SON DAKİKA
“BAKAN ÇELİK, 9 MİLLETVEKİLİYLE NE GÖRÜŞTÜ?”
24 Ekim 2013 - Perşembe 11:20
Ömer KAPAKLI

Çarşamba günü Ankara'da bir hayli sıcak saatler yaşandı. Aynı gün Güneydoğu'dan Uğur Er, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ ya soruyor : "1 Kasım'da AK Partide aday adaylığı sona erecek. Ne zaman müracaat yapacaksınız?"

Fakıbaba şöyle diyor : "Biliyorsunuz Hicazdaydım. Ben Allah’ın evindeydim. Dualarım şöyleydi. Şanlıurfa’nın hakkına ne ise o olsun. Hep öyle dua ettim. Sonra benim hakkıma hayırlısı ne ise o olsun ve üçüncü ilaveyi ettim, şayet başarılı olacaksam Allah bana nasip etsin yoksa etmesin dedim. Başvuru için daha zaman var Allah Kerim..."

Aynı gün yani Çarşamba günü Vali Celalettin Güvenç Ankara'daydı. Adı Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için en çok geçen isim.

Yakın zamana kadar kamuoyunun büyük bir kesimi, "Siz bakmayın Sayın Bakan Faruk Çelik'in (Şanlıurfa'dan aday olmayacağım) dediğine. Urfa'nın Adayı Faruk Çelik” diyorlardı.. Ancak Bakan Faruk Çelik'in ısrarla "Ben yokum” demesiyle aslında Fakıbaba'nın Aday olmasını istemeyenler doğal olarak Vali Celalettin Güvenç'in aday olabilmesi için gereken girişimleri başlattılar. Bakanın aday olmayacağına kanaat getirdiler…

Aynı gün kendi twitter hesabımdan şöyle yazdım : "Vali Celalettin Güvenç Ankara'da acaba kendi açısından müjdeyi aldı mı? "

Bu twitten hemen sonra Vali Celalettin Güvenç, Ankara'dan kendi twitter hesabından bana şunları yazdı. “Sayın Kapaklı. Ankara'ya Eşimin Aile Bakanımızın Vali Eşleri ile ilgili toplantıya katılmak için geldik.

Davetli olduğumuz Adalet Bakanımızın oğlunun düğününü de katıldım.

Yeni Köy yolları için kaynak arıyoruz. Sayın Bakanımız Faruk Çelik'e bilgi arz etmek ve diğer yatırımları takip için Ankara'dayım.

Belediye ile ilgili öncelikli ve samimi dilek ve düşüncem Urfa'nın ve Urfalının hakkında hayırlısının olmasıdır. Urfa çok önemli bir kent ve Urfalıda hizmetin en iyisine layıktır"

Bu twitlerden siz ne anlam çıkarıyorsunuz?

Herhalde siyaseti biraz yakından takip edenler ne anlama geldiğini biliyordur.

Asıl önemli gelişme.

Tam da bu gelişmeler olurken Vali Celalettin Güvenç Ankara'da ne için bulunduğunu anlatırken önemli bir kaynaktan şu bilgiyi aldım.. "Ömer Bey.. Bu akşam saat tam 22'de Sayın Çalışma Bakanımız Faruk Çelik Şanlıurfa'nın AK Partili 9 Milletvekiliyle bir araya gelecek. Gündem maddesi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı mevzusu… Sayın Bakan büyük ihtimalle Milletvekillerinin görüşlerini alacak..."

Bu gerçekten çok önemli bir bilgiydi.

Ancak bilgiyi teyit etmem gerekiyordu.

Bir Milletvekilini aradım. "Siyaset bayağı hareketlendi. Saat 22'de de Bakan Beye gidiyorsunuz öyle mi?” dediğimde biraz tereddüt geçirse de "Evet” dedi.

Peki, Bakan Faruk Çelik 9 Milletvekiliyle ne görüştü?

Resmi açıklamaya bakılırsa , "Şanlıurfa'nın sorunları tüm ayrıntılarıyla ele alındı vs..."

Ama görüşme tamamen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla ilgiliydi.

Bakan Çelik, Milletvekillerinden ayrıntılı şekilde görüş aldı.. Daha sonraki yazımda ayrıntılar hakkında sizlerle bazı bilgiler paylaşacağım.

Bu arada şu soruyu sorabilirsiniz?

"Ömer Bey.. Peki, Şanlıurfa Büyükşehir için başka aday adayı yok mu?"

Şu ana kadar henüz resmi müracaat yok.

Ancak edindiğim bilgiye göre Ali Delioğlu kesin müracaatını yapıyor. Nezir Nebati'nin müracaat etmesi ne kesin gözle bakılıyor. (Nezir Bey halen İstanbul Milletvekili olan Nurettin Nebati'nin Abisi)

Prof. Dr. Abdullah Ekinci aday adayı olabilir.

Fevzi Demirkol, Uğur Beyazgül gibi bazı isimlerin aday adayı olma olasılığı var. Halen düşünce aşamasındalar.

İbrahim Halil Çelik ve Mahmut Kaplan'ın da müracaat etmeleri bekleniyor..

Yani Büyükşehir için aday adayı sayısı 10 civarında olabilir...

Not: (Benim bildiğim isimler bunlar. Varsa başka isim yazının en sonuna iletilen isimleri ekleyebilirim)

Önemli bir soru: 1 Kasım'a kadar müracaat edilmesi gerekiyor mu? AK Partinin açıklamasını dikkate alırsak örneğin Vali Celalettin Güvenç'in 1 Kasım'dan önce istifa etmesi ve aday adaylığına müracaat etmesi gerekmiyor mu?

1 Kasım'dan sonra AK Parti Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da temayül yoklaması, anket çalışması yapacak. Bu nedenle 1 Kasım'a kadar aday adaylığı için süre verildi.

İstisnalar hariç Türkiye genelinde AK Parti adaylarını 1 Kasım itibariyle müracaat edenler arasında değerlendirecek.

Ancak unutulmamalı.

1 Kasım tarihi YSK'yla ilgili olmayan bir konu..

Yani Şanlıurfa Büyükşehir dahil olmak üzere tüm ilçeler için 1 Kasım'dan sonra da sürpriz isimler görevlendirilir. Bu bağlayıcı bir durum değildir.

Yani Vali Celalettin Güvenç konumunda olanlar diyelim ki 1 Kasım'da istifa etmedi. Bu aday gösterilmeyecek anlamına gelmez.

Bu statüde olanları bağlayıcı tarih YSK'nin tarihidir...

Özetle: Fakıbaba ve Güvenç'in ayrı ayrı ama ortak görüşleri neydi?

"Hayırlısı ne ise o olsun."

Biz de öyle diyoruz.

Bu seçimler Urfa'mıza Hayırlı olsun.

Hayırlısı ne ise o olsun...

 

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
İsmail Can
24.10.2013 14:18
Ömer yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ancak Ali Delioğlu ismi çok ön planda il kongresindeki dik duruşu ile urfalılar ona hayran oldu. Siyasi geçmişi ise kariyerler ile dolu. Büyükşehirin ona verilmesi gerektiğini düşününüyorum.
Yazarın Diğer Yazıları