SON DAKİKA
“AK PARTİNİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI :VALİ GÜVENǔ
18 Kasım 2013 - Pazartesi 15:38
Ömer KAPAKLI

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili 20 Kasım Çarşamba günü Şanlıurfa'ya geliyor..

24 Kasım Pazar gününe kadar Şanlıurfa Büyükşehir, 3 Merkez İlçe ve 10 İlçede Adaylar önemli ölçüde şekillenecek. Üst Kurula gidecek isimler belirlenmiş olacak. İlçelerle ilgili temayül yoklamaları, Anket çalışmaları, AK Parti Şanlıurfa ve İlçelerdeki Teşkilatların düşünceleri ve Milletvekillerinin görüşleri elbette etkili olacak.

 

AK Partiye yakın birçok İnternet Sitesinde ve Gazetelerde geçen haftadan bu yana

 "8 Büyükşehir Adayı belli oldu iddiası" haberini sanırım sizlerde okumuşsunuzdur.

Haber özetle şöyle : "İzmir'de ise adaylığa sıcak bakmamasına karşın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ismi ön planda görünüyor. Manisa'da Hüseyin Tanrıverdi, Erzurum'da Recep Akdağ, Şanlıurfa'da Eşref Fakıbaba, Kayseri'de Mehmet Özhaseki'nin adaylık ihtimalinin de yüksek olduğu kaydediliyor."

 

Bu haberi bazı kesimler Ahmet Eşref Fakıbaba'nın girişimleriyle isminin yer aldığını söylüyor. Oysa hiç alakası yok. Örneğin biz nasıl Kayseri için "Özhaseki kesin aday gösterilir" diyorsak, Kayseri, İstanbul veya bir başka İl'dekiler de Şanlıurfa için "Fakıbaba kesin" diyorlar. Çünkü Fakıbaba'nın dışarıdaki özgül ağırlığı tam da böyle bir şey..

Bu haberin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Başarıyı ödüllendirmek gerekir" diye bir açıklama yaptı.

 

Bunlar üst üste konulduğunda "Fakıbaba garanti" gibi bir algı oluştu..

Aslında Genel Başkan Yardımcıları (Teşkilattan sorumlu olanlar) normal şartlarda Fakıbaba'nın aday gösterilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı kanaatindeydiler..

Ancak Şanlıurfa'da Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in faktörünü sanırım hesaplayamadılar..

Geçen haftaki yazımda tam da anlatmak istediğim konu şuydu:

 

"Vali Güvenç'in ismi Başbakan'a güçlü olarak gitsin diye STK'lar Mustafa Şentop'la görüştüler. Başbakan hiçbir İl için " Şunu öne çıkarın diye hiçbir yere müdahil olmaz..."Başbakan Sahadan gelen sesi duymak ister.. Ve o'nun üzerinden iştişare eder. Yani kim kimle beraberse Sayın Başbakan istiyor diye değil, kendi insiyatifleriyle yapıyorlardır..."Çalışma Bakanı Faruk Çelik AK Parti içersinde bu işleri bilen en önemli isimlerden biri..Şanlıurfa'daki gelişmeleri yakından takip ediyor..

 

Aradan geçen 1 haftalık süreçin sonunda geldiğim nokta şudur..

20 ile 24 Kasım arasında Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in Şanlıurfa'da iki ayrı gündemi olur..

Birinci gündem : Basının da bildiği rutin açılışlar vs.

İkinci gündem ise : Şanlıurfa'da bazı kanaat önderleriyle görüşme.. Bazı Sivil toplum kuruluş temsilcileriyle görüşme.. Şanlıurfa siyasetini yakından takip eden, tüm dengeleri dikkate alan bazı şahıslarla özelde görüşme..

 

Tüm bu görüşmelerde Vali Celalettin Güvenç'in ismi ağırlıklı olarak gündemde tutulacak..

Bu saatten sonra Sayın Bakan Faruk Çelik, kamuoyunda Vali Güvenç'in Ankara'ya, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop aracılığıyla Başbakan'a iletilmek üzere önemli verilerin iletilmesini isteyecektir.Şanlıurfa için aslında kilit isim Sayın Mustafa Şentop'dur..

Sayın Bakan Faruk Çelik'in, Sayın Başbakan Erdoğan'la Diyarbakır gezisi öncesi Urfa meselesini görüşüp-görüşmediğini bilmiyorum. (Görüştü desem de haklı olarak Sayın Bakan "Ömer Bey görüşmedim diyebilir)

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Şanlıurfa genelinde karşılığı yüzde 55 civarındadır.. Aslında bu rakam Başbakan Erdoğan için yeterli bir karşılıktır..

Başbakan'a şu açıkça iletilir.. "AK Partinin karşılığı yüzde 55'in üzerinde olur..."

Temayül yoklamasında Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Vali Celalettin Güvenç'in ilk 2'de yer aldığını da ayrıca unutmamak gerekir..Bakan Faruk Çelik'in "Ben kesinlikle Aday değilim" söylemine an itibariyle artık herkes inanmıştır.. Herkes kendine bir çıkış noktası bulma arayışındadır.

