SON DAKİKA
“ARAP KÖKENLİ VATANDAŞLAR SAHADA”
29 Nisan 2013 - Pazartesi 10:26
Ömer KAPAKLI

Çok uzun bir süredir Arap Kökenli vatandaşlar Şanlıurfa'nın belirli bölgelerinde bir araya gelerek iştişare toplantıları yapıyorlar. Bu toplantılar ağırlıklı olarak Eyyübiye Adayı için yapılıyor olsa da perde gerisinde Harran ve Akçakale ilçelerinin olduğunu da biliyoruz..

AK Parti Milletvekili Halil Özcan Cuma günü Şahinalan Köyünde "Kardeşlik ve Dayanışma" Yemeği vardı. Bu Yemek gerçekten de Dayanışma Yemeğiydi. Ancak Bölgeye gelen Aşiret temsilcileri ağırlıklı olarak siyaset konuştular..

Cumartesi günü de Bini Muhammet Aşireti kendi arasında bir araya geldi. Yemeği eski Milletvekili Mehmet Yalçınkaya verdi. Aslında bu toplantı şunun içindi : Şanlıurfa Büyükşehir oldu. Köylerde hem İlçe için, hem Büyükşehir için oy kullanacak. Akçakale'nin Köylerinde Bini Muhammed Aşireti çok fazla. Bu nedenle toplantı ön seçim gibi olsun. Aşiret kimi işaret ederse o Akçakale'den Belediye Başkan Adayı olsun..

Mehmet Yalçınkaya'nın siyasi geçmişine bir bakalım..

1991 yılında DYP'den 2.Bölge Adayı oldu. 12 Bin oy aldı. Ancak 323 oyla seçimi kaybetti.

1995 yılında Bağımsız olarak Aday oldu.. 26 Bin oy aldı. Seçmen sayısına göre tarihi bir oydu..Seçim kampanyasını tamamen Arap Milliyetçiliği üzerinden götürdü. Cumhuriyet tarihi boyunca Kürt kökenli vatandaşın Milletvekili adayı gösterildiğini Arapların dışlandığını bu seçimlerin Araplar için Tarihi bir seçim olduğunu vurguladı. Bunda başarılı oldu. Arap Aşiretleri ağırlıklı olarak Mehmet Yalçınkaya'yı Bağımsız olarak destekledi.

1999 yılında, 95'in meyvesini aldı. DYP'den 4.sıra Milletvekili Adayı gösterildi. Ve.. Hayalini kurduğu Milletvekilliğini elde etti.

Şimdi Akçakale ve Harran'daki alternatif adaylara ve bağlı bulundukları Aşiretlere bir bakalım.

Mehmet Yalçınkaya (Eski Milletvekili) Bini Muhammed Aşireti

Abdülhekim Ayhan (Akçakale Belediye Başkanı) Hübeyt Aşireti

Feyyaz Gündoğan (Eski Akçakale Belediye Başkanı) Siyale Aşireti

Mehmet Özyavuz (Harran Belediye Başkanı) Cumali Aşireti

İbrahim Özyavuz (Harran eski Belediye Başkanı MHP İl Başkanı) Cumali Aşireti

Ahmet Akay (Akçakale eski Belediye Başkanı) Hübeyt Aşireti

Bini Muhammet Aşiretinden Mehmet Yalçınkaya, "Akçakale'nin Köylerinde bizim Aşiret etkin. Önseçimle Aşiretten bir isim belirleyelim"diyor. Tabi Aşiret kimi işaret ettiyse Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'e bu isim bildirilecek.

Feyyaz Gündoğan, Siyale Aşiretinin Harran'daki etkinliğine dikkat çekerek bu kez Akçakale değil, Harran'dan Belediye Başkan Adaylığını isteyecek..

Tercihler önce AK Parti olacak. Ama MHP alternatif Parti olarak gündemini sürekli koruyacak..

