SON DAKİKA
AÇANAL, MECLİSTE GÖBEKLİTEPE’Yİ KONUŞTU

AÇANAL, MECLİSTE GÖBEKLİTEPE’Yİ KONUŞTU

27 Aralık 2018 - Perşembe 21:26
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak Göbeklitepe hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25.12.2018 tarihinde Meclisteki grup toplantısında 2019 yılını "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmiş, bölgenin turizm açısından şahlanacağı müjdesini vermişti. Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Zemzem Gülender Açanal bunun hakkında Mecliste söz alıp hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti hem de tüm halkı Göbeklitepeyi ve Şanlıurfa’nın diğer zenginliklerini görmeye davet etti.

Açanal, Meclisteki konuşmasında;

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri dünkü Grup Toplantımızda Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesi sebebi ile söz almış bulunuyorum. Göbeklitepe, memleketim Şanlıurfa’nın takriben 15 kilometre kuzeydoğusunda, Tek Tek Dağları üzerinde bulunmaktadır. Yeri itibarıyle de, “Bereketli Hilal” olarak bilinen coğrafyanın bir parçasıdır. Bereketli Hilal; tarihteki ilk kentlerin, tarımsal üretimin, takasın, bürokrasinin, yazının ve devletin yani medeniyetin ortaya çıktığı bir iz. Bu önemli konumunun yanında Göbeklitepe; Malta’daki Ggantija (cigentiya) Tapınağı’ndan 6.500 yıl,İngiltere’deki Stonehenge (stonhenc) ‘den 7.000 yıl Mısır Piramitleri’nden ise 7.500 yıl daha eskidir.

2011 yılından bu yana Geçici Liste’de yer alan Göbeklitepe, 2018 Yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Dünkü “Göbeklitepe Yılı” ilanı itibariyle her bir hemşerim,

Vekili ve asili ile, Yerel yönetimi ve üniversitesi ile, Kamusu ve özeli ile şehrimizi ve bölgemizi bir tarih turizmi odağı haline getirmek üzere coşku içinde. Ben her bir Urfalı hemşerim adına; seçim beyannamemizdeki turizm hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda, şehrimizin bu eşsiz değerini ülkemizin cazibe merkezi ve yeni markası haline getirecek olan “2019 Göbeklitepe Yılı” ilanı için liderimize teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.