 

Büyük bir kesimin "Urfa'nın Adayı Güvenç olmalıdır" görüşünü Sayın Bakan Erdoğan'ın da dikkate alma ihtimalinin yüksek olduğunu buradan açıkça yazmak isterim..

Yani ne demek istiyorsun diye soru soranlara..

Şanlıurfa'nın Büyükşehir Adayı "Celalettin Güvenç'tir" diyorum..

Evet.. Celalettin Güvenç..

Şanlıurfa Büyükşehir'le ilgili olarak ilk kez kesin bir isim belirtmiş oluyorum.

Bakan Faruk Çelik önemli isimlerle görüşecek. Vali Güvenç'in ismini sorduğunda kim, "Hayır Valiyi istemiyoruz" diyecektir..

Bir laf vardır..

Boşa Kürek çektiğine inanıyorsan,

İneceksin O kayıktan..

Bakan Beyin görüşecekleri o küreği çeken kişi olan Güvenç'in "Boşa kürek" çekmediğini bildiği için "Kardeşim niye Bakan'la ters düşeyim" Psikolojisiyle hareket ederek "Güvenç mükemmel bir isim" diyecektir.

Peki mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın durumu ne olur?

Mevcut gelişmeleri sadece takip ediyor. Tüm gelişmeleri de büyük ihtimalle biliyor..

Peki Cumartesi günü Başbakan Erdoğan'la görüştü mü?

Evet görüştü.. Ne konuştular?

 

Şanlıurfa Belediyesiyle ilgili Başbakan Erdoğan'ın takip ettiği bir çalışma var. Başbakan'la kısa görüşmede Başkan Fakıbaba sadece bu projeyle ilgili bilgi verdi..

Adaylık falan konuşuldu mu?

Kesinlikle konuşulmadı..

Başbakan herhangi bir imada bulundu mu? Adaylıkla ilgili olumlu-olumsuz renk verdi mi?

Vermedi.. Zaten vermez.. Çünkü o Recep Tayyip Erdoğan.. O farklı olduğu için 2002 yılından bu yana yapılan her seçimden zaferle çıkan bir Dünya Lideri..

 

Şayet Bakan Faruk Çelik aylar öncesi gerekli girişimi yapmamış olsaydı ve Ahmet Eşref Fakıbaba şu ana kadar Bağımsız Belediye Başkan Adayı olarak kalsaydı bugün neler olabilirdi?

Fakıbaba geçiş yaptığı için bu kadar çok eleştiri almazdı.

Bağımsız Fakıbaba gerçeği var iken tekrar Vali Güvenç'in aday gösterilmesi halinde kamuoyunun tepkisiyle Fakıbaba’nın Bağımsız Adaylığı söz konusu olurdu. Tüm bu hesapları en inci noktasına kadar irdeleyen başta Bakan Faruk Çelik olmak üzere Üst yönetim belki de Fakıbaba'yı bugünlerde AK Partiye davet eder ve Fakıbaba tartışmasız 3.dönem Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Partinin Adayı olurdu..

Siyasette "Keşke" yok..

Siyaset tam da böyle birşey..

Peki Fakıbaba Aday gösterilmezse herhangi bir girişimde bulunur mu?

Kesinlikle sanmıyorum..  Hatta Fakıbaba'nın ikna edilmesi halinde Büyükşehir haricinde herhangi bir yerde değerlendirilmesi de mümkün olabilir..

Yani her türlü şartta Sayın Bakan Faruk Çelik, Sayın Fakıbaba'yı AK Partiye aldığı gün gereken hamleyi yapmıştır..

Önemli Not :  Şanlıurfa Büyükşehir Adayı Vali Celalettin Güvenç dedik ama analizini yaptığımız Partinin AK Parti olduğunu da unutmamak gerekir.

Her seçimde (Yerel ve Genel) adaylarla kamuoyuna büyük sürprizler yaşattı.

Böyle bir olasılık olabilir mi?

Başbakan Erdoğan herşeye rağmen sürpriz yapabilir mi?

Yapabilir..

Sadece şunu söylüyorum. “Bugün Urfa Büyükşehir Adayı açıklansa Aday Celalettin Güvenç'tir”...

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Ali
22.11.2013 07:38
Bence yanılıyorsunuz. Burda 1 hafta kaldı bekleyip göreceğiz. Bunu bir yere not alın. Saygılarımla.
FETHİ DOĞAN
21.11.2013 17:13
sizin yazınızı okudum... fakıbaba'dan bir cacık olmaz diyorsunuz... size soruyorum neden geçen seçimde ak partiye karşı fakıbaba'yı desteklediniz... bunun cevabını bekliyorum o zaman bir menfaatınız mi vardı... urfalı olduğunuzu söylüyorsunuz.20 yıldır medyanın içindesiniz urfa'ya ne kazandırdınız... ben söylersem "bir hiç " size söylenecek çok söz var ama.... iğneyi kendi çuvaldızı fakıbaba'ya batırabilirsiniz... yüreğiniz sığıyorsa yayınlarsınız...
Yazarın Diğer Yazıları