SON DAKİKA
“BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN 8 İSİM DAHA”
25 Nisan 2013 - Perşembe 11:22
Ömer KAPAKLI

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce 16 ismi sizlerle paylaşmıştım.. Bugünde 8 yeni ismi analiz edeceğiz..

Bu isimlerde diğer 16 isim gibi Şanlıurfa'da konuşulan Belediye Başkan Adayı olma özelliklerini ellerinde bulunduran isimler.

Yeni isimleri irdelemeden daha önceki 16 ismi size bir kez daha hatırlatayım.

Faruk Çelik, Ahmet Eşref Fakıbaba, Celalettin Güvenç, Mehmet Oymak, Ahmet Bahçıvan, İbrahim Halil Çelik, Uğur Büyükhatipoğlu, Mazhar Bağlı..

İkinci yazıdaki 8 isim : Abdülkerim Gök, Mustafa Yavuz, Müslüm Tüysüz, Abdülkadir Acar, Ferhat Şelli, Osman Güzelgöz, Bekir Eren ve Fevzi Demirkol..

Bu konuda üçünçü yazı ve yeni 8 isim. Böylece toplamda 24 ismi sizlerle paylaşmış olacağım.

YAHYA AKMAN : AK Parti Şanlıurfa Milletvekili. Tıpkı Çalışma Bakanı Faruk Çelik gibi AK Partide 3.dönemdir Milletvekili. Yani AK Parti tüzüğüne göre bir daha Milletvekilliği seçimlerinde Aday olamayacak. Yıllardır Şanlıurfa'nın Milletvekili olarak görev yapan Yahya Akman'da Belediye Başkan Adaylığı için ismi zaman zaman kamuoyunda konuşulan isimler arasındadır.

HALİL BAYSAL : OSM Ortadoğu Hastanesinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı.. 45 Milyon dolarlık OSM Hastanesi Urfa'da Sağlık alanında çok büyük bir boşluğu giderdi. Halil Baysal Hastaneyi kurduktan sonra Şanlıurfa'da sosyal faaliyetlerde yer aldı. Baysal'ın da adı Belediye Başkanlığı için konuşuluyor.Alternatif isimler arasında.

Prof.Dr. ABDULLAH EKİNCİ : Şanlıurfa'da diğer isimler gibi pek bilinmiyor. Ancak Abdullah Ekinci'nin ismi başta Üniversite olmak üzere Eğitim camiasında sıkça konuşulan bir isim. "Dün ile Bugün arasında Urfa"adlı Konferansta "Urfa'nın kör nokta veya aydınlık olması Urfa'lının elinde"cümlesiyle Urfa'lılarında ilgisini çekti. Abdullah Ekinci'de alternatif bir isim..

HALİL MUTLU : Harran Üniversitesi Rektörü.. Urfa'lı olması nedeniyle Urfa'lının yakından tanıdığı biri. Harran Üniversitesi'nde Rekktör olması zaman zaman isminin Şanlıurfa'da Belediye Başkanlığına alternatif olarak konuşulduğu biliniyor.

ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL : 2009 yılında Bağımsız olarak aday olan Ahmet Fakıbaba'ya AK Partinin alternatif Belediye Başkan Adayı olarak çok sık gündeme gelmişti. Bazı Milletvekilleri Beyazgül ile bizzat görüştü. Kendisi Ankara'da bazı görüşmeler yaptı. Ancak son anda aday olmadı. Bilindiği gibi AK Parti Mehmet Oymak'ı aday göstermişti. ZEynel Abidin Beyazgül her dönem alternatif isim olarak gündemde kalabiliyor.

ADİL SARAÇ : Halen AK Partinin Şanlıurfa Belediyesinde Meclis Üyesi ve Grup Başkanı.. Özellikle Suriye'li muhaliflere yönelik Yardım komitesinde çok etkin bir çalışma yaptı. Eğitimci olması nedeniyle Urfa'da onbirlerce öğrencisi bulunuyor. Urfa'nın "Adil Hocası "Oğulları Nusret ve Eymen'in aktif çalışmaları da Babalarının isminin sıkça gündeme gelmesinde etkili oluyor.Kamuoyunda adı gibi Adil adam geçiyor. Urfa'nın Akil Adamı.. Özellikle Meclis Üyeliğiyle siyasete geçmesiyle ismi sıkça Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için konuşulan isim.

AHMET İNAN : Daha önce Şanlıurfa Belediye Başkan Aday adayı ve Milletvekili aday adayı oldu. Siyaseti seviyor. Ancak birçok aday adaylığı müracaatında bulunmasına rağmen Aday gösterilmedi. Urfa'da sevilen, sayılan bir Doktor. Geniş bir kitleye hitap ediyor. Ahmet İnan'ın ismi de önemli bir alternatif olarak sürekli konuşulan isimler arasında yer alıyor. Bu dönem aday adayı olması halinde çok ciddi bir alternatif olarak düşünülecek isim.

