SON DAKİKA
“5084 SAYILI KANUN VE PRİM TEŞVİKİNİN SONLANMASI”
01 Mayıs 2013 - Çarşamba 11:18
Ömer KAPAKLI

5084 sayılı kanunla getirilen SSK Prim teşviki sona erdiği ilk ayı hatırlıyorum.. Bazı kuruluşlar tepki göstermiş, AK Parti İl Başkanlığını ziyarete gitmiş, tam da konunun muhatabı olan Çalışma Bakanı Faruk Çelik'le görüşmüşlerdi..

İlk ay Şanlıurfa'da artan primler ödendi.. Bir dahaki ay eskiye dönüşün olacağı vurgulandı. Yetkililer, "SGK Primi işveren ve işçi hissesi payı desteklerinin yatırımın uygulama döneminde faydalınmasını sağlayacak gerekli düzenlemelerinin yapılması hususunda Hükümet gerekli çalışmayı yapacaktır"dediler..

Herhalde aradan 4 ay geçti..

Nisan ayı sonunda bu sorunun çözümleneceğini herkes büyük bir umutla bekliyordu. Ancak Dün itibariyle yine ödeme konusunda değişen birşey olmadı..

Bu önemli konu üzerinde en çok da Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının durması gerekmiyor mu?

Ancak onlar can derdinde..

Malum Mayıs ayı içersinde seçimleri var.. Bu nedenle bu durumla ilgili ciddi girişim içersinde olamadılar.,.

Şanlıurfa'ya gelen Milletvekillerine bu soruyu Güneydoğu Televizyonunda bizzat kendim sordum.. İş çevresinin bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğini, yatırımcıların Bölgeye gelmek isterken bu uygulamanın kendilerini endişelendirdiklerini ilettim, söyledim..

Hepsi aynı cevabı verdi. "Şubat'da, olmazsa Mart ayında. En kötü ihtimalle Nisan'da bu sorun çözümlenecek"diye cevap verdiler..

Nisan ayı da geçti..

İşverenlerin ümitleri de Mayıs ayına kaldı..

Bakalım Mayıs ayı sonunda değişen bir şey olacak mı?

Ticaret ve Sanayi Odası, Mütehitler Derneği başta olmak üzere Sivil Toplum kuruluşlarının bu konu üzerinde gerekli hassasiyeti göstermemeleri halinde korkarım Mayıs ayı sonunda da değişen birşey olmayacak..

Çünkü 3 aydır aynı durum devam ediyor..

Diyelimki daha önce 5 Bin lira prim ödeyen bir kuruluş 4 aydır 10 Bin lira ödüyor.. 50 Bin lira ödeyen 100 Bin.. Yani iki kat fazladan prim ödüyor..100 Bin lira ödeyen 200 Bin lira ödüyor..

Bu da tüm işyerlerinde dengeleri alt-üst etmiş durumda..

Suriye'deki belirsizginliğin de etkisiyle özellikle yatırımcı kuruluşların ciddi anlamda sıkıntı içersinde olduklarını da dikkate almalıyız.

Bu nedenle Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e her platformda bu konuyu iletmemiz gerekiyor. Bakan Çelik'in Bölgedeki bu önemli rahatsızlıktan farkında olmasını sağlamalıyız.

Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri sona erip yeni Başkan ve Yönetim seçildikten sonra bence ilk gündem maddeleri bu olmalı.. Gerekirse Heyet halinde Ankara'ya giderek Mayıs ayı sonu itibariyle SGK Primlerinin eski haline dönmesini mutlak suretle sağlayarak yeni döneme başlamalılar..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
eyyüp
01.05.2013 19:29
Bu ciddi konuya değinmeniz sevindirici.5084 sayılı yasanın 31 aralık itibari ile sona ermesinden sonra sadece Urfa da bin dolayında işten çıkış gerçekleşti. (işkurdan teyit edilebilir) İşverenlerin tansiyonu, çıktı-çıkacak diyerekten düşürülmeye çalıştı,başarılı da oldular.Hatta AKP İl başkanı ismiyle mesaj bile geldi,biz süreyi uzattık falan filan.Sonuç koca bir sıfır.Garibanlar işten çıkarılıyor,ya da sigortasız çalışma zorunda bırakılıyor.Yasa mecliste bekletiliyor.Bürokratlar keyfine bakıyor
Yazarın Diğer Yazıları