SON DAKİKA
“BÜYÜKŞEHİR'LE İLGİLİ ALTERNATİF İSİMLER”
14 Nisan 2013 - Pazar 17:53
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa'nın her Bölgesinde dostlar bir araya geldiğinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Aday adaylarıyla ilgili isimler konuşuluyor..Fikir jimnastiği yapılıyor..

Şanlıurfa'da kamuoyunun kabul ettiği bir tez var.. "Milletvekilliği için alternatif isimler sayısı çok fazla.. Ancak aynı şeyi Belediye Başkan aday isimleri için de söylemek pek mümkün değil"

Katılırsınız, katılmazsınız.. Ancak Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Aday adayı ismi sayısının çok fazla olacağını ben de düşünmüyorum. Kamuoyunda da konuşulan isim sayısının çok az olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim..

PEKİ ŞANLIURFA'DA BÜYÜKŞEHİR İÇİN KİMLERİN İSİMLERİ KONUŞULUYOR ?

Bugün sizlerle bu önemli konuyu konuşmak ve kamuoyunda konuşulan isimler üzerinde fikir jimnastiği yapmak istiyorum..

FARUK ÇELİK : Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik, Milletvekili adayı olduğu günden itibaren Şanlıurfa'da en çok konuşulan isim.. Ve.. İsmi üzerinde çok geniş bir konsensüs var.. Her ortamda konuşulan ilk isim.. Peki Faruk Çelik Şanlıurfa'nın Adayı olur mu? Dikkat ederseniz Büyükşehirlerle ilgili yapılan Anketlerde ismi sürekli Bursa Büyükşehir için geçiyor. Bursa'da en fazla istenilen isimlerin en başında geliyor. Urfa'nın kendisini Belediye Başkanlığında yoracağını biliyor. Bu nedenle tercihi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olur. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın AK Partiye geçmesindeki tek isim.. Fakıbaba'yı AK Partiye alarak aslında Şanlıurfa'da siyaset sahnesini dikensiz gül bahçesine dönüştürdü. Yani Urfa'dan kim aday olursa gözü arkada kalmayacak. AK Partinin Adayı Büyükşehir'i kazanır.. Başbakan'a Urfa'nın mevcut durumunu çok iyi anlatma imkanına sahip olacak.. Elbette Urfa'dan da adaylığı söz konusu olabilir. Ama bu yüzde 1 ihtimaldir.. Bu yüzde 1'lik ihtimalde Sayın Başbakan Erdoğan'ın, "Sadece Şanlıurfa Büyükşehir'i değil.. 3 Merkez İlçeyi, 10 İlçeyi kazanmalıyız. Bu da Faruk Çelik'le olur"diye düşünüp "Faruk Bey hayırlı olsun. Urfa'nın adayı sizsiniz"demesiyle mümkün olabilir. Ama gerçek varki Faruk Çelik Bursa'yı istiyor..

AHMET EŞREF FAKIBABA : iki dönem Belediye Başkanlığı yaptı. Şanlıurfa'nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı çok ama çok istiyor. AK Partiye geçmesiyle o'na destek verenler bir anda desteğini çekti. (MHP-BDP-DP-CHP tabanı ve bu Partilere gönül verenleri kastediyorum) 2009'da kan davası gibi olaya bakan AK Partililer de ilk günden beri bu geçişi benimsemedi, sahiplenmedi. (Halka açık Basın toplantısında 3 Gazeteci, 5 vatandaş, 15 Belediye görevlisinin katılımı buna somut örnek. AK Parti teşkilatı, Kadın ve Gençlik kolları vs.neredeydi?) Kişisel görüşüm.. Başbakan Erdoğan için en son alternatif isimlerden biridir. Daha sonraki süreçte Milletvekilliği için değerlendirme olabilir..