MÜFİT YETKİN : 2002 yılında kurulan AK Partinin ilk İl Başkanı.. Milletvekilliği görevini başarıyla yaptı. Devre arasında adı Şanlıurfaspor Kulüp Başkanlığı için ikinci görüşmelerde Fethi Şimşek daha önceki gelişmeler nedeniyle bir kez daha aday olmayacaktı. Müslüm Yanmaz isminde birleşildi. Ancak Müslüm Yanmaz işlerinin yoğunluğu nedeniyle "Müfit Bey olabilir"dedi. Yetkin teklife sıcak bakıyordu. Tam Şanlıurfaspor Başkanı olacakken, Fethi Şimşek'e İstanbul'da ikinci kez teklif edildi. Fethi Şimşek kabul edince Müfit Yetkin bu göreve gelmedi. Milletvekili adayı gösterilmedi. Ancak Partisine küsmedi. Her gelen Bakan'la birlikte oluyor, Partisine destek veriyor. Milletvekili iken evi Ankara'daydı. Milletvekilliği sona erince diğer eski Vekillerin aksine evini tekrar Urfa'ya getiren ender eski Milletvekillerinden. Tüm yatırımları Urfa'da. Müfit Yetkin'de bu özelliklerinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için alternatif bir isimdir.

Özetle:Bu üç ayrı yazıyı ve 24 ismi şunun için yazdığımı belirtmem gerekiyor. "Urfa'da alternatif isim var mı?"diyenlere "Evet.. Var.."demek için..

Yani şunu demek istiyorum.. İstenilirse bu 24 ismi 124'e de çıkarmak mümkün. Urfa'da çok değerli insanlar var..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ali demir
18.12.2014 09:09
Urfada cok degerli insanlar var genc ve dinamik tahsilat bakımından m.ali cevheri yakısır kendi fikrim belki adam aday olmaz ama iyi bir başkan olur.
a
26.04.2013 11:01
Yazık valla bu yazı size yakışmadı.Saydığınız isimlerin çoğu Memleketimizde hali hazırda yöneticilik yapan isimler ve yöneticilik yaptıklaı kurumların durumu urfamız açısından ortadayken bunların alternatif isim olması urfamız adına kayıp olur.İnşallah geleceği görebilen ileri görüşlü herkese eşit mesafede olabilen onun bunun dalkavukluğunu yapmayan sadece milletin hizmetkarı olabilen bir isim belirlenir ve memleketim 2023 e doğru daha emin adımlarla yürür yoksa kayıp yıllar yine başlar ...
ıbrahım hakan
26.04.2013 10:51
omer bey sıze bırsey soylımmı bu yayınladıgın kısılerden 24 tanesı bır tane etmez akmanmı yetkınmı beyazgulmu mutlumu daha neler ıste urfaya vızyon sahıbı asıret destegı olmayan kalıtelı kısılıklı ınsan lazım yoksa ak partı yıne gol yer
halil çakır
26.04.2013 02:40
Sayın Kapaklı yaklaşan mahalli seçimlerde Ş.urfa büyükşehir belediye başkanlığına aday olabilecek kişilerin listesini açıklamaya devam ediyor.Yalnız benim burada bir eleştirim olacak Sayın Kapaklı'ya şöyleki açıkladığınız listedeki isimlere baktığımda bu isimlerin tamamı AK PARTİ 'li ve siz bu isimlerle seçmene şu mesajı veriyorsunuz.Bu seçimin galibi AK PARTİ .Tamam sizin öngörünüz bu doğrultuda olabilir buna itirazım yok hatta bende seçimi AK PARTİ'nin alacağını düşünüyorum.Fakat benimle sizin farkınız sizin medya mensubu olarak tarafsız ve objektif değerlendirme yapma durumunda olmanızdır.Diğer partili adaylara da listenizde yer vermeniz gerekiyor.
ali
25.04.2013 19:50
vefa derken istanbulun ilçesi vefadan söz ediyorum evet bence bu listede ömer beyde olmalı diyorum. bir yere yaz ömer bey ak parti büyük şehir belediye başkan adayı rağmen sn ahmet eşref fakıbabadır .ömer bey üzüleceğinizi biliyorum ne yapalım gerçekler acı olur.çünkü sn fakıbaba ş.urfanın hizmetkarıdır ya siz...
sema yalçıner
25.04.2013 12:01
Adil olun! Tarafsız olun! bu urfa illinde AKP liler dışında siyasi parti yok mu adayları yok mu?
Yazarın Diğer Yazıları