SON DAKİKA
“BAKAN FARUK ÇELİK ASLINDA NE SÖYLEDİ”
13 Kasım 2013 - Çarşamba 13:50
Ömer KAPAKLI

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik'in Salı günü Bakanlıktan beni telefonla aramasının arka planınını sizlerle paylaşmak istiyorum..

Bakan Çelik, konuşmasına şöyle başladı : "Türkiye'nin her İl'in de olduğu gibi Şanlıurfa'da da herkes Adayları merakla bekliyor. Herkes kendine göre kulis yazıları yazıyor. Ancak sizin konumunuz , etkinliğinizin çok farklı olduğunu biliyorum. Bu nedenle size düşüncelerimi paylaşmak istedim"dedi.

Öncelikle şahsımla ilgili düşüncelerinden dolayı Sayın Bakan'a teşekkür ediyorum..

Pazartesi günü Güneydoğu TV'de saat 13'de "Haberlerden Haberler" adlı programda ben ne söyledim..

Ömer Kapaklı: Sayın Bakan, Şanlıurfa Büyükşehir Adaylığıyla ilgili olarak Sayın Başbakan Erdoğan'la görüşmüş olabilir...

Faruk Çelik: Bu konuyu Sayın Başbakanla kesinlikle görüşmedim. Kaldı ki bu konuyu 9 Milletvekiliyle, İl Başkanıyla, Teşkilatla, mevcut Başkan Fakıbaba'yla da görüşmedim.. Ben 9 Milletvekiliyle 2 kez toplantı yaptım. Bu toplantılarda sadece Şanlıurfa'nın 10 İlçesini analiz yaptık. Oy durumlarını inceledik. İlçelerde dahi Aday konusunu görüşmedik.

Ömer Kapaklı : Bakan Faruk Çelik, Vali Celalettin Güvenç'in Aday olmasını istiyor. STK Başkanlarıyla görüştüm. Bu toplantı kesinlikle Bakan Faruk Çelik'in bilgisi dahilinde yapılmıştır. Şayet Vali Güvenç Aday gösterilmezse Sayın Bakanımızın durumu ne olur? Ben tüm bu gelişmelerin arkasında Bakan Çelik'in olduğunu düşünüyorum. Aksi görüşe ben inanmıyorum.Sayın Vali Güvenç, Bakan Bey'le görüşmezse Adaylık konusuna bu kadar giremez. Şanlıurfa'daki bu gelişmeleri Bakan Çelik'in bilmeme ihtimali asla olamaz  Bakan Bey elbette bu gelişmelere direkt girmiyor, üstlenmiyor..

Faruk Çelik : Kesinlikle bu görüşe katılmıyorum. Şu ana kadar benim gündemimde adaylık konusu yok. Tüm gelişmeler benim bilgim dışındadır. 30 yıllık siyasi yaşamımda her şeyi açıkça yaptım. Kimseyi arkadan hançerlemedim.

Yani Sayın Faruk Çelik diyor ki, "Ben kişiler üzerinden siyaset yapmıyorum. Ben herhangi bir Adayı ne ısrarla istiyor, ne de destek veriyorum" diyorum..

Yani aslında diyor ki, "Vali Bey dışında herhangi biri Aday gösterilirse kamuoyunda siz başta olmak üzere Bakan Faruk Çelik'e rağmen falan kişi aday oldu.. Bakan Çelik şimdi ne yapacak?" gibi bir duygu içersine girmeyin..

Aslında karışık bir durum..

İlginç bir süreç..

Ben en çok AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'la görüşen STK Başkanlarının iç dünyalarını merak ediyorum..

Çünkü onlar da şöyle düşünüyordu :" Sayın Valiyle sürekli görüşüyoruz. Madem Sayın Bakanımız Aday olmuyor o zaman Vali Bey olsun.. Biz bu hareketa destek verirken en büyük güvencemiz Sayın Bakanımız. Çünkü Vali Bey'in her konuyu Sayın Bakan Faruk Çelik'le görüştüğünü biliyoruz"  diye düşünüyorlardı..

Ancak Faruk Çelik, "Kardeşim ben kimseyle görüşmüyorum. Kimseye destek vermiş değilim. Benim kişisel adayım yok" diyor..

Gelin pirinçin taşını ayıklayın..

Sayın Bakan Faruk Çelik'in bana yaptığı açıklamalardan sonra Sayın Vali Güvenç acaba ne düşünüyor? Doğrusu bunu merak ediyorum..

