SON DAKİKA
“AK PARTİ KULİS’LE RÖPORTAJ”
16 Ocak 2013 - Çarşamba 14:11
Ömer KAPAKLI

Ak Parti Kulisle ilk olarak İkra Nur isimli Twitter kullanıcısı Röportaj yaptı. Bu röportaj İkra Nur tarafından seyrialem dergisinde yayınlandı. Ak Parti Kulisin, Şanlıurfa ile ilgili Gözlem yazısı benim kendileriyle temasa geçmeme neden oldu. Urfa yazısı Ak Parti Kulisinde belirttiği gibi benim o yazıyı Güneydoğu Tv’de gündeme getirmemle çok geniş bir kitle tarafından öğrenilmesinde etkili oldu. Ak Parti Kulise gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum.

Kendilerini şunun sözünü vermiştim. Cevaplarınızda virgülüne dahi karışmadan yayınlamak. Cevaplar aynen Ak Parti Kulis’in cevaplarıdır.

Bu röportajı www.guneydogutv.com Güneydoğu Televizyonu Karasal ve Uydu, Yenigün Gazetesi, Radyo Güneydoğu ve adına yapacağım. Ak Parti Genel Merkeziyle herhangi bir bağlantınız varmı. Örneğin Ak Parti Kulis Twet kullanıcısı, “Ak Parti Genel Merkeziyle hiçbir bağlantımız yokdur” diyor. Ak Parti kulis kendisini nasıl tanımlıyor. Ak Kulis’le sizin bir bağlantınız var mı?

AK PARTİ KULİS: AK Parti Kulis ismiyle bahsettiğiniz şey twiterda @akkulis hesabının açık adıdır. Yani burada tek hesaptan bahsediyoruz. Bu hesabın AK Parti'nin kurumsal kimliğiyle hiç bir bağlantısı yoktur. İlgi ve alakası ise büyüktür. AK Parti'ye gönül verenler olarak partimize candan bağlıyız.

ÖMER KAPAKLI: Twitter Dünyasına girdiğinizde kısa sürede 10.000 takipçiniz olacağını öngörüyor muydunuz.?

AK PARTİ KULİS: Herhangi bir öngörümüz, bir beklentimiz yoktu. Halen de yoktur. Keşke yüz bin olsa, daha çok olsa. İsteriz ki daha çok insana ulaşalım. Bu da doğal bir beklentidir, değil mi?

ÖMER KAPAKLI: Günde ortalama 30 ile 50 arasında twitt atıyorsunuz. Bu kadar twitt atmanız için işlerinizin müsait olması gerekiyor. Ak Parti Genel Merkezinde mi, özel sektörde mi kamu kuruluşunda mı çalışıyorsunuz.?

AK PARTİ KULİS: Tweet atmanın çok zor bir iş olmadığını düşünüyoruz. Her birimizin kendi işleri var tabii ki. İşlerin detayına girmeden şu kadar söyleyebiliriz ki, ilgi alanlarımıza göre günün belirli saatlerinde gündemi ve hesabımıza gelen bir şey varsa onları takip ediyoruz. Dört kişi olarak bu hesaba katkıda bulunuyoruz. Böylece daha dinamik bir görüntü olabiliyor.

ÖMER KAPAKLI :Attığınız twittler Ak Parti Genel Merkezini ne kadar bağlar?

AK PARTİ KULİS  Hiç bağlamaz.

ÖMER KAPAKLI: Ak Parti Genel Merkezinde Bakan, Milletvekilleri vs. sizlerin gerçekte kimler olduğunu bilen var mı?

AK PARTİ KULİS  Bizi twitterda takip eden bakan, milletvekili ve diğer teşkilat başkanları vardır. Bizi bilenler, tanıyanlar da vardır. Özellikle kendimizi saklama gibi bir düşüncemiz yok. Ama kişilikleri ön plana çıkararak sözü etkisiz hale getirmek istemiyoruz.

ÖMER KAPAKLI :Urfa kulis yazısı büyük yankı uyandırdı. Ak Parti Kulis ekibinden Urfa’ya Başbakanla birlikte gelen var mıydı?

