SON DAKİKA
“BAKAN ÇELİK VE BAZI GERÇEKLER...”
02 Ekim 2013 - Çarşamba 13:30
Ömer KAPAKLI

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Bozova İlçesi hariç 9 İlçe ve Şanlıurfa'da Belediye Başkanlığı seçimini kazanamayan bir AK Parti gerçeğini hiç bir zaman, hiç kimse göz ardı edemez..Eden de yanılır...

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik yapılacak Yerel Seçimlerde AK Partinin Adaylarıyla ilgili en büyük belirleyici...

Bunu bilen aday adayları Türkiye'nin her bölgesinden Sayın Bakan Çelik'e kim yakınsa bir şekilde isminin Bakan'a iletilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar...

Bu seçimleri sıradan bir seçim olarak göremezsiniz..

Seçimlerden sonra Türkiye'nin gündeminde Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak.. AK Parti mevcut oy oranından 1-2 puan düşse bile Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı konusu Muhalefet tarafından ısrarla gündeme getirilecek..

Bu nedenle AK Parti, Türkiye genelinde adaylarını belirlerken hatır-gönül işini bir tarafa bırakarak Anketleri, temayül yoklamalarını, halkın nabzını belki de ilk kez dikkate alacak..

Şanlıurfa'da bir-iki yanlış yapsak da oy oranına çok büyük etkisi olmaz deme lüksü asla ve asla yok..

Kamuoyunda genel kanı " AK Parti Merkez  İlçeler dahil 10 İlçede hata yapar"

Peki aday belirlemede hata yapar mı?

Bilemem..

Ancak bu konuda Bakan Faruk Çelik'e, AK Parti Milletvekillerine büyük görev düşüyor.. En az hata yapmaları için hissiyatı bir tarafa bırakmak zorundalar..

Geçen gün yazdım.. BDP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir olacak.. BDP'nin Suruç, Ceylanpınar, Viranşehir, Halfeti'deki güçünü biliyoruz.. Birecik, Bozova, Hilvan hatta Bucak faktörü nedeniyle Siverek'de de iddialı olacaklarını düşünüyorlar..

Bu arada Saadet Partinin boş durmadığını biliyorum..

Saadet Partisi Genel Merkezinin eski Milletvekili Niyazi Yanmaz'a ısrarla "SP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmalısın"dediğini acaba Sayın Bakan Faruk Çelik biliyor mu?

Akçakale, Eyyübiye, Karaköprü başta olmak üzere Siverek'de de SP Genel Merkezi mevcut Belediye Başkanı Ali Bucak'ı aday gösterme olasılığını dikkate almak gerekmiyor mu?

Yani çok önemli isimleri SP'den aday göstererek toplu halde sinerji yaratma taktiği..

Oy potansiyeline baktığımızda AK Partinin Şanlıurfa'daki güçüne baktığımızda gerçekten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına bu defa "ceket" de koysalar seçilir..

Ama ceket normal şartlarda seçilir..

Urfa'lının Yerel seçimlerde Adaylara karşı hassasiyetini artık ceket bile anlamışken AK Parti Genel Merkezi, Milletvekilleri ve en önemlisi Sayın Bakan Faruk Çelik anlayabilecek mi?

Tüm bunları yazıyorsun güzel.. Peki yıllardır Şanlıurfa siyasetini bu kadar yakından takip eden, 2009 seçimlerinde Bağımsız Harekatın en önemli aktörlerinden biri olarak Ömer Bey siz ne yaparsınız? Yani ne demek istiyorsunuz? diye sorunuz elbette olacaktır..

Zamanı geldikçe görüşlerimi Güneydoğu Televizyonundaki proğramlarında, bu köşede yazılarımda belirteceğim..

Şimdilik şunu söylemek istiyorum..

Büyükşehirlerin yeni statüsüyle Eyalet sistemine geçiş ve bunun demesi de denilebilinir.. Bu nedenle Başbakan Büyükşehir Adaylarını belirlerken kendisine bağlı, güvendiği isimleri aday gösterir görüşü yaygın.. Yani bu durumu ve ileriki durumu biliyoruz.. Bunu anlıyoruz.. Ancak Urfa'nın farklı olduğunu mutlaka dikkate almak durumunda..

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, AK Parti tabanının tümünden tam destek görüyor.. AK Parti dışından da kendisine çok büyük bir teveccüh söz konusu..

1) Faruk Çelik Şanlıurfa'dan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmalıdır. Olması halinde 3 Merkez İlçe ve 10 İlçede durum çok farklı olur..

2) Faruk Çelik Bursa Büyükşehir'i istiyor.. Bunu da biliyoruz. Şayet kendisi Şanlıurfa'dan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmayacaksa mutlak suretle Urfa'lı birinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması "olmazsa olmazdır"

3) Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Büyükşehir'e Aday gösterilmesi halinde oy kaybı ve riskinin olmayacağı çok aşikar bir gerçektir. Fakıbaba'ya karşı özellikle AK Parti tabanında "istemiyoruz"diyenlerin sayısı bir hayli fazla. Şayet Bakan Çelik aday olmayacak, bana göre tek alternatifi Fakıbaba aday gösterilmeyecekse mutlaka vizyonu olan Urfa'lı bir kişi aday gösterilmelidir. Bu özelliklere sahip çok sayıda memleket evladı vardır. Bakan Çelik bize sorsun kendisine bizzat onlarca isim vereyim..

4) Şanlıurfa Büyükşehir Adayını garantiye alırsan 3 Merkez ilçe ve 10 ilçede çok başarılı olursun. Ancak Büyükşehir nasılsa beğeniliyor diğer adayları belirlerken hata da yapsak önemli değil gibi bir düşünce içersine girerseniz bu defa tüm ilçeleri kaybedersiniz..

Maddeleri çoğaltmak mümkün..

Bu konuyla ilgili kitap yazacak kadar da bilgiye sahip olduğumu söyleyebilirim..

Ancak süreç uzun..

Bu nedenle siz değerli okurlarımla bu konu üzerinde görüşlerimi ilerleyen günlerde de paylaşacağım..

Bakan Faruk Çelik Cuma akşamı Şanlıurfa'da.. Pazartesi gününe kadar çeşitli incelemelerde bulunacak..

Dar kadronun dışına çıkmalı..Şanlıurfa ve 3 Merkez İlçe için, 10 ayrı ilçe için çok farklı kesimlerle mutlaka görüşmeli.. Vatandaşın düşüncelerini dinlemeli..

Bundan sonra bu görevi yüzde yüz üstlenecekse yani Şanlıurfa'nın Teknik Direktörlüğüne talipse gerekeni yapmalı..

Takımı kendisi bizzat kurmalı..

Takımı kurarken elbette yardımcılarından yani Milletvekillerinden ve Parti tabanından da görüş almalıdır..

Başarılı olabilmek için çok düzgün adayları göstermek zorundadır..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ismet bebe
02.10.2013 21:53
Analizlerinizle bu konuda çok haklısınız sayın kapaklı fakat vekil seçimlerinde de aynı şekilde bir yargıya varmıştık ve hatta Sn başbakanımızın cahil insanların okumamışn partimizde yeri yoktır demesine rağmen ilk 5 sırayı bakanla berbaer paylaşanları görüoz bizi nasıl temsil ediyorlar. umarımhaklı çıkarsınızda bölgede ki bu feodal unsurları ortadan kaldırıp halkın istediğinii yaparlar
Yazarın Diğer Yazıları