SON DAKİKA
“AK PARTİ ADAYLARINI NASIL BELİRLEYECEK ?”
29 Mayıs 2013 - Çarşamba 12:17
Ömer KAPAKLI

Pazartesi-Salı günü Ankara'daydım.. Ankara'dan edindiğim izlenimleri ve bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum..

AK Parti Adaylarını nasıl belirleyecek?

Bu soruya hemen cevap vereyim.. 1 yılı aşkın bir süre önce AK Parti Genel Merkezi Türkiye genelinde tüm İlçe ve Belde Belediye Başkanlarına yönelik bir Anket yaptı..

İkinci Anketi geçtiğimiz ay yaptı..

AK Parti seçim sürecine kadar en fazla 3 anket daha yapacak.. Ancak ilk 2 Anket mevcut Başkanları kapsıyordu. Bundan sonraki süreçte İl, İlçeler için mevcut Belediye Başkanlarının yanısıra söz konusu Bölgeler için alternatif isimleri Ankete belirleyecek. Seçmen sayısına göre sayılar belirlenecek. Vatandaşa alternatif isimler bizzat sorulacak.. Böylece Anketlerin tümünde en fazla ismi belirtilen her Bölgede 3 isim Başkan Adaylığı konusunda bir engeli aşmış olacak..

Sürecin bir diğer boyutu Milletvekilleri.. Şanlıurfa'da AK Partinin 10 Milletvekili var.. Aday olacak kişinin en az 5 Milletvekilinin olurunu bir şekilde alması gerekiyor.. Yani Ankette yüksek dahi çıksa 10 Milletvekilinden söz gelimi 8-9 Milletvekili o kişiye karşıysa adaylık şansı büyük ölçüde ortadan kalkıyor..

Sürecin bir önemli ayağı da İl ve İlçelerdeki teşkilat.. Teşkilatında en az yüzde 50'sinin benimsemesi önemli..

Yani üç aşamalı önemli bir süreç.. Anket, Milletvekillerinin tavrı, Teşkilatların tavrı..

Diyelimki Eyyübiye Mahallesinden 40 tane aday adayı çıktı.. Bu süreçte bu kriterlere  sahip 3 aday'ın ismi bizzat Başbakan Erdoğan'ın masasına gelecek..

Bu kriterlere uymayanlar otomotikmen elenmiş olacak..

Bu süreçlerde elbette Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Yardımcısı ve hem Bölgeden, hem Urfa'dan sorumlu Milletvekili Fatih Çiftçi'nin tutumu da çok önemli.

Sayın Menderes Türel ve Sayın Fatih Çiftçi haklı olarak tüm verileri en doğru şekilde değerlendirecekler.. Bu iki isim aday adayları değil AK Partinin kimle seçimi kazanma, kimle daha çok oy alabilir buna bakacak...Bu nedenle kim hangi Bölgeden sorumluysa kesinlikle bu aranan kriterlere uygun davranacaklar. Bölgeden sorumlu Milletvekilleri yapılacak seçimde AK Partinin alacağı her oyda, kazanacağı her Bölgede kendilerine de pay çıkaracaklar. Bu nedenle doğal olarak nerede nasıl başarılı oluruz sorusunu en ince ayrıntısına kadar bakacaklar ve en doğru adayı gösterme adına ellerinden gelen tüm çaba ve gayreti gösterecekler. Menderes Türel ve Fatih Çiftçi'ye de bu zorlu süreçte başarılar diliyoruz..

Bakan'ı olan İl'lerde elbette o il'in Milletvekili ve Bakan'ı liste hazırlanmasında etkili olacak.. Şanlıurfa Milletvekili ve Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik'de bu nedenle liste belirlenmesinde önemli unsurlardan biri olacak..

Ancak bir şartla..

Sadece Sayın Bakan bu görevini sürdürecekse..

Benim Ankara'dan birçok önemli kaynaktan edindiğim net bilgi Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik'in özellikle son dönemde Bursa'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı istediği yönündedir.. Büyük ihtimalle de Sayın Çelik Bursa'dan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacaktır..

Şayet Sayın Çelik Bursa'dan aday olursa o zaman Urfa'daki listeyle çok ilgilenmeyecek ve yukarıda belirttiğim alternatifler aday belirlemede etkili olacaktır..

Son Anket sonuçlarına gelince..

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın anket sonuçları kötü değil.. Hatta iyi demek de mümkün..

Ancak AK Partili İlçe ve Belde Belediye Başkanlarının anket sonuçları  bırakın kötüyü, çok çok kötü..

Peki ankette kriter ne?

AK Parti hangi İl'de, hangi İlçe'de, hangi Beldede ne kadar oy oranına sahip olduğunu biliyor..

Örneğin Şanlıurfa'da bir İlçede AK Partinin oy oranı yüzde 60...

Şayet aynı ilçede AK Partili Belediye Başkanının ankette oy oranı yüzde 20'lerdeyse bu AK Parti Genel Merkezi tarafından değerlendirmerde ön plana çekiliyor.. Başkan'ın hiçde istenmediği sonucu ortaya çıkıyor..

AK Partinin oy oranının üzerinde Ankette oy alan bir Belediye Başkanının da tekrar aday olmasında en büyük engeli geride bıraktığını söylemek mümkün..

Genel Merkez Şanlıurfa'nın genelinde Parti oy oranına göre Başkanların çok az oy oranına sahip çıkmasının nedenlerini haklı olarak araştırıyor.