CELALETTİN GÜVENÇ : Şanlıurfa Valisi. Sayın Güvenç'in de ismi bazı dost meclislerinde konuşuluyor,görüşülüyor. Ancak Urfa'nın geniş tabanında gerekli desteği görmüyor. Urfa'lı, Vali'leri "Vali"olarak görmeyi seviyor.. Devletin Valisi.. Böylesine bir ağırlık var.. Böyle düşünmemizde Kadri Eroğan'dan kaynaklanıyor olabilir... 1957-1958 yıllarında Urfa Valisi olarak görev yapıpda iz bırakan ender Valilerden biri..Kaldıki Vali Güvenç'de bu konuyu hiç düşünmüyor. Aylar önce bizzat bana "Ömer Bey.. Kesinlikle böyle birşey düşünmüyorum"demişti. (El Ruha Otelinde)

MEHMET OYMAK : MKYK Üyesiyken Milletvekili aday adayı olmamış olsa iddialı bir isim olabilirdi. Mutlaka aday adayı olur. 2009'da Fakıbaba'ya karşı AK Parti Adayı olarak seçimleri kaybetti. Ankara ile diyaloğu aynen devam ediyor. Şansını sonuna kadar zorlar.. Konuşulan isimler arasındadır.

AHMET BAHÇIVAN-İBRAHİM HALİL ÇELİK : Her iki eski Belediye Başkanı da bizzat bana "Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı oluruz"dediler. Eski Başkan oldukları için kamuoyu farklılık istiyor. Bu nedenle bence eski ağırlıklarıyla hatırlanmaları daha mantıklı olur. Bu iki isim için en münasipi Milletvekilliğidir diye düşünüyorum.Bu nedenle şanslarını Milletvekilliği aday adaylığı için düşünmeliler..

UĞUR BÜYÜKHATİPOĞLU : Adı kamuoyunda sıkça geçiyor. Bu kadar çok sık geçmesinin nedeni Özel İdare Genel Sekreteri olarak görev yapmasıdır. Şanlıurfa ve 10 İlçenin Köylerini avcunun içi gibi bilmesi bunda etkili olmuştur. Kişisel görüşüm sonuna kadar alternatif isimlerin başında olacaktır. Her zaman bir tarafta akıllarda kalacaktır.. Son 1 yıl içersindeki performansı da adaylığında etkili olacaktır.

MAZHAR BAĞLI : AK partide görevi MKYK Üyesi.. Mehmet Oymak'la birlikte bu göreve gelmişti. Kendisi geçen dönem Milletvekilliği için bu görevinden istifa etmedi.. Müracaat etmedi. Bu Başbakan Erdoğan'ın dikkatinden kaçmamıştır. Adı özellikle son 1 ay içersinde toplumun her kesiminde ciddi şekilde konuşuluyor. Benim şahsi görüşüm de Prof.Dr.Mazhar Bağlı AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında ciddi alternatiflerinden biridir. Birecik doğumlu. Halfeti, Bozova kendi Bölgesi. Hartavi Ailesi mensubu. Bu nedenle Urfa'yla da çok yakından ilgili ve akrabası bulunuyor. Birecik'li bir Başkandan başka Birecik'li bir Başkana geçiş mi? Bu konuda ağırlıklı konuşuluyor.. Akademik durumu, AK Partideki görevi nedeniyle kişisel düşüncem kendisi durup-dururken Büyükşehir için aday olmaz. Kendisine teklif gelmesi halinde seve seve bunu kabul eder. Asıl düşüncesi ilk yapılacak Milletvekilliği seçiminde Yahya Akman'ın yerine Milletvekili olmak.. Çünkü Yahya Akman'ın 3. ve son dönemi. Mazhar Bağlı Birecik-Halfeti-Bozova adayı olarak Milletvekilliği için de önemli bir isim olarak karşımıza çıkacaktır..

Evet..Bugün yerimizin darlığı nedeniyle sadece 8 isim üzerinde fikir jimnastiği yapabildik. Önümüzdeki haftalarda farklı isimleri, konuşulan isimleri bu köşede sizlere aktarıp kamuoyunun nabzını da sizlerle paylaşmak istiyorum..

Herkese iyi haftalar..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları