SON DAKİKA
BM'den tarihi açıklama!

BM'den tarihi açıklama!

22 Kasım 2012 - Perşembe 03:14
'Artık Filistin devletinin zamanı geldi'
Abbas ile Ban, ”Gazze’de Filistinlilerin durumu, çocukların, kadınların ve yaşlıların öldürülmesi, İsrail’in saldırıları sebebiyle altyapının çökmesi” konularını görüşmek üzere Ramallah’ta bir araya geldi. 

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Ban Ki-mun’dan en kısa zamanda İsrail’in Gazze saldırısını durdurması ve bir daha tekrar etmemesi için çaba göstermesini talep etti. Görüşmenin ardından Ban, Filistin topraklarındaki şiddet olaylarının sona ermesi için iki devletli çözümün ve bunun için müzakerelerin başlatılması gerektiğinin altını çizdi ve, ”Filistin devleti kurulmasının vakti geldi” dedi. Ban Ki-mun’un da ablukanın kaldırılması ve Gazze’de zor durumda olan ailelere acil insani yardım yapılması için çalıştığını belirten Abbas, Filistin liderlerinin de son günlerde sivil halkın öldürülmesinin durması için çok çaba sarf ettiğini söyledi.

Filistin Devleti, efsanevi liderleri Yaser Arafat’ın girişimiyle bağımsızlığını 15 Kasım 1988’de Cezayir’de ilan etti. Filistin devleti, aralarında Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye’nin de bulunduğu Birleşmiş Milletler’in yüzde 67.9’unu oluşturan 131 üye tarafından resmen tanınıyor.
 
Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.