AK PARTİ KULİS : Urfa'ya gelen arkadaşımız vardı. O yazıyı 'Urfa kulis' şeklinde değil de 'Urfa gözlemleri' diye okumanızı isterdik. Çünkü orada kendi fikirlerimizden çok gözlemlerimizi yazdık. O yazıda Urfalıların bakışı dile getirilmeye çalışıldı biraz da. Bu arada bizim adımızdaki 'kulis' ifadesini de mekan anlamında 'kulis' diye görün lütfen. Gözlemlerimiz sizin aracılığınızla Urfa'ya yayıldı. Yazdıklarımızın bu şekilde ilgi göreceğini ve dikkat çekeceğini bekliyorduk çünkü biz halkın zihnindeki sorulara cevap aradık. 

ÖMER KAPAKLI: Bakan Faruk Çelik’in “Partimize herkes katılabilir” açıklamasını sadece siz ön plana çıkardınız. Bu planlı bir yazımıydı?

AK PARTİ KULİS:  Biz asla belli bir planla yazı yazmadık. Kişilere takılmadan dava uğruna doğru gördüğümüz şeyleri de partiye zarar verecek şeyleri de yazmaktan, duyurmaktan çekinmeyiz. Sayın Bakan Çelik'in bu demecini bir gazeteden okumuştuk ve aklımızda kalmıştı. Bunu ilk defa biz söylemiş değiliz. Sözün özü gereği de ön plana çıkması gayet doğaldır. Sayın Bakan, Urfayı ve teşkilatını sahiplenen bir refleksle söylemiştir bu sözü. Ve doğru da söylemiştir. Bu sözden dolaylı mana çıkarmak yerine düz okumak daha mantıklıdır.

ÖMER KAPAKLI :Size göre Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba Ak Parti’ye alınırmı? Başbakan süreci nasıl yapar.? Fakıbaba’yı Ak Parti’ye alırsa “Trenden inen binemez” sözünü Ak Parti Teşkilatına nasıl izah eder.

AK PARTİ KULİS:  Bizim gözlemlerimizin Sayın Fakıbaba etrafında değerlendirilmesi pek hoşumuza gitmese de bu durumun Urfa'nın önemli bir gündem maddesi olduğunu biliyoruz. Partiye alınır mı, alınmaz mı, biz bilemeyiz. Bildiğimiz şey şudur ki: bugüne kadar bu şekilde ayrılıp da geri dönen pek kimse olmadı. Başkan sadece teklif bekliyor ve o da bilmiyordur. Partinin karar organları vardır, yetkili kurulları vardır. Bilinenin aksine Sayın Başbakan öyle tek başına emir/talimat vererek iş yapmaz. Mutlaka istişare eder ve buna büyük önem verir. Kanaat önderleri, milletvekilleri, teşkilat mensuplarıyla görüşür, fikirlerini alır. Anketler yapar, halkın nabzını tutar. Bütün bunlar kararı olgunlaştırır ve öylece ortaya çıkar. Başbakan öyle nefsi uğruna ben bir şey söyledim, dediğim dedik, başkası olmaz, diyen bir insan değildir. Başbakanımız herkesten daha çok bu davayı benimsemiştir. Millete ve memlekete faydalı olacak her kararı ne pahasına olursa olsun alabilen güçlü bir iradeye sahiptir.

ÖMER KAPAKLI: Çalışma Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfa’dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olur mu?

AK PARTİ KULİS:  Aday adayları olur, onların arasından biri aday olarak belirlenir ve o kişi de inşallah Şanlıurfa'nın şanına yakışır ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olur. Aday belirleme süreci bir çok aşamadan oluşan kritik değerlendirmeler sürecidir. Ve aday listesinin açıklandığı son ana kadar da net ve kesin değildir.

ÖMER KAPAKLI: Grubunuzda Bakan Faruk Çelik ile bire bir görüşme yapan var mı? Fakıbaba ile görüşme yapıldığı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmamak kaydıyla Ak Parti'ye alınacağı söyleniyor. Sizin bilginiz var mı?

AK PARTİ KULİS:  Başka vesilelerle Sayın Bakanımızla elbette görüşmemiz olmuştur. Ancak AK Parti davasının tabiri caizse baştaki ilk beş-on kişisinden biri olan Faruk Çelik hiç kimseyle böyle gereksiz bir sohbet içerisinde olmaz.

