SON DAKİKA
AKÇAKALE ÇİFTÇİSİ MENFEZLERDEN ŞİKAYETÇİ

AKÇAKALE ÇİFTÇİSİ MENFEZLERDEN ŞİKAYETÇİ

28 Temmuz 2011 - Perşembe 13:14
ana taşıyıcı su kanalarına bağlı yapılan menfezlerden dolayı mağdur olduklarını dile getirerek, yetkililerden yardım istediler.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi Yukarı Deren ve Kayalık mezrası sakinleri, ana taşıyıcı su kanalarına bağlı yapılan menfezlerden dolayı mağdur olduklarını dile getirerek, yetkililerden yardım istedi.

Harran ovasına suyun taşınması ve dağıtımını gerçekleştiren ana kanallar ve buna bağlı dağıtıcı menfezlerin yer yer kotalarının arazilere göre yapılmadığından, tarla sahiplerinin mağdur edildiği ifade edildi. Çiftçiler yapılan menfez ve dağıtıcıların bir an evvel gerekli kurumlar tarafından iyileştirilmesini istiyor.

Akçakale ilçesine bağlı Yukarı Deren ve Kayalık mezrasında ikamet eden Salih Yeşildağ, mevcut olan menfezlerinin neredeyse tamamının kotalarının yanlış monte edildiğine dikkat çekerek, sulama birlikleri ve DSİ yetkililerin bu soruna el atmalarını istedi. Yeşildağ, "Menfez ana taşıyıcının üzerine kota verilerek yapılmış. Bu menfez gibi onlarca dağıtıcı yanlış yapıldığından biz tarlalarımıza su alamıyoruz. Kotaları yüksek vermişler, ancak su aşağıda kalıyor. Bu menfezlerden ve dağıtıcılardan faydalanmamız için bunların kotalarının düşürülmesi gerekir. Bunların yanlış yapılmasından dolayı devlet milyonlarca lira zarar sokulmuştur. Sulama birliğine gidip derdimizi anlatıyoruz bize bu "bizden önce yapılmış olan bir yanlışlıktır, bizim müdahale etme şansımız yoktur" deniyor. Peki, kullanamadığımız su nereye gidiyor akıntıya gidiyor oradan da Suriye'ye akıyor. Buradan devletin yetkili kurumlarına sesleniyoruz, bu konuda bize yardımcı olsunlar" dedi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.