SON DAKİKA
“BAKAN FARUK ÇELİK'LE YAPTIĞIM GÖRÜŞME”
06 Nisan 2013 - Cumartesi 15:02
Ömer KAPAKLI

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik, Hükümetin en etkili 3-4 Bakan'ından biri. Sayın Başbakan Erdoğan'a en yakın isimlerin başında geliyor.. Çalışma Bakanlığı  Hükümetin en önemli 3 Bakanlığından biridir. Çok geniş kitleleri ilgilendiren bir Bakanlık. Yanlış bir kelam bile iş ve çalışma hayatının bir anda alabora olmasına yetecek bir Bakanlık..Günün her saati, Haftanın her günü dolu.. 

Bu kadar yoğun bir Bakanlık görevini üstlenen Sayın Faruk Çelik, tüm bunlara rağmen Şanlıurfa'nın her sorunuyla ilgili..

Her hareketten mümkün olduğunca haberi olan, Urfa'nın gelişimi için özelde çalışma yapan, bunları yaparken de Şanlıurfa'nın kendine has özelliklerini de bilerek hareket edebilme yeteneğini her yönüyle ortaya koyuyor, icraat ve konuşmalarıyla Urfa'yı ne kadar tanıdğını net bir şekilde karşı tarafa hissettiriyor..

Bakan Faruk Çelik'in iç dünyasını anlamak da önemli.. Televizyonlardan baktığınız zaman asabi bir görüntüsü olan,gayet sert, sadece kendi konuşan, karşı tarafı dinlemeyen gibi görebilirsiniz..

Ama o'nun iç dünyasının çok farklı olduğunu ben Televizyon proğramlarımda öncesinde, sonrasında net olarak gördüğüm için çok içten, samimi, olaylara geniş açıdan bakan, karşısındakini dinleyen, sorunların çözümü için elinden gelen tüm gayreti gösteren, kendisine iletilen sorunun takipçisi olan bir yapıya sahip olduğunu da biliyorum..

Sabah saat 10.30 gibiydi.. Cep telefonum çaldı.. Karşımdaki Bayan, "Ömer Bey müsaitseniz birazdan kendi numaranızdan Sayın Bakanımız Faruk Çelik sizi arayacak"dedi. Ben de "Sayın Bakanın telefonunu bekliyorum. Müsaitim"dedim.

Kısa bir süre sonra Sayın Bakan kendi cep telefonundan beni aradı. Son attığım twet ve Pazartesi günü Şanlıurfaspor'la ilgili yaptığım konuşma Urfa kamuoyunda bayağı gündem olmuştu..

Turizmle ilgili son twetlerim şöyleydi :" Urfa ışıl-ışıl.. 3 ayrı uçak firması İstanbul ve Ankara'dan yolcu taşıyor.. Uçakların tümü yüzde 90'lara varan doluluk oranında..

Urfa'da an itibariyle tüm Oteller ve Konukevleri dolu.. Muhabirlerimizin araştırmasına göre 25 ayrı mekanda Sıra Gecesi düzenleniyor.."

Bakan Faruk Çelik'le biraz sohbet ettikten sonra, Turizmle ilgili ne düşündüğünü sordum. Bakan Çelik Urfa'da diğer konularda oluğu gibi Turizmde de büyük bir gelişme olduğunu Şanlıurfa'nın daha önce de terörden uzak bir kent olduğunu ancak Barış süreciyle birlikte Türkiye genelinde GAP turu sayesinde Urfa'ya gelecek turist sayısında çok büyük bir artış olacağının altını çizdi.

Aslında Barış süreciyle birlikte Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri çok büyük hamleler gerçekleştirecek. Ancak hepimiz çok iyi biliyoruz ki bundan en çok istifade edecek il'de GAP'ın Merkezi Şanlıurfa olacak.

Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa'da tüm Oteller ve Konukevlerinin dolu olmasının, uçakların ful çekmesinin önemli veriler olduğunu Urfa'nın bu Turizm sezonunda altın yılını yaşayacağını ama bu konuda herkese çok büyük görevler düştüğünü söyledi..

Bu noktada Bakan Danışmanı Yüksel Yeni'nin de belirttiği, "Şanlıurfa turizm arzı olarak önemli adımlar atıyor. Kendine özgü değerleri ile Elitist turizm talebine otaklanmalı.. Bu kapsamda;

1)Göbeklitepe "Taş Devri Köy"

2) Halfeti Savaşan "Ortaçağ Köyü"

3) Şuayp Şehir "Peygamberler Köyü"

4) Harran "Slow Citi"

5) Karacadağ “Sonw City”,

6) "Halfeti Su Altı Konaklama Tesisleri”

7) “Karaaili Termal Turizm Tesisi” önerileri de çok önemsenecek konular.

Bakan Faruk Çelik, uydudan yayın yapan Güneydoğu TV'yi mümkün olduğunca izlediğini, takip ettiğini özellikle belirterek, "Siz de Haberlerde verdiniz.İstanbul'da Şanlıurfa Hazır giyim OSB'nin tanıtımını yaptık. İlgi çok büyüktü.Şanlıurfa Batıdaki illerden daha avantajlı. Şanlıurfa, Ortadoğuya açılan bir kapı. Suriye boyutuyla yaşanan sorunlar ortadan kalktığı zaman çarşı pazarın Ortadoğudan gelen yoğun turist akımıyla dolduğunu göreceğiz.Şanlıurfa'da yaptırılacak Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesinin hem şehrin geleceği hem de başka sektörlere örnek olması açısından önemli bir adım olacak."dedi.

Bakan Faruk Çelik'e sordum.. "Sayın Bakan 11 Nisan Urfa için önemli.. Urfa'nın kurtuluş yıldönümünde Urfa'da olacakmısınız?"

Bakan Çelik, derinden bir "Ahhh" çekerek "Ömer Bey.. Gerçekten 11 Nisan'da Urfa'da bulunmayı çok isterdim. Ancak üzülerek belirteyim ki 11 Nisan'da Şanlıurfa'da olamıyacağım.Önce Oslo'ya gideceğim, daha sonra Türkiye için hayati önem taşıyan Bürüksel'de Bakanlığımızı yakından ilgilendiren 19.savunmamızı vermem gerekiyor. "

Yani Çalışma Bakanlığını temsilen Bakan Faruk Çelik, 11 Nisan öncesi Oslo'da, tam da 11 Nisan'da Brüksel'de bulunmak zorunda..

Şayet Brüksel'deki o önemli toplantı olmamış olsaydı Bakan Faruk Çelik Urfa'daydı.. Çünkü 11 Nisan'ları Bakanlık önümüzdeki yıllarda da proğram koymadan kapatmış. Yani o gün öncesi ve sonrasıyla Urfa'ya ayrılmış.

Böylece telefon görüşmemizde Bakan Faruk Çelik'in 11 Nisan'da Urfa'ya gelemeyecek..

Bakan Faruk Çelik'e Urfa kamuoyunun yakından takip ettiği Şanlıurfaspor konusunu bayağı uzun konuştuk..

Bakan Çelik, burada bir kez daha yayınlarımızı takip ettiğine dikkat çekerek, "Sizlerinde belirttiği gibi şimdi Konuşma zamanı değil.. İşi kurtarma zamanıdır.. konuşsak ne faydası olacak? Göztepe maçından sonra sizlerin yaptığı süreç doğrudur. Yarınki maça maalesef gelemiyorum. Ancak Şanlıurfaspor'un yarın Samsunspor'u mağlup etmesi gerekiyor"dedi.

