SON DAKİKA
“BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI KİM OLACAK ?”
13 Şubat 2013 - Çarşamba 15:45
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba geçen hafta Cuma günü Güneydoğu TV'de konuğumdu.. Gelen sorularda "Belediye Başkan Yardımcılığında Başkan Fakıbaba revizyona gidecek.. AK Partili 2 Belediye Meclis Üyesi Başkan Yardımcılığına getirilecek"deniliyordu..

Bu yönde çok soru geldiği için Fakıbaba'ya sordum.. Fakıbaba, "Böyle birşey yok"demedi.. Sorulara destek veren türden açıklama yaptı.. Israrlı sorularım karşısında "Bakalım. Arkadaşlarımla bir araya gelip bu konuyu üst toplantıda ele almamız gerekiyor"dedi.

Dün bu konuyla ilgili twet atarak, "Peki size göre mevcut Başkan Yardımcılarından kimler görevden alınabilir"diye soru sordum.

Gelen cevaplara baktığımda kafaların karışık olduğunu, bu konuyla ilgili vatandaşın kanuni çerçevede pek de bilgi sahipi olmadıklarını gördüm..

Emin İzol, İbrahim Güllüoğlu'da vardı, Fevzi Yücetepe, Habip Arslan diyen de vardı..

Kamuoyu bilsin diye yazıyorum..

Belediye Başkan Yardımcılarından İbrahim Güllüoğlu, Mahmut Kırıkçı, Mustafa Aydın ve Emin İzol Belediye Meclis Üyesi olupda Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiş değiller.

Bu Başkan Yardımcıları "Başkan Yardımcılığı kadrosunda"

Bunun anlamı şu .. Başkan Fakıbaba bu Başkan Yardımcılarına görev vermeyerek pasifise edebilir. Görevden alamaz..

Belediye Meclis Üyesi olupda Başkan Yardımcısı olanlar şunlar : Fevzi Yücetepe, Habip Arslan ve Ahmet Al..

Ancak Hapip Arslan'da bu kapsama girmiyor. Çünkü kendisini Milletvekilliği seçimlerinde Belediye Meclis Üyeliğinden istifa ederek AK Partiden Milletvekili Aday adayı oldu. Habip Arslan aday gösterilmedi tekrar Belediyeye dönüş yaptı. Başkan Yardımcılığı resmiyette yoktu. Daha sonraki süreçte ise daha önce 2 yıl Devlet Memurluğuda yaptığı için Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna geçti..

Yani Başkan Fakıbaba'nın manevra alanı kamuoyunda bilindiği gibi değil..

Deniliyorki AK Parti 2 Üyenin Başkan Yardımcılığını istiyor..

Fakıbaba, AK Partili 2 Meclis Üyesini Başkan Yardımcılığına getirecekse Ahmet Al ile Fevzi Yücetepe'yi bu görevden alarak bu makamları boşaltması gerekiyor ki 2 AK Partili Meclis Üyesini Başkan Yardımcısı olarak atayabilsin..

Bu konu Fakıbaba'nın yakın çevresinde de, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri arasında da konuşuluyor. Kamuoyunda ise sürekli tartışılıyor.

Somut olarak bu konuda daha önce görüşme varmı, Söz verilmiş mi? Talep var mı? Bu da aslında bilinmiyor..

Ancak kamuoyunda konuşulduğuna göre, ateş olmayan yerden duman çıkmayacağına göre, Cuma akşamki proğramda Fakıbaba'ya ilettiğim sorularda, "Bu konuyu üst yönetimde görüşeceğim"dediğine göre demekki böyle bir gelişme söz konusu..

Peki Fakıbaba ne yapar?

AK Partili Meclis Üyelerinden sadece 1 Üyeyi almak ister. Ahmet Al'a teşekkür ederek ve bu konu kapanır..

Ancak 2 Üyede ısrar edilirse Fakıbaba'nın işi kolay olmaz. Çünkü Fevzi Yücetepe ile 9 yıldır aralıksız çalışıyor. En yakın mesai arkadaşı.. Yücetepe'yi görevden alması ister istemez insanın aklına Vefayı bir kez daha getirir..

Bu konuda ısrarcı tutum söz konusu olursa Başkan Fakıbaba bu durumu tüm ayrıntılarıyla Fevzi Yücetepe'ye anlatır kendisinin ikna olmasını sağlar, Yücetepe kendi isteğiyle ayrılmak istediğini söyler ve sorunu bu şekilde çözer..

Gelelim AK Parti cephesine..

Ben Pazartesi günkü proğramda, "Sayın Adil Saraç Başkan Yardımcılığına getirilecek ilk isim olur"dedim.

