SON DAKİKA
“AK PARTİDEKİ GELİŞMELER”
31 Mayıs 2012 - Perşembe 17:43
Ömer KAPAKLI

Çok kişi “AK Parti Kongresiyle ilgili sen ne düşünüyorsun? Bu konuda yazı yazmayı düşünüyormusun?”diye soru sordu..

Elbette benim de düşüncelerim var..

Elbette ki AK Partideki gelişmeleri ben de yakından takip ediyorum.. Hem bir Gazeteci olarak, hem de AK Partinin İl Genel Meclis Üyesi ve aynı zamanda Delegesi olarak..

Yani Pazar günü ben de GAP Arena Stadında olacağım.. Ben de kendi oyumu kullanacağım..

Bir defa şunu hemen belirteyim..

Şayet Ali Delioğlu ve arkadaşları alternatif liste ile çıkmamış olsalardı AK Partinin Kongresi bu kadar konuşulmazdı.. Partiye gözle görülür bir dinamizmin geldiğini kabul etmek gerekiyor..

Delege olanlar Delege olduğunun farkındalığına varmayabilirlerdi.. Tek liste halinde yapılan her seçimin sembolik seçim olduğunu biliyoruz.

AK Parti Genel Merkezi yapılan çalışmalar sonucunda genel temayülün  mevcut İl Başkanı Yusuf Eğilmez’le olduğu yönünde rapor hazırladı.. Bu durum Başbakan Erdoğan’a iletildi. Başbakan Erdoğan’da “3 Haziran’da yapılacak Kongrede Adayımız Yusuf Eğilmez”dedi..

Oy kullanacak delegelerin Başbakan Erdoğan’a yönelik sevgisini elbette kimse muhakeme edemez. Bu yönde herhangi bir sıkıntı da yok..

Alternatif liste çıkaranlar “Aslında 2002 yılından bu yana Genel Merkez tarafından Urfa’ya gelenler Ankara’ya ve Başbakan’a yanlış bilgi veriyorlar. Bu nedenle 3 Haziran’da alternatif liste çıkarıyoruz”diyorlar.

Aslında AK Partideki bu durum sakal-bıyık meselesine dönüştü.. Her kafadan bir ses çıkıyor.

Kimi diyorki “Sayın Başbakan’ın belirlediği isme rağmen alternatif listenin seçimi kazanması mümkün değil

Kimileri de diyorki, “Şu ana kadar AK Parti Yönetiminden memnun olmayanlar alternatif liste etrafında bir araya geldi. Bu nedenle delegenin 3’de 2’si oyunu Ali Delioğlu’na verecek

Daha önce birbiriyle pek barışık olmayanlar, birbirlerinin kuyusunu kazanlardan tutun da aklınıza ne geliyorsa her şey birbirine karışmış bir şekilde..

Bazı Milletvekilleri açıktan alternatif listeye destek verirken bazıları sesiz kalıyor, bazılarıda “Biz Genel Merkezimizin kararı doğrultusunda Sayın Yusuf Eğilmez’i destekliyoruz”diyorlar.

Şu anki görüntü şöyle : Mevcut İl Başkanı Yusuf Eğilmez’in seçimi kazanma ihtimali yüksek..

Ancak alternatif liste seçimi kazanırsa sürpriz olmaz..

Yani olaya tarafsız gözle bakanlar her iki listenin de seçimi kazanabileceğini söylüyorlar.

Bugün beni ziyarete gelen bir dostum bana “Peki senin bu yönde fikrin ne?”diye soru yöneltti..

Bu tür seçimlerde özellikle de AK Partide şu an için kesin tahminde bulunmak gerçekten çok zor..

AK Partide bu duruma pek rastlanmadığı için geçmişten örnek alacağımız Kongre sayısı da çok kısıtlı. Urfa AK Partide ise bu durum hiç yaşanmadığı için gerçekten tahminde bulunmak zor.

Ancak örneğin Sayın Başbakan Erdoğan Pazar günü yapılacak Kongrede bu iki liste konusuna değinir mi? Değinirse Delegeyi etkiler mi? Bunlar önemli..

Bu konuda Milletvekilleri taraf durumdalar.. Ancak dikkat ederseniz Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik bu konuda henüz herhangi bir açıklama yapmış değil.. Sayın Faruk Çelik’in bu konuda yapacağı en küçük bir açıklama delegeyi direkt olarak etkiler..

Örneğin ben olaya biraz da AK Parti Milletvekili Seydi Eyüpoğlu açısından bakıyorum..

Şu ana kadar dolaylı ya da dolaysız kimi desteklemiş veya kendisi aday olmuşsa her seçimi kazanmış..

Daha önce Sendika seçimlerinde Eyüpoğlu’nun destek verdiği adayların kazanma ihtimali yok gibiydi. Ancak Seydi Eyüpoğlu’nun sihirli dokunuşuyla önemli sendika başkanları koltuklarından olmuş, Eyüpoğlu’nun desteklediği adaylar seçimi kazanmıştı.. Pazar günü Seydi Eyüpoğlu’na bu açıdan bir Gazeteci gözüyle bakacağım..

İki ayrı liste konuşulurken Yönetim listeleri konuşulmuyor. Oysa bilinçli delegenin biraz da olaya bu açıdan bakarak oy kullanacağını düşünüyorum. Bence adaylar kadar iki ayrı listenin Yönetim Kurulu üyeleri de önemli. Bu nedenle listelerinde titizlik içersinde belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Taraf olanlar zaten önceden kararlarını vermişler. Oysa çok sayıda tarafsız delegenin olduğunu ve listelere göre kararlarını vereceklerini de söylemek mümkün.

Bu Kongre AK Partiye gözle görülür bir hareketlilik kazandırdı. Ancak mühim olan seçim sonrası..

