SON DAKİKA
ARKEOLOJİ MÜZESİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

ARKEOLOJİ MÜZESİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

06 Haziran 2012 - Çarşamba 21:47
Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada Haleplibahçe Müzesinin 09 Mayıs Çarşamba günü ihale edildiğini belirtti.

İşte 50 Milyon liralık proje detayları.Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Haleplibahçe uygulama projesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce ihale edildiği belirtildi. 

 

50 MİLYON LİRALIK PROJE
Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız tarafından yapılan yazılı açıklamada, 9 Mayıs 2012 tarihinde ihale edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı finanse edilecek olan projenin toplam bütçesinin 50 Milyon lira olarak öngörüldüğü belirtildi.  Yükleyici firma ile 06 Haziran günü sözleşme imzalandığını belirten Yıldız yaptığı yazılı açıklamada ‘’Büyük ihtimalle Kültür ve Turizm Bakanı  Sayın Ertuğrul Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik ile diğer milletvekillerimizin katılımı ile 2014 yılında hizmet konulmak üzere, Haziran 2012’de temel atma töreni gerçekleşecek.
Haleplibahçe’de 57.000 m² alanda mevcut arkeoloji müzesinin 10 katı büyüklüğünde 25.000 m²’lik kapalı alanda 3 katlı “Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi”, Haleplibahçe’de ortaya çıkan mozaiklerin yerinde sergilenmesi ve Urfa’ya ait mozaiklerin sergilenmesi amacı ile 10.000 m² alanda “Edessa Mozaik Müzesi” ve iki müze arası “Arkeo Park” yapılacak. Geri kalan 140.000 m² alanda “Arkeoloji Araştırma Merkezi ve Çok Amaçlı Tanıtım Merkezi”, “Anfi Tiyatro”, “Kültür ve Sanat Merkezi”, “Hediyelik Eşya Reyonları”, “Kafeterya” “Rekreasyon Alanı” ve “750 Araçlık Açık ve Kapalı Otopark” projeleri uygulama işini Şanlıurfa Beleyesi 30/03/2012 tarihinde ihale etti. Uygulama işine birlikte başlanılacak. Haleplibahçe projesi 2014 yılında tamamlandığında 200.000 m² alanda yapılan müze ve kültür konsepti ile Türkiye’nin ve bölgenin kültür ve inanç turizminde cazibe merkezi haline gelecektir.
Halepli Bahçe Mozaiklerini mozaik tekniği, sanatı ve 4 mm2 ebadında Fırat Nehri’nin orijinal taşlarından yapılması ve benzeri özelliklerinden dolayı, dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlamaktadır.  Müzemiz tarafından tespit edilen il genelinde yer altındaki mozaikler ile yurt içi ve yurt dışındaki Urfa’ya ait birçok mozaik ile Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep ve Hatay illeri ile değil, dünyanın en zengin mozaiklerine sahip Tunus ülkesi ile yarışacak düzeydedir. Şanlıurfa’da yapılacak “Edessa Mozaik Müzesi” dünyanın en kıymetli mozaiklerinin sergilendiği müze olacaktır. Yine yapılacak olan “Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi” ise dünyanın en eski eserlerinin orijinallerinin sergilendiği müze olacaktır. ‘’ ifadelerine yer verdi. 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.