SON DAKİKA
“AKÇAKALE'YE DİKKAT”
04 Mayıs 2013 - Cumartesi 11:58
Ömer KAPAKLI

Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla birlikte Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi tabir yerindeyse diken üzerinde.. Akçakale'lilerin yüzde yüzü Arap Kökenli vatandaşlarımız.. Bu nedenle ilk günden itibaren Suriye'li Muhaliflere kucak açmış durumdalar. Resmi konaklamanın yanısıra binlerce Akçakale'li Suriye'lileri kendi evlerinde misafir ediyorlar. Birçok Akçakale'nin Akrabası Suriye'li..

Akçakale'lilerde belirli bir süre sonra kendi insanına her türlü katliamı yapan Esad'ın devrileceğini ve herşeyin normale döneceğini düşünüyordu. Ancak Esad zulmü artarak devam ederken direniyor..

Mevcut tabloya baktığımızda bu süreçin bir süre daha devam edeceği görülüyor. Başta ABD olmak üzere AB Ülkeleri diğer Ülkelerde yaptıklarını Suriye için yapmıyorlar..Suriyeli Muhalifler kendi kaderine terkedilmiş durumda. Türkiye her türlü insani yardımı yapıyor. Kısmen Ürdün'de yapıyor. Ancak Suriyeli Muhaliflere gereken desteği gösteren Ülke sayısı çok az..

Böyle bir tablo içersinde zaman zaman Akçakale sınırında meydana gelen olaylarda zaten bıkkınlık getiren Akçakale'li vatandaş stresli..

Daha önce Çadırkentte meydana gelen yangın bazı Suriyeli Muhaliflerin ölümünün ardından Akçakale yine karışmıştı.

Sınırdaki son olay üzerinde fazlasıyla durulmalı. Suriye'den açılan ateş sonucu maalesef Polis Memuru Ferhat Avcı Şehit oldu. Asker, Polis ve vatandaş yaralandı.

Sınırdan tetiği çekenler kimler?

Muhalifler mi?

Muhaliflerin arasına sızan Esad yanlıları mı?

Bin kişilik Suriyeli gurup Akçakale'ye geçmek istiyor. Pasaportları olmadığı için Sınırdan alınmıyor.Esad zulmunden kaçmak isteyenler "Daha önce de pasaportsuz Suriyeliyi kabul ettiniz. Bizi de sınırdan içeri alın"diyorlar. Gerginliğin bu şekilde çıktığı söyleniyor.

DHA Bölge Temsilcisi Hasan Kırmızıtaş'la da görüştüm. Hasan Kırmızıtaş, "Sınırda gerginlik üst düzeyde.Sinirler bayağı gergin"dedi.

Akçakale'liler ilk kez bu kadar açık bir şekilde Suriyeli Muhaliflere de tepki gösterdiler. Akçakale'liler,

"Polisimize, Askerimize kurşun sıktılar. Türk Bayrağını yaktılar"diye açıklamalar yaparak büyük tepki gösterdiler..

Peki Akçakale için ne yapılmalı? Kime ne görev düşüyor? Çadırkent yangını sonrasında gelişen olaylar, sınırdaki bu son olaydan sonra nasıl bir ders çıkarılmalı?

Maalesef Şanlıurfa'nın İlçelerinde görev yapan Kaymakamlarımız çok genç yaştalar. Genelde 29-33 arasında yaş grubu Şanlıurfa'nın İlçelerinde Kaymakam olarak görev yapıyor. İlçe nüfusu dikkate alınarak zaman zaman Siverek, Viranşehir gibi İlçelere kısmen daha tecrübeli Kaymakamlar atanıyor.

Vali Celalettin Güvenç olayları biliyor ve görüyor.. Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat'da 1980 doğumlu. Yani 33 yaşında.. Suriye'deki olayların başlamasıyla birlikte gece-gündüz demeden o bölgede çalışan bir Kaymakam..

Ancak o da insan..

Bu kadar genç yaşta çok büyük bir sorumluluk üstlenmiş durumda..

Ne Cumartesi-Pazarı, ne Tatil günü var.. Her an Sınırdaki olayları takip ediyor.. Doğal olarak stres içersinde. Moralsiz bir durumda.. Bu son olay da gösterdiki Akçakale'ye yeni bir kan kazandırılmalı..

Örneğin Vali Celalelettin Güvenç tecrübeli bir Vali Yardımcısını sadece Suriyeliler için görevlendirebilir.. Ancak görevlendireceği Vali Yardımcısı işi Urfa'dan değil, Akçakale'den yürütmek durumunda. Orada kalarak, olayları bizzat teneffüs ederek, öngörüleriyle olası olayları önceden önleyebilecek yetenekte olmalı..

İçişleri Bakanlığıda durumun farkında.. Akçakale'ye bu işlerle ilgili tecrübeli yeni Bir Kaymakam'da atayabilir.

Yani Akçakale'de Yönetim anlamında da ciddi sorunlar olduğu çok açık bir şekilde görülüyor.. Vali Güvenç, hem Akçakale'linin, hem de Suriye'li Muhaliflerin iç dünyalarını çok iyi tahlil edebilecek bir görevlendirme yapmalı diye düşünüyorum,

Örneğin olayın hemen ardından Reşat Uzun twetinde, "Bir kez daha ortaya çıktı. Akçakale'lilerin can güvenliği yok. Emniyet bu ilçeye Çevik Şube Müdürlüğü kurulmalıdır"dedi.

Bu işler 18-20 yaşındaki Askerler, ya da 30 yaşlarındaki Astsubay veya Teğmenlerle de olacak gibi görülmüyor.

Sayın Vali Celalettin Güvenç, güvenlik birimleriyle Akçakale'yi her açıdan masaya yatırmalıdır. Eylül ayı ile birlikte Şanlıurfa, Türkiye genelinde olduğu gibi Yerel seçim atmosferine de girecektir. Akçakale'de siyasetin önemli bir merkezi olacaktır. AK Parti'nin dışında, MHP,hatta çok güçlü Bağımsız Adaylar olacaktır. Yani Akçakale'deki seçim Şanlıurfa Büyükşehir Belediye seçimlerinden daha çekişmeli olacaktır.

Bunlar da ister istemez olayları farklı boyutlara çekecektir. Akçakale olayları Siyasetle de biraz daha çıkmaz içersine girecektir.

Dün gün boyu Akçakale olayları Televizyonlarda canlı olarak ekrana geldi. Ben kişisel olarak Akçakale'deki olayları önemsiyor ve yetkililerinde önemsemesini talep ediyorum.

Cuma akşamı 500 kişilik grubun Türk Bayraklarıyla yürüyüş yapması, Çadırkente kadar yürümesi, güvenlik güçlerinin bu 500 kişiyi bir şekilde ikna ettiklerini de biliyoruz.

Tüm bunlar önemli gelişmeler..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları