SON DAKİKA
5. ULUSLARARASI HALİL İBRAHİM BULUŞMALARI

5. ULUSLARARASI HALİL İBRAHİM BULUŞMALARI

01 Ekim 2011 - Cumartesi 12:54
5. Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları, Şanlıurfa Valiliği'nin düzenlediği "İyilik Yürüyüşü" ile başladı.

Yoğun bir katılımla başlayan buluşmaların ilk günü, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Şanlıurfa Belediyesi önünde başlayan İyilik Yürüyüşü'nde Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve binlerce vatandaş, Antakya Mehtaran Takımı ile birlikte Balıklıgöl'e doğru yürüdü. Yürüyüş, Balıklıgöl Anfi Tiyatro Salonu'nda son buldu. Burada şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Program, Mustafa Özcan Güneşdoğan tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Halil İbrahim Buluşmaları'nın açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, "Bu buluşmanın Hz. İbrahim'in şanına, tevekkülüne, inancına, hoş görüsüne laik olmasını, Şanlıurfa'mıza, ülkemize, huzur, bereket, kardeşlik duygularını getirmesini temenni ederim. Bugün ve yarın önemli etkinliklerimiz olacak. Hz. İbrahim'i anlamak, Türkiye'yi anlamak demektir, Hz. İbrahim'i anlamak demek, milletimizi anlamak demektir. Hz. İbrahim'i anlamak demek, Şanlıurfa'yı anlamak demektir. Hz. İbrahim'i anlamak demek, insanlığın kurtuluşu demektir. Bir gün yaptığın her şeyin hesabını vermek vardır, komşusu aç iken tok yatmamak vardır, haksız yere karıncayı incitmemek vardır. Dolayısıyla bu değerlere insanlığın dün de ihtiyacı vardı, bugünde ihtiyacı var; emin olun ki yarında ihtiyacı olacaktır. Onun için bu inanca sahip çıkmak zorundayız, onun için bu kültüre sahip çıkmak zorundayız. Bilin ki, bir çok zorluk yaşadığımız dönemde, 'bu ülke bunların nasıl altından kalkıyor' diye batılı bilim adamları,arkeologlar, tarihçiler şaşırmışlardır. Bu ülkenin her türlü badirenin üstesinden gelmesinin altında da Hz. İbrahim'in inancı vardır. Bu halkın o inancın önemsemesi vardır, kabullenmesi vardır. Bu inancı yaşatacağız bu topraklarda. Kardeşliğimizi yaşatacağız, birlikteliğimizi yaşatacağız, aldananları aydınlatacağız. Mutlak suretle çocuklarımız, Hz. İbrahim'in anlayışı ile geleceğe hazırlanacaklardır" dedi.

Konuşmaların ardından Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve diğer protokol üyeleri, barış ve dostluk adına alandan gökyüzüne güvercinler uçurdu.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.