ÖMER KAPAKLI: Daha önce açıkladınız. Ama bir de www.guneydogutv.com için açıklar mısınız? Oluşumunuz  nasıl gerçekleşti Ak Parti Kulis'in kurulma hikayesini anlatır mısınız? Neden böyle bir yola başvurdunuz?

AK PARTİ KULİS:  Şu anda takdir edersiniz ki, sosyal medya kamuoyunun en etkili mecralarından. Biz dört arkadaş Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekillerimizi ziyaret ediyorduk. Bir vesileyle iktidar kulisinde bulunuyorken orada bulunan vekillerimizin muhabbetlerini, sohbetlerini, neler yaptıklarını, neler konuştuklarını bizim merak ettiğimiz gibi bir çok kişinin de merak ettiğini konuştuk. Gelin biz böyle bir hesap açalım twitter da ve oradan böyle bir şeyler görürsek yazalım dedik. Böyle başlayan oluşum zamanla gelişince beraberinde başka detaylar getirdi. Öyle de devam ediyor.

ÖMER KAPAKLI: Sabahın erken saatlerinde ve gecenin geç saatlerinde twett atılıyor. 24 saat mi bu konuda çalışıyorsunuz? Aranızda görev bölümümü yaptınız ?

AK PARTİ KULİS:  Biz söylediğimiz gibi dört kişi olunca günün her saatine yayılabilen bir etki oluşuyor. Görev bölümü net olarak benimsenmiş değil. Ama ilgi alanlarına bağlı olarak bir doğal bölüşüm oluyor elbette.

ÖMER KAPAKLI: İmralı sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK PARTİ KULİS:  Hükümetimizin temsil ettiği irade ortadadır. Çok büyük bir liderlik ve onun arkasında milletin tam desteği var. Her babayiğidin harcı olmayan bir iştir bu. Bugüne kadar zaten bir çok şey yapıldı. Olağanüstü halin kaldırılmasından bölgenin her noktasına kadar ulaşan ciddi yatırımlar oldu. Sosyokültürel anlamda çok köklü devrimler yapıldı. Çok mesafeler katedildi. İyi günler yakındır, diye düşünüyoruz. Herkes gibi büyük bir heyecanla biz de artık mutlu, huzurlu ve müreffeh bir ülkede yaşamak istiyoruz.

ÖMER KAPAKLI : Genel kanı şöyle. Bu sorunu çözerse Erdoğan çözer. Aksi halde terör sorunu 30 yıl daha sürer. Bu konu da siz ne düşünüyorsunuz?

AK PARTİ KULİS:  Sorun tek başına Kürt sorunu değildir. Bir kimlik sorunu veya bir terör sorunu da değildir. İpek yolunun kaosa bulanmış bu bölümünde insan, silah, uyuşturucu ve mal kaçakçılığından tutun her türlü kara işin döndüğü puslu ve istikrarsız bir bölgeden bahsediyoruz. Bunun yanında Osmanlı'nın çekilmesinden bu yana siyasi istikrarsızlık orada hüküm sürmeye devam ediyor. Bölgenin stratejik konumu ve bu geçiş noktasının önemi dünya güçlerinin ve bölgesel aktörlerin satranç tahtasına dönmüş durumda. Orada atılan her adımın, oynanan her kartın ciddi etkileri oluyor.

Başbakanımız ve hükümetimiz bu sorunun çözümü için büyük siyasi riskleri göze alarak yıllardır her sabotaja rağmen bu süreci sürdürüyorlar. Bunun en güzel yansıması, şu içinde yaşadığımız ve çözüme odaklandığımız özgürlük iklimidir. Millet olarak, teşkilat olarak dualarımızla her zaman olduğu gibi bu meselede de Başbakan'ın yanında ve arkasındayız. Herkesin çok dikkatli ve temkinli olması gereken bir süreç işliyor. Gördüğümüz kadarıyla bu hassasiyet ülkeye de yayılmış durumda. Umud ediyoruz ki selametle sonuna kadar gider.