Şanlıurfa’nın Büyükşehir Statüsüne alınmasıyla birlikte dengelerin önemli ölçüde değişeceğini düşünüyorum.

Büyükşehir statüsüyle AK Parti çok istediği İzmir’i, Antalya gibi Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kazanma ihtimalini artırdı.

Ancak olaya Bölge açısından, Urfa açısından da bakmak gerekiyor.

Köylerdeki vatandaşlar hem İlçe için, hem Büyükşehir için oy kullanacakları için Yerel Seçimler gerçekten Urfa açısından da farklı olacak..

AK Partinin Şanlıurfa Merkezde oy oranı yüzde 75’lerde.. Yani her 4 vatandaştan 3’ü AK Partiye veriyor. Ancak Urfa genelinde bu oran 3’de 2’yi oluşturuyor. Şu an için..

Kaldı ki seçimlerde Başkan adaylarının ne kadar önemli olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok.

Son Yerel seçim sonucu ortada..

BDP son seçimde Suruç, Viranşehir, Ceylanpınar’ı kazanmıştı..

Yeni statüyle Bozova, Halfeti, Hilvan, Siverek, Birecik ilçelerinde de iddialı duruma ister istemez gelir. Örneğin Siverek’de bir yanda DP’den Bucak, diğer yanda AK Partinin adayının arasından BDP’nin sıyrılma olasılığı göz önünde bulundurulmalı..

İlçelerdeki bu yeni durum ister istemez Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için de BDP’nin iştahlanmasına yol açacağı kesin..

Şanlıurfa Büyükşehir statüsüne alınmamış olsaydı Merkezdeki yüzde 75 oy oranıyla Şanlıurfa Merkezde aslında seçim sembolik olacaktı. Ama ileride daha ayrıntılı olarak üzerinde duracağımız bu konu üzerinde biraz fikir jimnastiği yaptığımızda AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayını çok büyük titizlik içersinde belirlemesi gerektiğini şimdiden söyleyebilirim.

Bu önemli konu üzerinde daha çok duracağız.

Demek istediğim şudur.. Parti içi demokrasi.. Alternatif listeler..Hepsine tamam..

Ancak yeni seçilecek AK Parti İl Başkanı ve Yönetiminin önünde zorlu bir süreç olacaktır. Bu nedenle sonuç ne olursa olsun Pazar günü Kongre, hem öncesinde, hem de sonrasında Demokrasi şöleni havasında geçmelidir.

Aksi halde Başbakan’la alakalı yapılan konuşmaların havada kalacağını özellikle belirtmek isterim.

Bir önemli konu ise Kongrenin 30 Bin kapasiteli GAP Arena Stadında yapılacak olmasıdır..

İstanbul kongresi 100 Bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.. En muhalif köşe yazarı bile “Helal olsun”dedi..

Bence 30 Bin kişilik GAP Arena Stadının dolması, 100 Bin kişilik TT Arena Stadından daha anlamlı olacaktır.

İstanbul’la, Şanlıurfa arasındaki nüfus farklılığı bu durumu anlamlaştıracaktır.

Kongrede hangi listenin kazanması elbette benim de merak ettiğim en önemli husus.

Ancak Stadın dolup dolmayacağı bir o kadar önemsediğim bir başka husus..

Şanlıurfa Merkez, İlçelerden geleceklerle birlikte 30 Bin kişilik GAP Arenayı doldurması halinde İstanbul’dan sonra Türkiye’de bu işe önemli bir imza atacak ikinci kent olacaktır..

Peki 30 Bin kişi GAP Arena Stadını doldurabilir mi?

AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve arkadaşları Kongreden çok, bu Stadın dolması için gayret gösterdiler.

Benim kişisel düşüncem GAP Arena dolacak..

Başbakan Arenaya geldiğinde birçok kişi de dışarıda kalacak..

Urfa’lı Başbakan Erdoğan’ı gerçekten çok seviyor. Bu sevgilerini GAP arenaya giderek ispatlayacaklar. Ben Urfa’lıların bunu başaracağına inanıyorum.

Başbakan Erdoğan İstanbul’daki Arena Stadında yapılan Kongreden bir gün önce AK Partinin Kadın Kolları seçimlerinde önemli açıklamalar yapmıştı. Bir gün sonra Staddaki Kongrede biraz yorgun, biraz da bir gün önce yaptığı muhteşem kongre nedeniyle Stadda pek havaya girememişti..

Şayet Pazar günü GAP Arena Stadında 30 Bin kişi olursa bence Başbakan Erdoğan yaşamının en anlamlı, heyecanlı ve güzel konuşmasını Pazar günü Urfa’da yapacaktır.

Tabi böyle bir doluluk ister istemez Urfa’nın sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan önünün biraz daha açılmasına neden olacaktır.

Yani Stadda 30 Bin kişi olursa sonuçta kazanan Urfa olacaktır. Olaya bu açıdan bakarak Pazar günü lütfen piknik yapmaya gitmeyin.. GAP Arenaya giderek Urfa’nın önünün açılmasına siz de vesile olun..

Kongrede kim kazanır sorusuna gelince..

Gerçekten şu an için bende kestiremiyorum.. Her iki listenin de ciddi şekilde destekleyenleri olduğunu biliyorum. Milletvekillerinin saflarının Seydi Eyüpoğlu gibi belirlenmesi, Bakan Faruk Çelik’in bu konuda vereceği mesaj, Başbakan Erdoğan’ın Kongrede delegeye yönelik mesajları seçimin galibini belirleyecektir. Her iki listeye ve Başkan Adaylarına başarılar diliyorum. Kazanının Urfa olmasını temenni ediyorum.

 

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları