SON DAKİKA
“BAKAN FARUK ÇELİK'LE YAPTIĞIM GÖRÜŞME (2)”
08 Nisan 2013 - Pazartesi 12:42
Ömer KAPAKLI

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in telefonda bize ilettikleri konuların büyük bir bölümünü kamuoyuyla paylaştım. Şanlıurfa'da yazı ilgiyle okundu. Telefon görüşmesinin bir bölümünde de Şanlıurfa'ya son aylarda yapılan çalışmalar ve hizmetler hakkında somut bilgiler verdi..

Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa'ya mevcut bütçenin yanısıra ek ödeneklerle Türkiye genelinde en çok yararlanan İl'lerin başında geldiğini söyledi.Bakan Çelik, "Ömer Bey.. 15 gün önce Kalkınma Bankasından Köylerdeki alt yapı çalışmaları için 10 Milyon, Çevre Bakanlığından Köylere parke taşı yapılması için 4 milyon, tekrar Kalkınma Bakanlığından 10 Milyon, gönderildi. 10 milyonda 1 ay içersinde gönderilecek. Yani son 1 ay içersinde eski parayla 34 trilyon Urfa'ya para gelmiş oldu.. Tabi bu gönderilen paralar, yapılan çalışmalar kamuoyunca pek de bilinmiyor"dedi.

Şanlıurfa'nın Turizmin en önemli merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, "THY'nin yanısıra 2 ayrı özel firma Şanlıurfa seferlerine başladı. Yapılan görüşmeler, öneriler, telkinler olmazsa bu firmalar daha cazip il'lere gider ve gidiyor. Ama biz Urfa'da gerek özel sektörün Bölgeye gelmesi, gerekse turizm açısından önemli bir kent olması için uçak sefer sayısının artması, yolcuya alternatifler sunmamız gerekiyor. Urfa'lılar sabah uçakla İstanbul'a gidiyor, işlerini çözüyor akşam İstanbul'dan Şanlıurfa'ya geliyor.. Yıllardır Gaziantep, Adana, Diyarbakır bunu yapıyordu. Şanlıurfa'da bunlar yeni yapılmaya başlandı"diyor..

EĞİTİM SORUNU

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın eğitimde çok ciddi sorunlarının olduğunu bu konuda da gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse Hükümet olarak Urfa'ya özel önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi..

Şanlıurfa'da Öğretmen açığının farkında olduklarını, Derslik sorunun çözümlenmesi gerektiğini belirterek, "Atanamayan Öğretmenler özellikle twet göndererek sorunlarını gündemde tutuyorlar. Biz bu arkadaşlarımızın atamalarının yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şanlıurfa'daki Öğretmen açığı ve derslik sorunun en asgari düzeye en azından Türkiye ortalamasına getirmek zorundayız. İlk yapılacak atamada Şanlıurfa bundan en çok istifade edecek il olacaktır. Şanlıurfa bundan en çok istifade edecek İl olacaktır. Atama bekleyen arkadaşlarımızı da rahatlatacağız. Ancak bu Öğretmenlerin atamalarının yapılması en çok Şanlıurfa ve Bölgeyi rahatlayacaktır. Bu Öğretmenlerimiz sorunlarını yakından takip ettiğimizi lütfen bilsinler. Bu sadece onların değil Bölgenin de sorunu ve gerçeğidir"dedi.

Bakan Faruk Çelik Urfa'nın her sorununuyla yakından ilgili. Ayrıca sorunların nasıl ve ne zaman çözümleneceğini bir takvime bağlamış.

Ancak yılların ihmaliyle Şanlıurfa'da eğitim başta olmak üzere her alanda Urfa'nın çok sorunlu bir İl olduğunu da unutmamamız gerekiyor..

Çelik, 20 aydır Şanlıurfa Milletvekili olarak görev yaptığını önlerindeki 2 yılın Şanlıurfa açısından çok daha iyi geçeceğini söyledi..

ŞANLIURFASPOR KONUSU

Bakan Çelik'le görüşmemde Şanlıurfaspor konusuna ayrı bir paragraf açmıştı. Şanlıurfaspor-Samsunspor maçı oynanırken kendisi Oslo'daydı.. Şanlıurfaspor'un galibiyetiyle muhakkak büyük sevinç yaşamıştır. Şanlıurfaspor'un kümede kalması halinde Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfaspor'la daha yakından ilgileneceğini düşünüyorum. Çok isabetli trnansferler yapılarak Rizespor örneğinde olduğu gibi sezon başında Şanlıurfaspor'u herkes Süper Lige yükselecek ilk takım görecektir. Ancak bu sezondan da ders çıkarılarak en az hata ile transferler yapılıp çok güçlü bir Şanlıurfaspor oluşturulacağını düşünüyorum.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları