'e gittiği iddia edildi

02 Ekim 2012 - Salı 19:20
Esad'ın Halep'e gittiği iddia edildi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın son günlerde çatışmaların yoğunlaştığı Halep'e 30 bin asker gönderdiği, kendisinin de şehri ziyaret ederek çatışmaları yerinde incelediği bildirildi.

Esad yanlısı duruşuyla bilinen Lübnan gazetesi El Diyar'ın aktardığına göre, Suriye lideri, bir sabah erkenden helikopterle Şam’daki başkanlık sarayından ayrılarak Halep’e gitti.

Gazetede Esad’ın ziyaretinin hangi gün başladığı belirtilmedi ancak halen Halep’te olduğu ifade edildi. Esad’ın ziyaret kararını, Suriye’nin en büyük ikinci şehri ve ticaret merkezi olan Halep’te çatışmaların geldiği noktanın çok ciddi olduğu yönündeki haberlerin ardından aldığı vurgulandı.

Haberde, “Başkan Esad 5’inci ve 6’ncı birimlere, yani yaklaşık 30 bin askere ve 2 bin personel taşıyıcıya Hama’dan Halep’e geçme ve Halep’teki işgal altındaki bölgelere Türkiye sınırından saldırma emri verdi” denildi.

Reuters haber ajansı haberi bağımsız olarak teyit edemediğini bildirirken El Diyar’ın bir çalışanı ajansa yaptığı açıklamada şehirde muhabirleri olduğunu belirtti. Suriye devlet medyasında da ziyaretle ilgili bir haber yer almadı.

Halep'te son günlerde şiddeti artan çalışmalar sonucu hafta sonu antik “Eski Şehir” bölgesinde bulunan bir kapalı çarşıda yangın çıkmıştı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bölgede meydana gelen yangın nedeniyle yüzlerce dükkan kül olmuştu. (Hürriyet)

SURİYE'DEKİ OLAYLARDA 76 KİŞİ ÖLDÜ

Suriye’de rejime bağlı güçlerin muhaliflere yönelik ülke genelinde düzenlediği saldırılarda 76 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), sabahtan bu yana güvenlik güçlerinin Şam’ın Kadem, Kalamun, Kafr Susa, Duma, Haresta ve Besatin bölgelerine helikopter destekli operasyonlar düzenlediğini ve saldırılarda 25 kişinin öldüğünü duyurdu.

Şam’ın doğusundaki Ayn Terma, Sakbe, Cisrin ve Arbin bölgelerine çok sayıda top ve havan mermisinin düştüğü, bölgeden dumanlar yükseldiği belirtilirken, rejime bağlı askerlerin Berze semtinde evleri yıktığı öğrenildi.

Örgüt, muhalifleri hedef alan saldırılarda Dera’da 22, Halep’te 15, Humus’ta 8, Hama’da 3, İdlib’de 2 ve Kuneytra da bir kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Öte yandan Şam Haber Ağı, Halep, İdlib, Dera ve Deyru’z Zor kentlerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed birlikleri arasında yoğun sokak çatışmalarının çıktığını, savaş uçakları ile helikopterlerin Halep’in birçok bölgesini bombaladığını kaydetti.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.