SON DAKİKA
BAŞKAN ÇİFTÇİ, TURİZMDE HEDEF YÜKSELTTİ

BAŞKAN ÇİFTÇİ, TURİZMDE HEDEF YÜKSELTTİ

16 Mayıs 2018 - Çarşamba 13:06
Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Yoğun çalışmalarımızla bu yıl ki turist hedefimizi 1 buçuk milyon olarak belirledik" dedi.

Tarihi dokusu, kültürel yapısı, inanç merkezi ve zengin mutfağı ile Güneydoğunun incisi olan Şanlıurfa’ya turist akını yaşanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin 'Şanlıurfa Tarihi Yeniden Canlanıyor' projesiyle cazibe merkezi haline gelen Şanlıurfa'da 2018 yılı için belirlenen 1 milyon turist hedefi de 1 buçuk milyona çıkarıldı.

Balıklıgöl alt ve üst yapı çalışmaları, tarihi Barutçu Hanı ve Çarmelik Kervansarayı restorasyon çalışmaları, Kızılkoyun ve Kale Eteği projeleri ile birçok tarihi alanı şehrin turizmine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, içerisinde bulunduğumuz turizm sezonunda da benzer uygulamalarına kaldığı yerden devam ediyor.

 

BALIKLIGÖL YENİLENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından Balıklıgöl platosunda yapılan alt ve üst yapı çalışmaları ile geçmiş dönemlerde aşırı yağışlardan dolayı yaşanan sıkıntıları tarihe karıştı. Yaklaşık 3 ay süren yoğun çalışmaların ardından Balıklıgöl platosu yeni görünümüne kavuştu.

 

KIZILKOYUN VE KALE ETEĞİ TARİHE IŞIK TUTACAK

Tarihi canlandırma adına önemli yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Kızılkoyun ve Kale Eteği’nde yaptığı çalışmalarla bir çok kaya mezarını ve taban mozaiklerini gün yüzüne çıkardı.

 

BARUTÇU HANI VE ÇARMELİK KERVANSARAYI RESTORE EDİLDİ

Geçmişi 16. yüzyıla dayanan ve 3 katlı Barutçu Hanı ve 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Çarmelik Kervansarayı, restorasyon çalışmalarıyla yeni görünümüne kavuşturularak Şanlıurfa turizmine kazandırıldı.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ: ŞANLIURFA’YA TURİST AKINI YAŞANIYOR

Turizm alanında gerekli yatırımların yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak 2 buçuk 3 yıldır yoğun bir şekilde turizm sektörü ile ilgileniyoruz. Şanlıurfa’da yer alan turistik, kültürel ve tarihi varlıklarımızı gün ışığına çıkarıyoruz. Dolayısıyla Şanlıurfa'mıza, Peygamberler Şehrimize, Halil-ür Rahman’a daha fazla turist ağırlayabilmek adına gerekli olan tanıtım ve yatırım faaliyetlerini yapıyoruz. Ulusal anlamda programlar yapılıyor. Şanlıurfa’nın ne kadar kutsal bir yer olduğu 12 bin yıllık şehrin insanlara vermiş olduğu kültürel birikimi her fırsatta vurguluyoruz. Şanlıurfa'mıza gelen turistler yer bulamamaktan şikâyetçiler. Şuan itibariyle oteller doluluk nedeniyle 1 buçuk ay sonraya gün verebiliyorlar” dedi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.