SON DAKİKA
“12 MİLLETVEKİLİNİN PERFORMANSI”
22 Nisan 2013 - Pazartesi 10:21
Ömer KAPAKLI

2 ay sonra Şanlıurfa'nın 12 Milletvekili 2.yıllarını geride bırakacak. Önlerinde 2 yıllık çalışma dönemi kalacak. Geçen gün bir Milletvekiliyle görüşürken, "Ömer Bey.. 2 yıl nasıl geçti anlayamadık. Kalan 2 yılı çok daha iyi geçirmemiz gerekiyor"demişti.Gerçekten 2 yılın nasıl geçtiğini bizde anlayamadık..

Bugün sizlerle 12 Şanlıurfa Milletvekilinin performans analiz yazısıyla karşınızdayım..

İBRAHİM BİNİCİ (BDP) : Barış süreci öncesinde çok agrasif bir yapıya sahipti. Özel dost sohbetlerinde içten, cana yakın, alçak gönüllü olmasına rağmen olayların ortasında sivri çıkışlarıyla kamuoyunda sıkça eleştiriliyordu..2 yıllık süreç içersinde kendi partisinin tabanının beklentilerine ise cevap veriyordu. Barış süreciyle birlikte TV'lerde görünmez oldu. Genel anlamda BDP Milletvekili olarak başarılı..

İBRAHİM AYHAN (BDP) : Cezaevindeyken BDP'nin Milletvekili adayı oldu. Urfa tarihinde Bağımsız olarak en yüksek oyu alan Milletvekili oldu. Seçildiği anda Cezaevinden çıkacağını ümit ediyordu. Ancak diğer tutuklu Vekiller gibi Cezaevinde. İlk 1 yıl bu olayın şokunu üzerinden atamadı. Ancak son 1 yıl Cezaevinden Meclise gönderdiği önergelerle dikkat çekiyor. Cezaevinde olduğu için doğal olarak herhangi bir yorum yapamıyoruz.

FARUK ÇELİK (AK PARTİ) : Hükümetin en yoğun ve etkili Bakanlık görevinin sorumluluğu elbette kolay değil. Çalışma Bakanı olmasına rağmen Aday olduğunda Urfa'ya yönelik vaadleri yerine getiriyor. Kabinede de en başarılı Bakanlar arasında. Şanlıurfa'nın geneli Faruk Çelik'in çalışmalarından memnun. Oldukça başarılı.

SEYİT EYÜPOĞLU (AK PARTİ) : Anavatan Partisi döneminde 2 kez Milletvekilliği yapmıştı. Daha sonra Bağımsız olarak Milletvekilliği görevine seçilmişti. 3 ayrı dönem yaptığı Milletvekilliğiyle AK Parti Milletvekilliği arasında çok büyük fark var. Bunda Bakan Faruk Çelik'in etkisi olabilir. Bazı rahatsızlıklarıda etkili olabilir. "Başın düştümü dara, Seydi Amcayı ara"sloğanıyla ünlenmişti. Son 2 yıldır pasif sayılacak konumda. Bir türlü eski günlerine dönemedi. Olayların gerisinde kalıyor. Bu nedenle başarılı değil.

Bakan Çelik'in Urfa'daki ağırlığı nedeniyle Milletvekili Seyit Eyüpoğlu o eski günlerindeki performansının gerisinde..

MEHMET KASIM GÜLPINAR (AK PARTİ) : Rahmetli Babası Cenap Gülpınar'dan sonra Milletvekili olmak elbette çok ağır bir sorumluluk. İlk aylarda bu ağırlığı fazlasıyla hissetti. Ancak son 1 yıl aktif çalışma içersine girdi. Özellikle önümüzdeki 2 yıl daha aktif bir çalışma kendisinden bekleniyor. Son 1 yılki çalışmalara bakarak başarılı bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