Bu tahmin sadece.. Adil Saraç AK Parti Grup Başkanı.. Urfa'da sevilen, sayılan bir şahsiyet.. Yani birşey bildiğim için Adil Saraç'ın ismini yazmış değilim. Olması halinde öngörü olarak bu ismi belirttim. Ancak Adil Saraç ismi büyük yankı uyandırdı.

Geçen gün bir başka konu için ziyaretime gelen Adil Saraç Hocam, "Benim böyle bir beklentim yok. Diyelimki senin söylediklerinin hepsi gerçekleşti. Sayın Başkan Fakıbaba beni davet etti ve Başkan Yardımcılığı teklif etti. Açık söylüyorum bu şekilde görevi kabul etmem. Ben Parti disiplinine önem veren bir politikacıyım. Şayet AK Parti Teşkilatım bana bu görevi verirse kabul ederim.Yani  1 yıl kalmışken bu işin heveslisi değilim"dedi.

Böylece Adil Saraç cephesinden de konuyu anlamış olduk.

Bu konu AK Parti Meclis Üyeleri arasında sıkça konuşuluyor..

Ben AK Parti Belediye Meclis Üyesi olsaydım ve arkadaşlar bu konuda benim de görüşümü almak isteseydi şöyle bir konuşma yapardım..

"Arkadaşlar biz 4 yıldır kader birliği yapıyoruz. Sayın Başkan Fakıbaba'da Partimize katıldı. Diyelim ki 2 üye Başkan Yardımcısı olacak. Bu kendi aramızda sorun teşkil edebilir. En doğrusu böyle bir teklif dahi olsa hiçbirimizin görevi kabul etmemesi yönündedir. Her ne kadar seçimlere 1 yıl kaldıysa da zaten Eylül-Ekim ayı itibariyle herkes seçimlere endeksli olacak. Yani 5-6 ay için bu görevi kabul etmenin bir anlamı da yoktur.Sevabıyla, günahıyla Sayın Başkan Fakıbaba kendi ekibiyle Başkanlık görevini kalan süre içersinde tamamlasın. Ve.. Hiçbirimiz Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmeyelim..."derdim..

Tabi bu dışarıdan biri olarak benim düşüncem..

Ben de Meclis Üyesi olarak görev yapsaydım, 4 yılda yaşananları onlarla birlikte yaşasaydım bu düşüncede olurmuydum bilemem.. Dışarıdan bakarak kişisel görüşümü sadece açıklıyorum..

Başkan Fakıbaba Cumartesi gününden bu yana Urfa dışında..

Manisa'da bir konferansda katıldı.. Cuma günü Başbakan Erdoğan'ın Türkiye genelinde yapacağı Danışma Meclisi toplantısına katılacak ve Cumartesi günü Şanlıurfa'ya gelecek..

Başkan Fakıbaba 4 yıl aradan sonra ilk kez İl Başkanı, İl Genel Meclis Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve Kadın Kolları Başkanıyla birlikte Erdoğan'ın Türkiye genelindeki bu toplantısına katılacak olması da ayrı bir anektod..

Fakıbaba 1 hafta içersinde sanırım tüm bu gelişmeleri düşünme imkanı da bulmuştur..Urfa'ya döndükten sonra kararı ne olacak bunu önümüzdeki hafta hep beraber göreceğiz..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
m veyis guloglu
22.02.2013 13:58
gerçi kişinin söylediği kendisini bağlar,lakin adil hoca nın bu güne kadar yaşanan süreç ele alındığımda yaklaşımını yanlış bulmak ne kadar mantıklı bilemem ama fakıbaba hemüz akp ye yeni katıldı . bu süreçte herkesin malumiken hocanın parti disiplini çerçevesinde hareket etmesi bence daha tutarlı bir davranıştır.ayrıca hocanın yanlış yaptığınada ihtimal vermem.tabi bu göreceli bir kavramdır.ama en azından genelin bana yakın düşündüğünü biliyorum.
mehmet
15.02.2013 12:17
Bu şehrin, şehri emini,belediye başkanı,size görev verecek,partilisi olarak,sizde diyeceksiniz'ki ben kabul etmem,ben parti disiplinine bağlıyım,,peki sizi bu göreve getiren belediye başkanı hangi partiden,belediye başkanı partilim olarak,ben sizinle urfaya daha faydalı olacağım derse eger ,yok demeniz ne kadar doğru.ADİL HOCA BU İŞİ BIRAKIN,SİZE GÖRE DEGİL,DÜNDE YANLIŞ YAPTIN,BU GÜN,HALA YANLIŞA DEVAM EDİYORSUN
Yazarın Diğer Yazıları