SON DAKİKA
“BORSA VE ODA SEÇİMLERİ”
07 Mayıs 2013 - Salı 10:28
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa'nın gündeminde iki ayrı seçim vardı.. Biri Ticaret Borsası seçimleri, diğeri Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri..

Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri aslında çok farklı seçimler.. Ticaret Borsasında adaylar listeleriyle yarışıyor. Delege oyunu liste için kullanıyor hem Başkanı seçiyor, hem de Başkanın belirlediği Yönetimi..

Ancak Ticaret ve Sanayi Odası çok geniş kapsamlı bir seçim. Önce organ seçimleri yapılıyor. 29 ayrı grup yer alıyor.. Her grupta 3-4 ayrı liste yer alıyor.. Her listede 3'er aday.. İnanılmaz bir rekabet ve heyecanla seçim çalışmalarını sürdürüyorlar.

12 Mayıs'da yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimlerinde oy kullanacak kendi meslek grubundan aday olan listelere bakıyor.. O listelerden birine oyunu kullanıyor ve delegenin işi o an için sonlanıyor..

Kendi grubundan seçilen 29 ayrı grupta yer alanlar bu kez kendi aralarında Yönetim Kurulunu, Meclis Yönetim Kurulunu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını, Meclis Başkanını seçiyor.

Yani uzun ve biraz karışık gibi görünen bir seçim sistemi. Ama tam bir Demokrat uygulama..Olması gereken bir seçim sistemi..

Önce seçimini yapan Ticaret Borsasını analiz edelim..

Ticaret Borsası Başkanlığına mevcut Başkan Mehmet Kaya ile eski Başkan Abdülkadir Binici aday oldu..

820 delege oy kullandı. Mevcut Başkan Mehmet Kaya rakibi Abdülkadir Binici'ye iki kat fark yaptı.. Aslında bu biraz da beklenen bir sonuçtu.

Mehmet Kaya seçim belirlendikten sonra Güneydoğu TV'ye şu açıklamayı yaptı : "4 yılda Ticaret Borsası olarak çok büyük hizmetler yaptık. Seçim süreci öncesi bunları Basınla çok paylaşmadık. Ancak bir daha seçildiğimize göre yakında geniş kapsamlı bir Basın toplantısı yaparak 4 yılda neler yaptığımızı kamuoyuna anlatırız. Bize oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. 4 yılda büyük hizmetlere imza attığımız için büyük bir farkla seçimleri kazanmış olduk"dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya'ya ve yeni Yönetimine bizde başarılar diliyoruz. Gerçekten de Mehmet Kaya 4 yıldır seviyeli, saygın bir duruş ortaya koyarak hayırlı işlere Borsa olarak imza attılar. Umarız ve dileriz 4 yıllık yeni süreçte de aynı çalışma temposunu gösterirler.

Gelelim Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine..

Organ seçimleri öncesi Yönetim Kurulu Başkanlığına 3 isim Aday..

Bunlar mevcut Başkan Sabri Ertekin.. Son 4 yılda Meclis Başkanı olarak görev yapan Mehmet Sait Melik ve İbrahim Demirkol.

Her ne kadar 3 Başkan adayı ortaya çıkmış, organ seçimlerinde kendilerine yakın listelerin seçilmesini isteyip bu yönde çalışma yapıyorlarsada 29 organ olduğu için bu seçim biraz sürprizlere açık olduğu için gruptan çıkıpda 12 Mayıs'dan sonra 1 haftalık süreci gözlemleyecek farklı kişilerde "Ben de Oda Yönetim Kurulu Başkanlığı için Adayıyım"diyebilir..

Peki seçimi kim kazanır?

Ticaret Borsası seçimleri öncesi "Kim kazanır?"sorusunu yanıtlamak kolaydı. Mehmet Kaya'nın kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak aylardır mevcut Başkan Sabri Ertekin'in rakipleri çok ciddi çalışma yapıyor. Bu nedenle Borsa seçimleri gibi açık ara seçim zaferi olmayacak gibi görünüyor. Bu nedenle Banko şu aday kazanır demek yanıltıcı olur..

Gruplardan seçileceklere daha sonra da Başkanlığa gelecek olan kişiye başarılar diliyoruz..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları