SON DAKİKA
“BAŞKAN ADAYINI AÇIKLIYORUM…”
09 Şubat 2012 - Perşembe 15:52
Ömer KAPAKLI

29 Mart itibariyle Belediye Başkanlarının 3 yıllık görev süresi sona eriyor..Yerel seçimlerin 6 ay öne alınması da söz konusu..

Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı seçimlerinin birlikte yapılma ihtimali yüksek görünüyor..

Yapılacak seçimlerde Şanlıurfa ilk kez Büyükşehir ünvanını alarak seçimlere girecek.. Şimdiden Şanlıurfa’mızın Büyükşehir statüsüne alınması hayırlı olsun..

Şu anki görüntüye göre Büyükşehir Belediye Başkan adayının yanı sıra 2 tane de İlçe kurulmuş olacak.. Bu sayı 3 ayrı ilçeye de çıkabilir..

Peki AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olur?

Bugün bu ismi açıklıyorum..

AK Partinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı : Faruk Çelik…

Peki bu öngörü ve tespit nereden çıktı?

Önceki hafta Ankara’daydım.. Birçok kişiyle görüşme imkanım oldu.. Ankara’daki genel siyasi hava 3.dönemleri sona eren Bakan’ların Belediye Başkan Adayı olarak gösterilme yönünde bir hava sezinledim..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fikri olarak çıkmış bir proje..

Erdoğan’ın da 3.ve son dönemi.. Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olacağına kesin gözle bakabiliriz..

Şu sıralar Ankara’da kopan fırtınalarda (Mit Müşteşarı Hakan Fidan’ın şüpheli olarak Özel Yetkili Savcı tarafından ifadeye davet edilmesi.. KCK Operasyonlarını yapan İstanbul’daki iki Emniyet yetkilisinin görevlerinden alınması) Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik yapılan hamleler olarak görünüyor..

3 dönemdir AK Partiden Milletvekilliği yapan Faruk Çelik, Bülent Arınç, Binali Yıldırım gibi isimlerin dışarıda kalmasına Başbakan Erdoğan’ın gönlü razı olmayacaktır..

Örneğin Binali Yıldırım İzmir’den, Bülent Arınç, Manisa veya Bursa’dan hatta başka bir Büyükşehirden Belediye Başkan adayı olarak gösterilmeleri Erdoğan’ın en büyük arzusu olarak görülmektedir. Üçünçü dönemleri dolacak olan diğer Bakanlar içinde bu geçerli olacaktır.

Böylece Başbakan Erdoğan “Ben Cumhurbaşkanı olacağım da, arkadaşlarımın durumu ne olacak?”gibi bir soruyu iç dünyasında kendi kendine sormayacak böyle bir vicdan muhasebesi de yapmamış olacaktır.

Erdoğan’ın bu teklifine rağmen Faruk Çelik ya da 3.dönemi sona eren Bakan’ların “Hayır ben aktif siyaseti noktalayacağım”derlerse elbette buna bir sözümüz olmaz..

Ancak benim gördüğüm kadarıyla Çalışma Bakanımız Sayın Faruk Çelik Urfa’yı ve Urfa’lıları sevmiş durumda..

Urfa’dan Milletvekili Adayı olmasından son derece memnun bir görüntü ortaya koyuyor.. Hükümetin en etkin Bakanlığı elinde.. Konuşması, hitabeti, kendine güveni ortada.. Yaptığı her konuşmasını yakından takip ediyorum. Çok büyük bir özgüvene sahip. Bunun temelinde Başbakan’la olan ikili ilişkileriyle ilgili..

Peki Nisan ayında yapılacak Şanlıurfa AK Parti İl Kongresinde İl Başkanı kim olacak?

Mevcut İl Başkanı Yusuf Eğilmez’mi, yoksa başka biri mi?

Ya da Şanlıurfa’nın diğer iki ilçesindeki Belediye Başkan Adayı kim olacak?

Nisan ayındaki İl kongresinden başlayayım..

Sayın Faruk Çelik büyük ihtimalle Büyükşehir Belediye Başkanlığını kabul edecek..

O halde her iki sorununda cevabını verecek tek kişi Faruk Çelik’dir..

Şayet Sayın Bakan Faruk Çelik, şu anki İl Başkanı Yusuf Eğilmez’den memnunsa, Yönetimi biraz daha güçlendirme kaydıyla Yusuf Beye, “Yola devam”der..

Yok kafasında başka biri var ise, Yusuf Eğilmez’e hizmetlerinden dolayı teşekkür eder ve kafasındaki isim kim ise o’nun İl Başkanı olmasını önerir ve bu isimde AK Partinin yeni İl Başkanı olur..

AK Partinin diğer Milletvekilleri bu konuda sadece fikir jimnastiği noktasında bu konuyu Sayın Faruk Çelik’le görüşebilir..