Bu konuşmayı yaparken, "Sayın Bakan.. Bu sezon kümede kalırsak ben gelecek yıl neler olabilecek bunları tahmin ediyorum"dediğimde "Hepsini konuşacak. Herşeyi konuşacağız. Ama sizinde belirtitğiniz gibi şimdi değil. Takım önce Kümede kalsın. Herkes o zaman herşeyi konuşsun. Hatta size şunu söylüyorum. Ömer Bey size konuk olurum. Canlı telefon bağlantısı alın. Şanlıurfaspor ve Urfaspor'la ilgili vatandaş canlı telefonla katılsın bana istediği soruyu sorsunlar. Her soruya cevabım var. Bazı şeyleri sizlere şimdi söyleyemiyorum. (Bu noktada iki ayrı örneği yazılmamak kaydıyla söyledi. İnanın dondum kaldım. İnanılacak gibi değildi)

"Gün birlik olma zamanıdır. Dikkatli olmalıyız. Birlik ve beraberliğimizi Türkiye görmeli. Aksi halde bir anda hedefte oluruz. Mevziye girmememiz gerekiyor. Futbol enterasan bir konudur. Ben gençlik yıllarımda Amatör de olsa futbol oynamış, yıllardır futbolun içinde olan biriyim. Bursaspor'da yaptıklarımı anlatsam saatler sürer. Ama bir kez daha söylüyorum. Şu an konuşma zamanı değil, birlik-beraberlik olma zamanıdır. Pazar günkü maça herkes gitmeli. Takımını desteklemelidir. Hafta içinde Urfa'ya geldim. Sizinle görüşemedim. Akşam kısa süreli bir toplantı yaptık. Yönetim 10 Bin lira vereceğini söyledi. Ben de kendilerine 5'er bin lira da benden dedim. Bırakın PTT Lİgi, Süper Ligde 15'er bin lira galibiyet veren takım sayısı çok azdır. Bu noktada bu prim vaadi önemlidir. Futbolcu sanırım işin her yönüyle farkındadır. Yensinler Ömer Bey.. Pazartesi günü size söylüyorum paraları anında hesaplarına geçecek. Şimdi dedikodu zamanı değil. Bu Takımı ligde tutma zamanıdır.Bana para bul dediler para buldum. Bana falan futbolcuyu al dediler dedikleri futbolcuyu aldım.Neyse bunları sonra konuşuruz"

Yani Bakan Sayın Faruk Çelik bu konuda oldukça dolu.. Ama gerçekten yazılmamak kaydıyla söyledikleri önemli. Takım Kümede kalsın Sayın Bakan'la bunları Güneydoğu TV'de tümüyle ele alacağız..

Şanlıurfaspor mevzusundan sonra Bakan Faruk Çelik, konuyu 11 Nisan projesine getirdi.. Bu konuda bayağı dertliydi.. Kendi düşüncesi ve yapmak istediklerini tekrar benimle paylaştı.

"Ömer Bey.. Ucu açık bir proğram yapmalıyız. Oslo ve Brüksel gezilerinden döneyim. Urfa'ya geleceğim. Telefonla görüşüp günü ve saati belirleyelim. Halkın katılımıyla bir proğram yapalım"dedi.

Ben de kendisine, "Sayın Bakanım. Urfa'ya gelene kadar Şanlıurfaspor; Samsunspor,Boluspor, Rizespor maçlarını oynamış olacak. Umarım 3 maç sonra kümede kalma durumumuz netleşir. Kümede kalmayı garantileyen bir Şanlıurfaspor'u da tüm ayrıntılarıyla görüşürüz"dedim..

Özetle; yarım saatlik telefon konuşmamızda Urfa turizmini, Şanlıurfaspor'u, 11 Nisan Projesini, 11 Nisanda Urfa'ya neden gelemeyeceğini konuştuk... Ancak "Yazılmamak" kaydıyla söyledikleri çok önemliydi... Bazı özel bilgileri iletmesi benim açımdan ilerki dönemler için önemli anektodlardı...

NOT: Sayın Bakan Faruk Çelik'le yaptığım görüşmelerin ayrıntılarına yarın devam edeceğim...

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları