SON DAKİKA
DÜNYANIN İLK KİLİSESİNE BÜYÜK İLGİ

DÜNYANIN İLK KİLİSESİNE BÜYÜK İLGİ

20 Kasım 2010 - Cumartesi 15:27
Viranşehir ilçesinde bulunan tarihi cami, kilise, asırlık kızlar sarayı, şemdin kale, yeraltı şehri ve mağaralar yerli turistlerin akınına uğradı.

Viranşehir ilçesinde bulunan tarihi cami, kilise, asırlık kızlar sarayı, şemdin kale, yeraltı şehri ve mağaralar bayramda yerli turistlerin akınına uğradı.

Viranşehir ilçesinde bulunan tarihi cami, kilise, asırlık kızlar sarayı, şemdin kale, yeraltı şehri ve mağaralar bayramda yerli turistlerin akınına uğradı. Viranşehir ilçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunan dünyanın ilk kilisesi ve camisinin MS. II. yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı belirtiliyor. Bizanslılar, Araplar, Akkoyunlular tarafından da kullanılan çemdin kale ve yine Roma döneminden kalan yeraltı şehri bayramda yerli turistlerin akınına uğradı.

Tarihi mekânları gezen turistler yok olmaya yüz tutan tarihi mekânların korunmaya alınması gerektiği ifade ettiler. Sabah saatlerinde Viranşehir Tarih Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi rehberliğinde tarihi mekânlara çocuklarıyla gelen vatandaşlar hem tarihi mekânları ziyaret hem de güzel havayı fırsat bulup asırlık mekânların gölgesinde piknik yaptılar.

Viranşehir Tarih Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Hasan İdikurt, "Bugün bayram tatilini fırsat bulup önceden tertiplediğimiz tarihi mekânları ziyaret ettik. Gençlerimiz çocuklarımız tarihin önemini bilmeleri açısından, medeniyeti bilmeleri açısından böyle bir gezinin faydalı olacağını düşündük. Yüzlerce yıllık tarihe sahip olduğunu tahmin ettiğimiz bu mekânlar bakıma alınmalı. Eşine az rastlanır bir kültür sanat eseri olan ve yıkılmaya yüz tutmuş, hayvanlara barınak haline gelmiş bu yerin acilen korumaya alınması lazım”'dedi.(İHA)

 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.