Sayın Valinin düşünceleri şöyle olabilir..

a) Sayın Bakan bu açıklamasıyla kamuoyuna iyi bir mesaj verdi..

b)Acaba benim Adaylığımda sıkıntı mı oldu ki Sayın Bakanımız böyle bir açıklama yapma  gereği duydu?

Peki mevcut Belediye Başkanı Fakıbaba ne düşünüyordur?

Fakıbaba 'nın da düşüncesi şöyle olabilir...

a) Sayın Bakan Faruk Çelik'in bu açıklaması kamuoyunu rahatlattı. Zaten ben Sayın Bakan'ın bu işlerin içersine gireceğine asla ihtimal vermiyordum..Sayın Bakan samimi.. Büyük ihtimalle uzun süredir Bakan'ın ismi üzerinden operasyonlar yapılıyordu..

b) Kimbilir belki halen Sayın Bakan taktiksel olarak Ömer Beye bu açıklamaları yapmış da olabilir...

Herkesin bana sorduğu soruya gelince..

Peki Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olur?

Vali Celalettin Güvenç Devlet Memuru.. Aday gösterilmesi için 1 Aralık'ta istifa etmesi gerekiyor.. Yani Vali Güvenç'le ilgili durum 17 gün sonra netleşecek..

İstifa ederse Şanlıurfa Büyükşehir Adayı..

1 Aralık'ta istifa etmemesi halinde Aday değil..

Vali Güvenç aday gösterilmeyecekse 1 Aralık'tan önce şöyle bir açıklama yapabilir.. "Kardeşim ben bu İl'in Valisiyim.. Bu Adaylık konusunu kim nasıl çıkardı ben de bilemiyorum. Temayülde niye adımı yazdılar? Adımın yazılması için kim bu işlerin içersine girdi halen anlamış değilim. STK Başkanları Sayın Mustafa Şentop'a neden "Tek adayımız Validir" dediler bunu hiç anlamış değilim. Benim aslında adaylıkla ilgili hiçbir düşüncem olmadı. Her yerde benim adım kullanıldı. Ben de bu işe şaştım kaldım. Koskoca Urfa Valisi görevim var iken neden Büyükşehir Belediye Başkanlığını isteyeyim. Bırakın benim adaylığımı Başkanlığımı, Genel Sekreterimi bile Büyükşehir Genel Sekreteri olacağına kesin gözle bakıldığını söylediler. Ben Urfa'nın yapısını biliyorum. Hiçbir dönem böyle bir düşüncem olmadı. Gelişmeleri gülerek takip ettim. Kim aday olacaksa ben o'na ve diğer Partilerin Adaylarına da başarılar dilerim. Ben Devletin Valisi olarak bu tür işlere asla ve asla girmem"der...Biz de hep beraber, "Yav..He..He.." der ve çıkar şöyle deriz. "Bu Urfa'yı anlamak zor. Sahi Sayın Valinin Adaylık konusunu kim neden gündeme getirdi. " deriz..

Böyle bir durumda Allah aşkına kimse beni aramasın. STK Başkanlarını arasınlar..

Aksi halde 1 Aralık'ta Vali Bey istifa eder ve istifa ettiği gün "Sayın Valiye Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı şimdiden hayırlı olsun" deriz..

Peki yapar mı?

Niye yapmasın?

Yapar.. Hem de iyi yapar..

Peki mevcut tepkiler..

Geçin tepkileri..

Biz ne tepkiler gördük.. Hepsi saman alevi.. Bir program sonrası tüm tepkiler bir anda bitivermiş olur..

Hatta Vali Güvenç Aday olsun, Televizyonda Büyükşehir statüsüne dikkat çeksin, "Ben sadece 5 yıllığına Başkanlık yapacağım"desin eğer şu anda Vali'ye tepki gösterenler, şu anda Vali Beyi Aday olarak görmek isteyenlerden daha çok ikinci dönemde de Vali Beyin tekrar aday gösterilmesini istemeseler benim de adım Ömer olmasın..

Peki Vali Bey aday gösterilmezse kim olur?

Elbette her zaman şansı devam eden Ahmet Eşref Fakıbaba'nın..

Peki , "Ne Vali olsun, ne Fakıbaba olsun" diye direten olur mu?

Olur..

Yani üçünçü bir isim..

Sürpriz bir isim..

Olabilir mi? Evet olabilir..

Yazı biraz uzadı okurken size rahatsızlık verdiğim için özür dilerim..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ihsan açık
13.11.2013 14:04
çok güzel bir analiz çok geniş yönlü bakılmış tebrikler
Yazarın Diğer Yazıları