SON DAKİKA
Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi

29 Eylül 2014 - Pazartesi 13:13
Annelerin 9 ay karnında özene bezene taşıdığı, doğduktan sonra da bu ilginin ikiye katlandığı bir gerçektir.

Annelerin 9 ay karnında özene bezene taşıdığı, doğduktan sonra da bu ilginin ikiye katlandığı bir gerçektir. Peki, bu şirin insancıkların doğru beslenmesi için yeterince bilgiye sahip misiniz? Ufaklığın sağlıklı gelişimi için hangi yiyeceklerin faydalı olacağını, hangi yiyecekleri asla tüketmemesi gerektiğini biliyor musunuz? Peki ya hangi yiyeceklerin vücudunda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini…

 
Ne yerse kardır diye düşünmeyin. Çocukların ne kadar yediği değil, ne yediğidir onun sağlıklı gelişmesini sağlayan. Çünkü çocukluk dönemindeki yetersiz ve sağlıksız beslenme, ileride zeka geriliği, obezite ve bağışıklık sisteminde zayıflık gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Bu nedenle ileride sağlıklı bir yetişkin olmalarının ilk şartı, çocukları hatalı beslenmeden uzak tutup doğru beslenmeye yöneltmek olmalı!
 
Çocuğunuza Hangi Yiyecekler Yararlı, hangileri Zararlı
 
Çay: Çocuk beslenmesinde yeri asla yoktur. Demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özelliğinden dolayı demir  eksikliğine neden olur. İçine ilave edilen şeker iştahsızlığa ve diş çürümesine yol açar.
 
Bal: Çocuklarda ciddi alerjikreaksyonlara neden olabilir. 1 yaşından önce tavsiye edilmez.
 
Bakla: Bazın enzim eksikliği olan çocuklarda, kan değerlerinin düşmesine neden olabileceği için süt çocukluğu döneminde yedirilmemelidir.
 
Patlıcan: İçerdiği nikotin dolayısıyla ve besleyici değeri olmadığından önerilmez.
 
İnek sütü: Alerji yapma olasılığı yüksektir. Aşırı tüketimde kansızlık ve kabızlık da yapabilir.
 
Kuru yemişler: Çocukların erişkinler gibi yutma foksyonları ancak  yaşında gelişir. Bu zaman içerisinde kru yemişler boğulma tehlikesi yaratabilir.
 
Kabuklu deniz ürünleri: Ağır maden içerdikleri için verilmemelidir.
 
Beyin ve dalak: İyi pişirilmeleri zor olduğu için, enfeksyon riski taşırlar.
 
Tam pişmemiş ve çiğ yumurta: Besin zehirlenmesine neden olabilir. Yumurtanın beyazı alerji riski nedeniyle 1 yaş altı bebeklere tavsiye edilmez. Ayrıca çiğ yumurtadan yapılmış mayonez gibi gıdalar, soslar hazır pişmiş tavuk, pastörize ütten yapılmış peynir, acılı ve baharatlı yiyecekler, hazır çornalar, soda gibi karbonatlı ve gazlı içecekler, etiketinde hidrojene bitkisel yağ veya hidrojene nebati yazan tüm ürünler çocuklardan uzak tutulmalıdır.
 
Anne sütüyle beslenen bebekler daha şanslı
 
Anne sütünün doğumdan sonra mümkün olan en erken sürede (30 dk – 1 saat içinde) verilmeye başlanması gerekiyor. Emzirme ilk  ay tek başına, 6. aydan sonra ise uygun olan ek gıdalar ile birlikte 2 yaşına kadar sürdürülmesine doğal beslenme denir.  Anne sütü insan türüne özgü olan, çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan muhteşem bir üründür. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, ishal, zatüre,menenjit, kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, ani sendromu gibi sorunlar daha az görülür.  Anne sütüyle beslenmiş yetişkinlerde, kronik bağırsak hastalıklırı, şeker hastalığı, obezite, bazı kanserler ve kalp hastalıklarına daha az rastlanır.
 
6. aydan önce ek gıdalara başlanması anne sütünün etkilerini azaltır. Bebeğin vücudu buna hazır değildir.
 
 
9 aylık bebekler için menü seçeneği
Önereceğimiz menüde dikkate alamanız gereken ölçüler: 5ml=1 tatlı kaşığı, 10-15ml=1 yemek kaşığı ve 150-200ml=1 kase
 
 
Kahvaltı
Anne sütü veya formül süt (50 – 100ml), 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yada tereyağı, 1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez,3-4 adet bisküvi veya 1 dilim ekmek.
 
Öğle yemeği
2 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği, 1 dilim ekmek.
 
Akşam yemeği
1 kase muhallebi.
 
Gece
Anne sütü.
 
1-2 yaş döneminde doğru beslenme
 
Bu dönemde ki çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri için farklı besin gruplarından yararlanmaları gerekiyor. Bu yaşın besinleri 5 grupta toplanır. Bunlar:
 
Et grubu
Et, tavuk, balık, hindi, yumurta ve kuru baklagillerden oluşur.Proteyin ve demir yönünden zengin besinlerdir.Günde 2 köfte kadar tavuk, balık ya da 3-4 yemek kaşığı kuru baklagil tüketilmelidir.
 
Süt grubu
Süt, yoğurt, peynir gibi besinler bu gruba girer. Protein ve kalsiyum açısından zengindir. Günde 2 su bardağı süt ve yoğurt önerilir.
 
Ekmek ve tahıl grubu
Buğday, pirinç, mısır ve bunlardan yapılan ekmekler, makarna, bulgur, erişte vs. bu gruba girer. Vücut için gerekli enerjinin ana kaynağını oluştururlar.
 
Sebze-meyve grubu
Lif ve C vitaminin en önemli kaynağını oluştururlar. Günlük bir orta boy meyve, 2-3 yemek kaşığa pişmiş sebze.
 
Yağ ve şeker grubu
Bu gruptaki besinler, diğer besinlerin ynmesiyle de vücuda alınır. Bu nedenle önerilen miktardan fazlasının alınmaması gerekir. Günlük 1-2  yemek kaşığı  yağ ve 1-2 yemek kaşığı şeker alımı yeterlidir. 
Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.