SON DAKİKA
Esad halka seslendi

Esad halka seslendi

06 Ocak 2013 - Pazar 19:02
Esad, ülkedeki çatışmanın yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında olduğunu söyledi.

Başkent Şam'da halka yönelik yaptığı konuşmada Esad, şunları belirtti:

"Suriye, tarihinde görmediği bir saldırıyla karşı karşıya. Tüm ülkeyi saran bir acıyla karşı karşıyayız. Ülke içinde ve dışındakiSuriye'ye düşman olan güçler, bizden intikam almak istiyor. Ülkedeki çatışma yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında.

Ülkede El Kaide zihniyetine sahip teröristler var. Çoğu Suriyeli olmayan radikal İslamcılarla savaşıyoruz. Bu süreçte yanımızda yer alan RusyaÇin ve İran'a teşekkür ediyorum. Bazıları Suriye'nin muhaliflere doğrudan askeri müdahalede bulunmayı tercih ettiğini iddia ediyor. Biz başından beri siyasi çözümden yanaydık. Ancak kan dökmekten başka bir şey bilmeyen teröristlere karşı halkımızı korumak için kendimizi savunduk."

Esad, "Biz hep diyalogdan yana olduk. Ancak siyasi çözümden yana olmamız, teröristlerle mücadeleden vazgeçmek anlamına gelmiyor" diye konuştu.

"Arap Baharı denilen şey, eninde sonunda patlayacak bir sabun köpüğünden ibaret" ifadesini kullanan Esed, "Teröristlerle mücadelede sorumluluklarını yerine getiren tüm vatandaşları selamlıyorum" dedi.

"Biz siyasi çözüm yolunu seçtik, siyasi proje getiren herkese elimizi uzattık. Lakin bu konuda yanımızda ortak bulamadık" diyen Esed, çözüm için yeni bir hükümet kurulması, bir diyalog konferansı düzenlenmesi ve genel af ilan edilmesini de içeren aşamalı bir plan önerdi.

Krizin çözümüne yönelik öneriler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkedeki krizin çözümüne yönelik önerilerde bulundu.

Şam'daki opera binasında yaklaşık 2 bin kişilik destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada Esed, "Suriye'ye ihanet etmemiş" olanlar diye nitelediği kesimlerle diyaloğa açık olduğunu, ancak "batı kuklası" olarak nitelendirdiği ve "terörist" dediği muhaliflerle görüşmeye kapalı olduğunu
ifade etti.

"Biz efendilerle görüşürüz, kullarla değil" ve "muhalif ve muvafık kesimlerle görüşmeler sadece dahilde olur" sözleriyle ülke dışındaki muhalif hareketlerle görüşmeye açık olmadığını ifade etti.

5 aşamalı plan

Suriye Devlet Başkanı Esed, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin 5 aşamalı bir plan önerdi. Buna göre:

"1- Yabancı ülkeler Suriye'deki silahlı muhalefeti desteklemeye son verecek. Yerlerinden edilen Suriye vatandaşları evlerine dönecek. Bu şartla Suriye ordusu da askeri operasyonlarını durduracak,

2- Sınırdan 'teröristler'in geçişi engellenecek. Özellikle Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapacak,

3- Muhalefetle diyalog başlatılacak, diyalog çerçevesinde geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek ve bir 'misak-ı milli' oluşturulacak, halkoyuna sunulacak,

4- Referandumla kabul edilecek milli misakı uygulamak üzere "Milli Birlik Hükümeti" kurulacak,

5- Genel af ilan edilecek ve geçiş dönemi planlanacak."

Bir yandan genel af ilan edileceğinden ve milli birliğin tesisinden söz eden Esad, aynı konuşmasında "ülkede tek bir terörist var olduğu sürece terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini" belirtti.

Ülkedeki sorunu bir "iç mesele" olarak nitelendiren Esad, her türlü uluslararası arabuluculuk girişimlerine de kapalı olduklarını ifade etti.

Rusya ve Çin'e ülkesine ve halkına gösterdikleri desteklerinden dolayı teşekkür eden Esad, kavganın "vatan ve vatan düşmanları, halk ve mücrim katiller, güvenlik ve korku salmak isteyenler arasında" olduğunu, "halk ve Allah düşmanlarına karşı mücadele ettiklerini" söyledi.

"Devrim diyorlar, oysa devrim bir ideolojiye yaslanır ve bir liderliği vardır. Bunların ne fikri ve ne de lideri" diyen Esad, "Devrimi halk yapar, ülke dışından gelenler değil" şeklinde konuştu.

Muhaliflerin dışarıdan ithal edilen "tekfirci" fikirlere sahip olduğunu ve yerli olmadıklarını iddia eden Esad, "Suriye hür ve müstakil kalacaktır, vesayet kabul etmeyecektir" dedi.

Ülkesinin "gerçek bir savaş"la karşı karşıya olduğunu söyleyen Esad, "Bu savaş geleneksel savaşlardan daha vahşi, kelimenin tam anlamıyla vahşi ve çetin bir savaş" ifadesini kullandı ve bu savaşın dış güçlere karşı verildiğini belirtti.

"Kimi bölgesel güçler, Suriye'nin içinde bulunduğu krizden çıkışının kendi siyasi ikballeri ve istikballerine mal olacağını iyi biliyorlar" diyen Esad, çözümün siyasi, toplumsal ve terörle mücadele eksenlerine istinat edeceğini vurgulayarak konuşmasına son verdi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
abdi
08.01.2013 15:40
halka bakacak yüz kaldı mı sen de ulan
urfal...
07.01.2013 16:21
Ben de diyorum ki;müslüman, müslümandır. Radikalı olmadğı gibi,ılımlısı da yoktur.Daha çok takvalı olanı var, daha az takvalısı var,diyebiliriz.O da onların sevabı veya günahıdır.Zaten imanı olmayana bir diyecek yoktur. Ama zalimin yanında olmak da neyin nesidir? İran İslam Cumhuriyeti yetkililerine duyurulur.