SON DAKİKA
24 Saatte 9 Bin Mülteci..

24 Saatte 9 Bin Mülteci..

10 Kasım 2012 - Cumartesi 15:14
Sınırda çatışmalar sürerken 24 saatte Türkiye'ye sığınanların sayısı 9 bini buldu. İlçede okullar yeniden tatil...

Ceylanpınar'ın Suriye sınırında çatışmalar bütün yoğunluğuyla sürerken, son 24 saatte Türkiye'ye sığınanların sayısı 9 bini buldu. İlçede okullar yeniden tatil

Suriye'de çatışmalar hız kesmiyor. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nın Suriye sınırı önceki gece yoğun ateş altında kaldı. 24 saati aşkın süredir süren sıcak çatışmada, silah seslerinin yanı sıra top atışları da başladı. Şanlıurfa Valiliği, vatandaşların olumsuz süreçten etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin en üst düzeyde alındığını bildirdi. Okulların yeniden tatil edildiği ilçede, vatandaşlar tedirgin.

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, son 24 saatte 9 bini Türkiye'ye olmak üzere 11 bin Suriyelinin, çatışmalardan kaçarak başka ülkelere sığındığını açıkladı. Komşu ülkelerdeki kayıtlı Suriyelilerin toplam sayısı ise 408 bin'e yükseldi.
BM yetkilisi Panos Moumtzis, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, mülteci akınının büyük bir krizin göstergesi olduğunu ifade etti. Moumtzis, özellikle Halep ve İdlib'den Türkiye'ye geçiş yapan sığınmacı sayısında son dönemde büyük artış görüldüğüne dikkat çekti.    

Suriye'de Esad güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmaların, sınırın Türkiye tarafına da zarar vermesi üzerine güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı Ceylanpınar'da vatandaşlar oldukça tedirgin. Okullar hafta başına kadar tatil edilirken, son 24 saatte Türkiye ve diğer komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin sayısı 11 bini aştı.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.