SON DAKİKA
“BÜYÜKŞEHİR İÇİN STRATEJİK HAMLELER...”
05 Kasım 2013 - Salı 15:55
Ömer KAPAKLI

Her ortamda herkesin konuştuğu ve birbirine sorduğu soru şu : Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak?

 

Merkez 3 İlçe adayları bu kadar merak edilmiyor.. Çünkü biliniyor ki Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayına göre 3 Merkez İlçede büyük ölçüde dizayn edilecek..

AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve AK Parti teşkilatı kendi açılarından doğru bir strateji izliyorlar.. Eğilmez her ortamda "Sayın Bakanımız Faruk Çelik Aday olmalı" diyor..

Bu isteğin açılımı şudur : Teşkilat olarak biz ne Vali Celalettin Güvenç'i, ne de mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı istemiyoruz..

Bakan Faruk Çelik'de ısrarla "Ben yokum" dediğine göre İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve AK Parti teşkilatı son hamlede, "Sayın Bakanımız yoksa Vali ve Belediye Başkanı dışında üçünçü bir isim Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olsun..."

 

Teşkilatın isteği aslında mevcut müracaat eden 9 aday adayından biri..

(İsim yazmak istemiyorum) Ancak aynı teşkilat "Velev ki müracaat edenlerden biri de olmayacaksa her kesimin mutabakat kalacağı bir aday üzerinde birleşelim.."

Vali, Başkan, 9 Aday adayı dışında başka isim var mı?

Var..

Her kesimin "Olabilir" diyeceği isimler var..

Vali Celalettin Güvenç cephesine bakalım..

Vali Bey Büyükşehir Adayı olmayı çok istiyor.. Ama sadece kendisinin istemesiyle bunun yeterli olmadığını biliyor.. Vali Güvenç'e yakın kaynaklardan edindiğim net bilgi şöyledir . "81 İl'in hiç birinde herhangi bir Bakan'dan, Başbakan'dan gerekli işareti almayan hiçbir Vali, Belediye Başkan Adaylığını düşünemez.. Bizzat Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Vali Celalettin Güvenç'in Aday olmasını istiyor. Vali Beyin aday olmasını istemesi tamamen Bakan Faruk Çelik'in önerisiyle gerçekleşmektedir"

 

Bakan Çelik bu kadar güçlü bir konumdayken, Başbakan Erdoğan'la önceden istişare ederek mi Vali Celalettin Güvenç'i sahaya sürdü, yoksa Başbakan'la görüşmeden mi?

Bu sorunun cevabını ben bilmiyorum..

Ancak Bakan Faruk Çelik'in ısrarlı tutumu devam ederse, karşı durma bir yere kadar devam eder ve Vali Celalettin Güvenç'in adaylığı olur..

Ahmet Eşref  Fakıbaba cephesine gelince.. Olayları sadece takip ediyor.. "Ben göreve hazırım. Aday gösterilirsem Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak elimden gelen en iyi hizmeti yapmaya devam ederim. Aday gösterilmesem de Hakkıma böylesini hayırlıymış diyerek kendi köşeme çekilirim" diyor..

 

Tabi tüm bu gelişmeleri BDP'de yakından takip ediyor..

BDP'nin isteği kamuoyunda en istenmeyen kim ise o'nun Aday gösterilmesi yönünde..

BDP demişken Halilliye'ye bir hayli ağırlık vereceklerini söylemem gerekiyor. Av.Bekir Benek'in Halilliye'den Aday adayı olması tesadüf değildir.

Şanlıurfa'nın 3 Merkez ilçesinde BDP'nin oy deposunun Haliliye Bölgesi olduğunu görmek mümkün..

 

Bu nedenle BDP, Halilliye'de AK Partinin adayının kim olacağını yakından takip ediyor.

Bu arada CHP'nin yeni Şanlıurfa İl Başkanı Ömer Karakeçili'nin de etkin bir siyaset yapacağını söyleyebilirim. Daha önce yaptığı siyaseti bildiğim için bunu söylüyorum. Ömer Karakeçili'nin Ana Muhalefet Partisi olmanın avantajını kullanacaktır. Açıklamaları adrese teslim olacaktır.

 

Eski Milletvekili Mehmet Yalçınkaya'dan da bahsetmek istiyorum. Akçakale'de AK Partiden Aday adayı olmadı..Bu yazıyı yazmadan önce kendisiyle bir görüşme yaptım..

Mehmet Yalçınkaya net olarak şunu söylüyor "Yapılacak Yerel Seçimlerde Akçakale'den Aday olacağım" Peki MHP'den mi, yoksa SP'den mi?

Mehmet Yalçınkaya bu soruya, "Benimle birlikte hareket edenlerle iştişare yapmadan bu konuda bir karar veremem. Ancak 1 haftaya kadar herşey belli olur" dedi..

Hayırlısı olsun..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
İsmail Demir
05.11.2013 17:58
AK Parti' nin büyükşehir adayı sayın Ali ihsan Delioğlu olmalıdır. Siyasi billgi ve birikimleri ile Urfa' nın ve Ak Parti' nin kurtuluşu urfa da sayın Ali ihsan Delioğlu dur. Hayırlı olsun.
Yazarın Diğer Yazıları