MEHMET AKYÜREK (AK PARTİ) ilk yılı kesinlikle istenilen düzeyde değildi. Ancak 1 yılın ardından mevcut Vekiller içersinde en yaşlı Vekil olmasına rağmen en genç ve dinamik bir görüntü ortaya koyuyor. İkinci yılına bakarak "Kesinlikle başarılı"diyebileceğimiz bir Milletvekili. Diğer Milletvekilleri gibi her hafta sonu neredeyse Şanlıurfa'ya geliyor. Daha sonra Viranşehir'e geçiyor. Uzun yıllar Viranşehir'li Milletvekili olmadığı için Viranşehir'in yığılmış birçok sorunun çözümü için büyük bir gayret içersinde. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'le çok iyi diyaloğ içersinde.Sürekli Bakan'la  birlikte olmanın avantajlarını kullanıyor. Müşteşar, Genel Müdürlere gidiyor. Viranşehir'in sorunun çözümünde önemli bir görev yapıyor. Bakalım son 1 yıldaki performansı aynı şekilde son 2 yılda gösterebilecek mi?

ZEYNEP KARAHAN USLU (AK PARTİ) AK Partide aynı zamanda MKYK Üyesi olması nedeniyle görev ve sorumlulukları fazla. İstikrarlı bir çizgi çiziyor. Başarılı.

HALİL ÖZCAN (AK PARTİ) Arap Kökenli.. Bu nedenle Harran,Akçakale ve Köylerde yoğun çaba gösteriyor. Halil Özcan'da ilk yıla oranla performansını artıran Vekiller arasında.Ancak  Henüz tam olarak başarı çizgisini tam olarak yakaladığını söyleyemeyiz..

MAHMUT KAÇAR (AK PARTİ) Diğer Milletvekillerinin aksine 1.yılı çok aktifti. Aynı performansı ikinci yılında ortaya koyamadı. Son 2 yılı daha aktif geçirmesi gerekiyor.

ABDÜLKADİR EMİN ÖNEN (AK PARTİ) Daha önceki dönemlerine göre biraz daha aktif.. Ancak bir önceki dönem de Milletvekili olduğu için bu dönem daha etkili olabilirdi.Merkezin adayı olmasına rağmen Şanlıurfa Merkezde bir türlü Urfa halkıyla tam olarak birliktelik sağlayamadı. Milletvekili Emin Önen'den bu dönem beklentiler çok daha yüksekti ama bu gerçekleşmedi.

YAHYA AKMAN (AK PARTİ) Meclisin kıdemlilerinden. 3.ve son dönemi. İlk 2 dönem olduğu gibi aynı çizgide.. Kendine has bir siyasi tavrı var. Bu tavrında önüne bir türlü çıkamıyor.

ABDÜLKERİM GÖK (AK PARTİ) Milletvekili adayıyken "Ben Meclisde damgamı vuracağım"mesajını verdi. İlk günden bu güne kadar çok aktif. Olaylara bakış açısı, diksiyonu, konuşmaları etkileyici. Başarılı bir Milletvekili.Birçok Milletvekilinin aksine Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in bulunduğu ortamda da gayet rahat ve düşündüğünü söyleyebilen, konuşan bir Milletvekili..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
halil çakır
22.04.2013 14:29
BİR İL DÜŞÜNÜN İKTİDAR PARTİSİNE 12 MİLLETVEKİLİNİN 10' UNU VERMİŞ VE VERDİĞİ BU DESTEĞİN YANINDA BU KENTİ AYAĞA KALDIRACAK HANGİ PROJELER HAYATA GEÇİLMİŞ.? MİLLETVEKİLİ PERFORMANSI O MİLLETVEKİLİ NİN KENTİ NE KADAR ZİYARET ETTİĞİ İLE DEĞİL KENTE NE KAZANDIRDIKLARI İLE ÖLÇÜLÜR.BU ANLAMDA GERÇEKTEN HANGİ ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATMIŞLAR VE PROJELER BU KENTİN HANGİ KRONİK SORUNLARIN HALLETMİŞ BUNA BAKMAK VE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİNİ ÖYLE YAPMAK GEREKİR.
arzu
22.04.2013 10:46
DEMEK OLUYORKİ ; VASATI AŞAMAMIŞLAR
Yazarın Diğer Yazıları