Yani kendi kafalarında bir isim var ise “İlla bu isim olsun”gibi bir fikir beyanında bulunmaları çok zor..

Çünkü Şanlıurfa’daki siyaset tamamen Bakan Faruk Çelik tarafından dizayn edilmektedir..

Elbette yapılacak İl Başkanlığı seçimleri için çok sayıda Aday adayı çıkabilir.. Genel Merkez kimi işaret ederse o isim AK Partinin tek adayı olur ve seçimlere de tek listeyle gidilir..

Bu durum hem tüm İlçelerde, hem Merkez ilçede aynen bu şekilde oldu..

İl Başkanlığında da aksi durum olamaz..

Belediye Başkanlığı seçiminde de iki ilçe için yüzlerce aday adayı ortaya çıkar. Büyük bir rekabet yaşanır..

Bu şekilde Partiye dinamizm kazandırılmış olur.. Ancak son noktada Başbakan Erdoğan “Şanlıurfa’nın Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanlarını açıklıyorum”der ve açıklanacak isimler Büyükşehir ve İlçe Başkan Adayları olarak seçime girer..

Önümüzdeki aylarda Bakanımız Faruk Çelik’in özellikle Yerel yönetimle ilgili birçok önemli sorunun çözümü için daha aktif bir çaba içersinde olacağını düşünüyorum.

Bir konuyu unutmayın..

Şanlıurfa Belediye Meclisi olağanüstü toplantıları bir-iki kez dışında hiç yapılmadı. Ancak geçen ay sadece bir gündem maddesi için Meclis olağanüstü toplantı.

Bunu isteyen, gündemi oluşturan tek isim bilindiği gibi Sayın Faruk Çelik’di..

Şimdiden Urfa’mıza hayırlı olsun…

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Cengiz RENK
17.03.2012 17:32
Tecrübeleriniz doğrultusunda tahminleriniz hep doğru çıkıyor...Hayırlısı olsun...
MALKOÇOĞLU
12.03.2012 17:54
SN. KAPAKLI GTV NE ZAMAN UYDUYA GEÇECEK SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ LUTFEN HEMŞEHRİLERİMİZİ BİLGİLENDİRİN.
mehmet karaoğlan
06.03.2012 14:35
güneydoğu tv geçenlerde uydu lisansı almıştı ne zaman uyduda yayına geçecek artık urfa merakla güneydoğu tv nin uydu yayınını bekliyor
yabanci
01.03.2012 10:25
sayın kapaklı bir yazısında havaalanı ve uçak sorununa değinmişti ve fly havayoları urfada sefere başlamış.sanıyorum bugünkü yazısından bir süre sonra da belediye başkanı kim olacak sorusunun yanıtı netleşecek.sayın bakan belediye başkanlığına aday olur mu bilmem ama,aday olursa seçilebileceğini düşünmekteyim.iyi çalışmalar.
m.cemil
19.02.2012 16:28
Sn.Kapaklı tesbitlerinize katılıyorum tebrik ederim,Başbakan'ın Şanlı urfa yı ne kadar önemsediğini biz urfalı olarak hala anliyamadık,15 sene içinde Urfa mız Türkiyenın ilk 5 büyük ilinden biri olacak,biz hala kaldırımla uğraşıyoruz,FARUK BEY URFA ya derman olur, hayırlı olsun,
zerrin
10.02.2012 15:21
Ömer Bey görüşlerinize kesinlikle katılıyorum.Sayın Faruk Çelik Belediye Başkanlığına getirilirse Şanlıurfa'mız aydınlık günler görecektir.
Akif
10.02.2012 15:11
Ömer Bey yazılarınızı uzun yıllardır takip ediyorum yerel seçimlerde genel seçimlerde ve referandumda da ilginç analinizleriniz vardı ve bir çoğu da çıktı. Bu yazıyı okuduğumda kanaat getirdim ki yine yanılmayacaksınız ve dedikleriniz çıkacak
aylin
10.02.2012 15:09
Sayın Kapaklı gerçekten iyi bir analiz yapmışsınız keşke tüm siyasiler ve şanlıurfalılar da sizin düşündüğünüz gibi düşünse
mehmet
10.02.2012 15:08
sayın ömer bey bu köşe yazarınıza öncelikle teprik ederim
sevda
10.02.2012 15:07
sayın kapaklı şanlıurfa büyük şehir olması bence biraz zor geliyor
Ahmet AKIN
10.02.2012 15:07
VALLAHİ OYUMU SAYIN FAKIBABA YA VERDİM AMA SİMDİ DİYORUM YAZIK ETMİŞİM DEMEK BİR DÖNEM YETİYORMUŞ ÖMER BEY AĞZINIZDAN BAL DAMLIYOR İNŞALLAH O OLURDA BU MEMLEKETTE ELLE TUTULUR BİR ŞEY OLUR
Yazarın Diğer Yazıları