Yapılan son ankette Şanlıurfa Merkez dahil hiçbir ilçe ve Belde de Başkanların oy oranı AK Partinin oy oranının üzerinde olmadığını da ayrıca söylemem gerekiyor.

AK Partinin oy oranına en yakın kişi Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba...

Şanlıurfa Büyükşehir, Büyükşehir'e bağlı  Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ile 10 İlçede özellikle Haziran-Ekim ayının büyük önem taşıdığını da belirtmem gerekiyor..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
AHMET ŞEYHNEBİ
30.09.2013 10:15
URFA MAHMUT KAPLAN SIZ OLAMAZ BÜYÜKŞEHİR EMİN ELLERDE OLUR O ZAMAN
misafir
26.09.2013 16:49
ben şanlı urfa buyuk sehir belediye adynın fakıbaba olmasını isterim sahsen ondan sonrda en buyuk ilçelerimizden viranşehirinde mehmet yıldırımın olmasını isterim çunku ikisin de yapisi kişilikleri hemen hemen aynı mutavazi içten samimiler ikisinede başarılar dilerim
tahsin
22.09.2013 16:28
hesapla, kitapla, verilen görüntuyle yaptığınız analiz ve değerlendirme doğrudur. ancak: herşeyin atamayla yapıldığı ,formalite temayulleri ve anketleri de görduğumuze göre, analizleriniz tutmayacaktır. uzgünüm
murat can
13.07.2013 12:02
ben bir hilvanlı olarak aslan ali bayılk hilvan için gelmiş geçmiş ve de gelecek en büyük başkandır.allah yolunu açık etsin değerli başkanımız hilvan senle nefes almaya başladı bu nefesi de senle devam ettireceğiz allahın izniyle yolun açık olsun başkanım allah razı olsun.
ali ihsan badılı
02.07.2013 22:17
NİHAT ÇİFTÇİ buyukşehir belediye başkan adayı YUSUF BADILI karakopru beledıye baskan adayı
Hakan Tokdemir
26.06.2013 19:40
AK PARTİ' nin ŞANLIURFA da Tabanı çok güçlü mahalle başkanlarıda kendi adaylarını belirledi ve Bakan Faruk Çelik' in önüne koydular. Taban haraketine dikkat diyorum Büyükşehir belediye başkan adayını Taban belirkleyecek gibi.
BAŞKAN
31.05.2013 18:25
SAYIN ÖMER BEY TÜM SAMİMİYETİMLE SÖYLÜYORUM SİZ NEDEN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞINI DÜŞÜNMÜYORSUNUZ. SİZDE KARİZMA,VİZYON,KİŞİLİK YANİ ADAM GİBİ ADAM MEDYA GÜCÜNÜZ VAR VE BUGÜNE KADAR REKLAM OLMAK İÇİN UGRAŞANLARDAN ÇOK TANINIYORSUNUZ SADECE URFADA DEGİL KISACASI SİZİ TANIMAYAN YOK BENİM BİLDİGİM KADARIYLA BU GÜNE KADAR BİR YANLIŞINIZDA OLDI MEMLEKETE ACABA SİZ BENİM AŞİRETİM ŞU VEYA BU DEMEDİGİNİZ İÇİNMİ BAŞKANLIK OLAYINI DÜŞÜNMÜYORSUNUZ. BENCE HİÇ TEREDDÜT ETMEYİN BÜYÜKŞEHİRE BAŞKAN OLUN SELAMLAR.
FATİH ERDOGAN
31.05.2013 15:52
HİLVAN ANCAK VE ANCAK İZZETTİN TOPRAK İLE GUZEL VE YASANİLABİLİR BİR HİLVAN OLMA YOLUNDA İLERLEYEBİLİR. 40 YİLLİK SİYASİ GECMİSİYLE TECRUBRSİYLE İNANCİYLA DURUSTLUGUYLE HİLVANİN EN GUCLU ADAYİDİR. AK PARTİ GOZUNU KAPATARAK HİLVAN'DA COK BUYUK BİR FARKLA KAZANMAK İSTİYORSA İZZETTİN TOPRAK İLE YOLA DEVAM ETMELİDİR.
HİLVAN DEGİSİM HAREKETİ
30.05.2013 12:20
GERCEKTEN HİLVAN HALKİ ASİRETLERDEN ADAYLARDAN BİKMİS BİKMİS BİKMİS. HİLVAN HALKİ BAYİKLAR'DAN BAYUKLAR'DAN OZKAYALARDAN BİKMİS. BİZLER HİLVAN'LİLAR OLARAK ASİRETLERDEN ADAYLARA SON SON SON. HİLVAN HALKİ İNANCLİ ALLAH YOLUNDA CESARETLİ DAVA ADAMİ VE GERCEK BİR AK PARTİLİ OLAN ADAY İSTİYOR BİR BELEDİYE BASKANİ İSTİYOR. HİLVAN ADAY ADAY'LAR ARASİNDA İNANCLİ ALLAH YOLUNDA CESARERLİ 1978 DEN BU YANA SANLİURFA'DA EN BUYUK MUCADELEYİ VEREN BİR TEK GERCEK AK PARTİLİ ADAY VARDİR ODA İZZETTİN TOPRAK'TİR
mustafa
29.05.2013 12:32
karaköprüde oturan biri olarak mevcut başkanı istemiyorum.
Yazarın Diğer Yazıları