Harran için ilginç bir anektodu sizlerle paylaşayım. Geçen gün Arap Kökenli bir arkadaşım şu tespitlerde bulundu. "Yıllardır Harran Cumali Aşiretinin elinde.. Yani Özyavuzlar.. MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz Harran'da Siyaleli Feyyaz Gündoğan'ın yerine sıradan bir adayı gösterirse AK Partili Mehmet Özyavuz'un işi kolaylaşır. Ancak bunun karşılığında da yapılacak ilk seçimde bu kez Cumali Aşiretinin tümüyle MHP 1.Sıra adayı İbrahim Özyavuz'a destek verilmesi doğal olarak beklenir..."

İlginç bir tespit.. Ancak Ovada Aşiretlerin geleceği Partilerden daha önemlidir. Güç gösterisi ve "Benim Aşiretimin Belediye Başkanı" beklentisi her zaman yüksektir. Dolayısıyla bu tezin olma olasılığı oldukça yüksektir..

Tüm bu gelişmelere bakarak Harran, Akçakale ve Eyyübiye için Arap Kökenli vatandaşların sahaya indiğini Mayıs ve Haziran aylarında bu tempoyu sürdüreceklerini, Temmuz'da Ramazan ayıyla birlikte biraz mola verileceğini ancak Ağustos sonu itibariyle Şanlıurfa Büyükşehir, 10 İlçe ve 3 Merkez ilçe için tüm Siyasi Partilerin yoğun bir çalışma içersine gireceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz..

Olayın bir de Twet boyutu var.. Ben de sıkça kullandığım için Urfa'nın bu yöndeki gündemini yakından takip etme imkanına sahibim.

Cuma akşamı Abdülkadir Badıllı Hoca konuğumken ve Saidi Nursi'yi konuşurken ARAPDER'in Başkanı Şükrü Kırboğa'nın bana gönderdiği 4 ayrı Twette ilgi çekiciydi..

Şükrü Kırboğa'nın bana ilettiği twetler şöyle :

"Devlet Kürt kardeşlerimizle helalleşmesi güzel fakat eksik. Devlet tüm halkı ile helalleşmesi gerekmiyormu?"

"80 yıldırAraplara hain denildi, aşağılandı, hor görüldü, bu da helalleşme sebebi değil midir?"

"Devlet dinini yaşamak isteyenlere öcü gözü ile baktı. Bu da helalleşme sebebi değilmidir?"

"Arap kökenli veya Arapları temsilen veya Araplara da süreci olumlu aktaracak kimsenin olmaması büyük bir talihsizlik değilmidir?"

Bence 4 farklı ve üzerinde durulması gereken twetler..

AK Parti Milletvekili Halil Özcan ve eski Milletvekili Mehmet Yalçınkaya'nın Cuma ve Cumartesi günü verdikleri yemekler ve o yemeklerin yansımalarıyla sizlerle bugün bu yazıyı paylaşmış oldum. Elbette bu konuda daha birçok görüşümüz var. Zamanı geldikçe bunları da sizlerle paylaşacağım.

Siyaset hareketlendikçe sizler daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu köşeyi takip etmeniz ve Güneydoğu TV'yi takip etmeniz nedeniyle ilk duyan sizler olmaya devam edeceksiniz..

Herkese İy Haftalar diliyorum..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
halil çakır
30.04.2013 02:37
Arap aşiretleri kendi aralarında sürekli kavga yapıp , barışmak için de bol bol tirit yiyip üstünede milli içkimiz ayranı içince kaçınılmaz olarak derin bir uyku haline geçmek durumunda kalıyorlar.Bu arada memlekette Kürtler anadil,kültürel haklar vs devletle mücadele başlatıyorlar.Uzun mücadelelerden sonra devlet onlarla pazarlığa oturup haklarını iade etmeye başlıyor.Bu arada ayranın etkisiyle 30 yıl uyuyan Araplar piyasaya çıkıyor ve devlet bizede haklarımızı versin demeye başlıyor.Devlet de hay hay diyor emriniz olur hele siz bi ayran daha için sonra görüşürüz buradayız nasılsa DİYOR.!!!
Yazarın Diğer Yazıları