SON DAKİKA
CUMARTESİ ANNELERİ URFA’DA

CUMARTESİ ANNELERİ URFA’DA

19 Temmuz 2011 - Salı 11:49
Şanlıurfa Belediyesi Sergi salonu bu hafta Cumartesi Annelerine kapılarını açtı.

Şanlıurfa Belediyesi Sergi salonu bu hafta Cumartesi Annelerine kapılarını açtı. Fotoğrafçı Murat Yazar’ın objektifinden yansıyan Cumartesi Anneleri fotoğraf sergisi 23 Temmuza kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

34 fotoğraf karesinin yer aldığı serginin açılışını Şanlıurfa İnsan Hakları Dernek Başkanı Cemal Babaoğlu yaptı. Sergi açılışında kurdele kesilmedi. “Yaklaşık 16 yıldır Galatasaray Meydanı’nda ilk kez cumartesi anneleri olarak bir mesaj veriliyordu” diyen İnsan Hakları Başkanı Cemal Babaoğlu annelerin kaybedilen evlatları, torunların akıbetine dikkat çekmek istediklerini açıkladı. Kamu vicdanına seslenen Babaoğlu bir daha böyle acıların yaşanmaması diledi. Zaman zaman yapılan açıklamalara destek olması ve kayıplara dikkat çekmek amaçlı bu resim sergisi düzenlendi.

 

Resimlerin birçoğu İstanbul’da çekildi. Cumartesi annelerinin başlangıç noktasına değinen fotoğrafçı Murat Yazar, bu tepkinin Hasan Ocak’ın kaybolmasıyla başladığını söyledi. Hasan Ocak’ın ailesinin Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapmasıyla başlayan sürecin, bir süre sonra gelenek haline geldiğini dile getiren Yazar, oturma eylemlerine bir süre polis müdahalesiyle ara verildiğini ama şuan halen devam ettiğini de belirtti.(UrfaHA)

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.