ÖMER KAPAKLI: Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra Ak Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığa Abdulah Gül’mü Numan Kurtulmuş’mu Ahmet Davutoğlu’mu bunlar değilse size göre kim geçer ?

AK PARTİ KULİS:  AK Parti onbir yıldır çok ciddi aşama ve testlerden geçmiş, bir çok badire atlatmış her seferinde daha da büyüyerek daha da kurumsallaşarak yükselen bir parti olmuştur. AK Parti çok güçlü bağları olan bir gelenekten üzerine inşa edilmiş. Biz ortadaki denklemde sadece şunu net olarak biliyoruz ki, tüzük gereği önümüzdeki genel seçimlerde Genel Başkanımız artık milletvekili adayı olmayacak ve dolayısıyla Başbakan da olmayacak. Bir de biliyoruz ki, AK Parti kadrolarından bir kişi yeni genel başkanımız ve başbakanımız olacak. O kişi her kim olursa olsun bugünki gibi etrafında kenetleneceğiz. Onun dışında şu kişi olur, o olmaz, diğeri olur diye bir değerlendirmemiz yok. Sadece herkes gibi merak ederiz. Ötesine geçme gereği duymayız. Anlayacağınız, kim olursa başımız, gözümüz üstüne:)

ÖMER KAPAKLI: Kabine değişikliği size göre ne zaman yapılır. Bakanlar kuruluna yeni kimler girebilir? Kimler olamayabilir.

AK PARTİ KULİS:  Her an her şey olabilir.

ÖMER KAPAKLI: Başbakan ve kurmayları sizleri (AK PARTİ KULİS)’i merak edip “Kim bunlar” diye soru sordu mu? Başbakan “Kardeşim Ak Parti Kulisi Kulanamazlar” der mi?

AK PARTİ KULİS:  Başbakan'ın bizimle ilgileneceği bir vakti olduğunu sanmıyoruz. Kurmaylarından soran olmuştur, kim olduğumuzu bilen de vardır. Bu hesap öyle bağlayıcı bir hesap olmadığı gibi kimseyi temsil de etmez. Özgür bir ülkede herkesin benzer bir girişimi olabilir. Böyle bir durumda kardeşim, bunu kullanmayın diyen de olmaz herhalde.

ÖMER KAPAKLI: Urfa’ya olan ilginizin nedeni nedir? Aranızda Urfa’lı mı var?

AK PARTİ KULİS:  Medeniyetin başlangıç yeri Urfa'ysa şehirlerle ilgili ilk yazımız da Urfa'yla ilgili olsun. Latife bir yana Başbakanımızın şehir ziyaretleri olacak ve bu vesileyle biz de o şehre özgü gözlemlerimizi paylaşalım istedik. Bu da Urfa'yla başlamış oldu. Bu hafta Gaziantep olacak mesela. akkulis.com adresinde blog yazıları devam edecek inşallah ve diğer şehirleri de çeşitli vesilelerle yazmaya çalışacağız. Aramızda Urfa'lı yok malesef.

ÖMER KAPAKLI :Urfa’da Büyükşehir ile İlçe Belediye Başkanları seçilirken yine hata yapılır mı? (10 ilçeden 9’unu Ak Parti kaybetti.Urfa dahil.) Adaylarda ne gibi özellik aranacak.

AK PARTİ KULİS:  2009 yerel seçimlerinden çok daha anlamlı bir seçim var önümüzde. Hata yapılacağını hiç zannetmiyoruz. Hiçbir zaman bilinçli olarak hata yapılmaz zaten. AK Partili belediyelerin farkı ortada. Kaybeden o yörenin halkı oluyor malesef. Adaylar mutlaka bir çok aşamadan geçerek belirlenecek. Umarız Şanlıurfa için hayırlı bir seçim olur.

ÖMER KAPAKLI Sorulara içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Sizin başka eklemek istediğiniz notlar varsa son sözlerinizi alalım.

AK PARTİ KULİS:  Biz teşekkür ederiz. Şanlıurfa küçük Türkiye'dir. Türkiye için son derece önemli bir şehirdir. Sizin aracılığınızla o güzel manevi iklimde yaşamını sürdüren güzel insanlara saygılarımızı ve selamlarımızı iletiriz.

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları