SON DAKİKA
“AK PARTİ, BDP İLE HER KONUDA ANLAŞTI...”
21 Mayıs 2013 - Salı 10:21
Ömer KAPAKLI

Yeni Anayasayı AK, CHP, MHP ve BDP'nin ortak bir şekilde yapamayacağı  daha ilk günkü görüşmelerden anlaşılmıştı..

Ancak Başbakan Erdoğan kamuoyuna şu mesajı vermek istiyordu : Biz Meclisde Grubu bulunan 4 Partinin ortak bir Anayasa hazırlamasını istiyoruz..

Bu mümkün değildi?

Nitekim Başbakan Erdoğan Amerika'da "2014'de 3 seçim görünüyor"mesajını verdi. Daha sonra AK Parti kurmayları bu açıklamanın içeriği hakkında Basına bilgi verdi..

AK Parti'li Hüseyin Çelik, 2014 yılında "3-8-11 formülü"dedi ve şunları söyledi : "Mart ayında Yerel seçim, Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kasım ayında da yeni Anayasanın Refarandumunu yaparız..."

8 Mayıs Çarşamba günü BDP Milletvekili İbrahim Binici ile yaptığım roportajına siteden göz atarsanız bu açıklamaların hangi anlama geldiğini daha iyi anlamış oluruz..

BDP'li İbrahim Binici, Barış süreciyle ilgili sorum üzerine, "Herşey planlandığı gibi gidiyor. Meclisde 4 Partinin uzlaşacağı bir Anayasayı yapmak mümkün görünmüyor. AK Partiyle birlikte yeni Anayasayı yaparız. Yeni Anayasayı halka götürürüz. Refarandumdan da açık ara "Evet"oyu çıkar"demişti..

Cumartesi günü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Akil insanlar Heyeti Şanlıurfa'daydı. Ben de davetliydim ve toplantıya gittim.

Konukların  büyük özen gösterilerek davet edildiği her yönüyle belliydi. Zaten Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Yılmaz Enseroğlu Güneydoğu TV'nin Ana Haber Bülteninde konukları bizzat Heyetin belirlediğini tabi herkesi davet etmelerinin de mümkün olamayacağını söyledi..

Toplantıda söz alan konuşmacıların büyük bir bölümünün yapmış olduğu konuşmalar Barış Süreci öncesi yapılmış olsaydı sanırım bir gün dahi bekletilmeden hepsi birden Otelden göz altına alınır ve KCK'dan tutuklanırdı..

Barış süreciyle birlikte özellikle Akil İnsanlar Heyeti toplantılarında davet edilen her şahıs düşüncelerini olabildiğince özgür bir şekilde açıklayabiliyor. (BDP'nin Kongrelerinde bile konuşulmayan uc noktalar)

21 Mart Nevruzunda Abdullah Öcalan'ın yaptığı açıklamayla başlayan bu sürecin öncesinde herşeyin planlandığını gerekli görüşme ve anlaşmaların yapıldığını çok rahat bir şekilde söylemek mümkün..

Aslında ne oluyor sorusunun yanıtı şöyledir : Barış süreci mutlaka amacına ulaşacak. PKK'nin çekilme sürecinde hiçbir sorun olmayacak. AK Parti ile BDP yeni Anayasayı birlikte hazırlayacaklar. Yeni Anayasa ile birlikte çok geniş kapsamlı bir Genel Af gündeme gelecek. Teröre bizzat karışmayan PKK'lıların Türkiye'yi girişleri mümkün olacak. Silahlardan vazgeçilecek. Yeni Anayasayla birlikte Türkiye'de herkes düşüncesini açık bir dille söyleyebilecek. Bu arada Anadilde Eğitim dahil olmak üzere talepler zaten yeni Anayasada yer alacak.

En önemlisi bu işin sonunda Türkiye'de Başkanlık Sistemi yine AK Parti ve BDP kanalıyla Türkiye'ye özgü bir modelle getirilmiş olacak. Türkiye'nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak. 5+5 yani 10 yıllık bir süreçte Türkiye'yi Erdoğan "Başkan" sıfatıyla yönetecek..

İmralı-Kandil-Mit görüşmelerinde ilk günden son güne kadar yapılacak tüm hamleler bir takvime bağlanmış durumda..

Açlık grevlerinde İmralı'nın bir sözüyle açlık grevlerinin sonlanmasıyla başlayan bir sürecin başlangıcı aslında..

Başbakan Erdoğan'ın Amerika'da yaptığı açıklamalar bize yarının fotoğrafını bu şekilde gösteriyor..

Bu büyük fotoğrafı CHP ve MHP'de görüyor..

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Amerika'da Fetullah Gülen Hocayla görüşmesi bile aslında bu süreçin parçalarından biri olarak değerlendirilmelidir.. Çünkü bu konuda Hizmetin bazı tereddütlerinin de giderilmesi gerekiyordu.. Özellikle Yeni Anayasanın Refarandumu sırasında bu görüşme çok etkili olacak..

Tüm bu sürecin planlandığı tarihlerde uygulanabilmesi için Suriye'de Esed'in de devrilmesi gerekiyor. Ortadoğu'nun yeni dengelerinde Esed'siz Ortadoğu Türkiye için de bu gelişmelerden sonra önemlidir.

Örneğin Reyhanlı'daki patlama ister istemez süreci etkileyen ve etkileyebilecek girişimlerden biridir..Reyhanlı olayları Suriye'deki Esad rejiminin bir an önce devrilmesinin ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatılmıştır..

Sanırım herkes aynı şeyi düşünüyor ve olayları görebiliyor.. 3 seçim hayal değil.. Bu işin startı Amerika'dan verilmiştir..

Yeni Anayasayla birlikte Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
3j9Iowrin5v
24.04.2016 21:44
Hey Jerry, how about a little piece on the somerset county & union county coaching openings. Some big schools out their with openings, Breiegwatdr, Franklin & Plainfield. Your articles and blogs are must reads so maybe a small piece about this,,,,
cem
24.12.2014 16:51
şasen türk toplumunun kendisinin içindeki barişi salaması için ve yeni tertemiz sabıkasız bir toplum için gelen bir af ? Şart büyüklerime arz ederim
Yazarın Diğer Yazıları