SON DAKİKA
Bir ülkeyle daha vizeler kalkıyor

Bir ülkeyle daha vizeler kalkıyor

12 Ekim 2012 - Cuma 12:05
Türklerin vizesiz gidebildiği ülkeler listesine Moldova da ekleniyor.

Moldova Başbakanı Vlad Filat, 2013'ten itibaren Türkiye ve Moldova arasında vizelerin kalkacağını söyledi.1 Kasım'da Türkiye'yi ziyaret edecek olan Filat, Başbakan Tayyip Erdoğan ile vizelerin karşılıklı kaldırılmasına ilişkin anlaşmayı imzalayacak.

 

MÜZAKERELER SON AŞAMADA

Ayrıca iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması için yapılan müzakereler son aşamaya geldi. Şu an tarım ile ilgili konuların görüşüldüğü anlaşmanın gelecek yılın sonunda imzalanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

STRATEJEİK PARTNERLİK ANLAŞMASI DA İMZALANACAK

Filat, Başbakanlık ofisinde Türk gazetecileri ağırladı. Gelecek ay yapacağı Türkiye ziyareti ile ilgili açıklamalar yapan Filat, ziyarette Türkiye ile stratejik partnerlik anlaşması da imzalayacaklarını kaydetti.

 

Türkiye ile ilgili olan dostlukların yanı sıra ticari ilişkilerin de iyi gittiğini belirten Filat, 2011 yılında Moldova'nın Türkiye'ye olan ihracatının yüzde 7, Türkiye'den ithalatının ise yüzde 70 arttığını dile getirdi.

 

UÇAK BİLET FİYATLARI UCUZLAYACAK

Bu artışın dengeli olması gerektiğini savunan Filat, Türkiye'ye ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi. Filat, ayrıca iki ülke arasında sivil havacılık anlaşması imzalanacağını kaydetti.

 

Bu sayede iki ülkenin uçakları birbirlerinin hava sahasını kullanırken vergi ödemeyecek, böylece uçak bilet fiyatları ucuzlayacak. Bunun da iki ülke arasındaki turizmi geliştirmesi bekleniyor.

 

Önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki serbest ticaret bölgelerine benzer sanayi parkları açacaklarını belirten Filat, "Buralarda üretilen ürünler vergi ve gümrük avantajıyla hem BDT hem de AB ülkelerine satılabilecek. Bu bölgeleri özel sektörü geliştirmek için yaptık. Çok büyük bir pazara hitap eden yatırımlar bunlar." dedi. (ensonhaber)

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.