SON DAKİKA
Çadır Kentlerde Bulunan Suriye Vatandaşları İçin Özel Kurslar

Çadır Kentlerde Bulunan Suriye Vatandaşları İçin Özel Kurslar

26 Kasım 2012 - Pazartesi 23:58
Çadır Kentlerde Bulunan Suriye Vatandaşları İçin Özel Kurslar

Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı ülkelerini terk ederek sınırdaki komşu ülkelere sığınan Suriye vatandaşları için, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğütarafından kurs veriliyor.

Verilen kurslarda, Suriyeli mültecilerin çocuklarının ve gençlerin eğitimlerinden uzak kalmaması amaçlanıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Ceylanpınar veAkçakale'de mülteci kamplarında kalan Suriyeli vatandaşlar için çeşitli kurslar açtıklarını söyledi.

Kursiyerlerin sayısının tam net olarak bilinmediğini, çünkü sürekli bir sirkülasyon yaşandığını belirten Pala, "Net bir sayı veremiyoruz. Çünkü sürekli gidip gelen oluyor. Ama tahminimce bu sayı 3 bin ila 4 bin arasındadır. Sayı zaten önemli değil, önemli olan onlar için elimizden gelenin en iyisini yapabilmektir ve onların eğitimden geri kalmamalarını sağlamaktır" dedi.

Kurslar sırasında hem Arapça bilen vatandaşlardan hem de Suriyeli öğretmenlerden yardım aldıklarını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Pala, iletişim ve dil konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını ve öğretmenlerin son derece duyarlı olduklarını ifade etti. Pala, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Ceylanpınar kampını gezdim. Orada okul öncesinden tutun, biçki dikiş, kuaförlük ve okuma-yazma kurslarına kadar bir seri kurs açtık. Ortamları da son derece iyi. Öğretmenlerimiz son derece duyarlı. Yaklaşık binlerce öğrenciye kurs veriyoruz. Yani bunlar 3 bin-4 bin civarında. Sürekli gelip gittikleri için tam rakamı tutturma şansımız olmuyor. Ama çok istekliler, çünkü gittim görüştüm kendileriyle. Onlar içinTürkiye Cumhuriyeti devleti olarak elimizden gelen her şeyde en iyi şartları hazırlıyoruz. Ama onlara her türlü imkanı sunsanız da gene mutsuzlar. Çünkü ülkelerinde savaş var. Dileğimiz, temennimiz savaşın biran önce sona ermesidir."

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.