SON DAKİKA
Çözüm sürecinden sonra Doğu illerine turist aktı

Çözüm sürecinden sonra Doğu illerine turist aktı

20 Ekim 2014 - Pazartesi 10:21
TÜRSAB’ın hazırladığı rapora göre süreç ile gelen barış ortamı, Doğu ve Güneydoğu’da kendisini en hızlı olarak turizm rakamlarında gösterdi.

Çözüm süreci Doğu ve Güneydoğu illerinde turizme yaradı. Çözüm süreci sonrası bölgeye turist akarken yatırımlar da canlandı. Geçtiğimiz hafta IŞİD’in Kobani’ye saldırısı nedeniyle başlayan gerginlik, barışın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koyarken Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin hazırladığı bir rapor çözüm sürecinin bölgeye katkısını bir kez daha ortaya koydu. ‘Çözüm Süreci ve Bölgesel Turizm’ adını taşıyan rapora göre son birkaç yılda bölgeye huzur ve güvenin gelmesi ile daha önce binlerle ifade edilen yerli ve yabancı turist sayısı 2012 yılında 1.5 milyona ulaştı, 2013’te ise 2 milyonu aştı. Rapora göre ziyaretçi sayısında ilk sırada ise 605 bin kişiyle Şanlıurfa aldı.

Tesis sayısında 2 kat artış var

2000 yılında bu bölgelerde en çok rağbet gören 8 ilde toplam belgeli turizm tesisi sayısı 102 iken, bu rakam 2013 yılı sonunda 188’e yükseldi, yani neredeyse 2 katına çıktı. Yatak sayısı da 11 bin 272’den yüzde 165’lik bir artışla 29 bin 935’e çıktı. Son 13 yılda en hızlı tesis artışı Şanlıurfa’da yaşandı. Tesis sayısı 3 katına çıkan Şanlıurfa’yı ise Mardin izledi. 2001-2014 yılları arasında bölgedeki iller için alınan teşvik belgesi sayısı da 324 oldu. Toplam 3 milyar liralık yatırım için teşvik belgesi alınırken, toplam istihdam sözü de 12 bin 525 kişi oldu. Turizmcilerin yatırım yapmak için en istekli olduğu bölge ise Gaziantep, Mardin, Hatay olarak öne çıktı.

Tarifeli sefer sayısı 73’e ulaştı

Rapora göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki havalimanlarına her gün yapılan tarifeli sefer sayısı da 73’e ulaştı. 2007 yılında bölgedeki 16 havalimanına gelen yolcu sayısı 4 milyona yakınken, bu rakam 2013’te 11 milyonu geçti. Raporda önceki yıllarda daha çok İstanbul’dan kalkış yapılan kültür turlarında başlama noktalarının artık Ankara, İzmir’in yanı sıra Adana, Gaziantep ve Mersin gibi illerden de yapılmaya başlandığı belirtildi. Raporda dünyada barış süreci yaşayan ülkelerin turizmindeki hızlı yükselişe de dikkat çekildi. Rapora göre İrlanda’nın turizm gelirleri 1997’den bu yana 20 kattan fazla arttı. İspanya turizmde dünya 4’üncülüğüne otururken, İsrail de 2000’li yılların başında dibi görürken 2013 yılında turist rekoru kırdı.

MÜZELERE SALDIRI TURİZMİN CANINI ACITTI

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bölgeye iş ve aş verecek sektörün turizm olduğunun altını çizerek “Birkaç yıl içinde bunların sonuçlarını aldık. Turizm bu illerimizde şimdiye kadar gerçek potansiyelini ortay çıkarmış oldu” dedi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te bölgedeki turist sayısını 5 milyona çıkarma hedefleri olduğunu kaydeden Ulusoy “Son yaşanan olaylar bu hedeflerimizi durduramayacaktır” ifadesini kullandı. Bazı müze ve kültür merkezlerinin olaylarda tahrip edilmesi ile ilgili olarak da Ulusoy “Bu saldırılar turizm sektörünün canını acıttı. Dünya kültürüne ve mirasına ortak olarak ortaya çıkarttığımız, gezilip görülmesiyle Türkiye’nin prestijini artıran bu eserleri barındıran noktaların el üzerinde tutulması lazım. Biz turizm anlamında bölgenin pazarlamasını buradaki tarihi eserlerimizle de yapıyoruz. İnsan kendi malına zarar vermemeli. Unutulmamalı ki insanlar ölür mezar taşları geriye kalır ancak bu eserlerimiz insanlık tarihi boyunca ortak miras olarak bulunduğu bölgenin adıyla anılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ZKgIrOfRv6
24.04.2016 18:33
Your article was exlcelent and erudite.