SON DAKİKA
1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

25 Nisan 2019 - Perşembe 10:01
1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ? 1 MAYIS’TA OKULLAR AÇIK MI?

1 Mayıs resmi tatil mi? Sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Dünya genelinde her yıl 1 Mayıs’ta Emek ve Daynışma Günü kutlanıyor. Peki, 1 Mayıs’ta okullar tatil mi? İşte detaylar…

1 Mayıs resmi tatil mi sorusunun cevabı vatandaşlar ve öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dünya genelinde her yıl 1 Mayıs günü kutlanıyor. Çarşamba gününe denk gelen 1 Mayıs’ta okullar tatil olacak mı? İşte ce

2008 Nisan’ında, 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 1 Mayıs ile ilgili detaylar, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasada yer alıyor. Kabul edilen yasaya göre, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 1 gün resmi tatil uygulanmasına karar verilmişti. Buna göre, 1 Mayıs kapsamında resmi tatil uygulanacak.

1 MAYIS’TA BANKALAR, PTT, ECZANE, HASTANE, SAĞLIK OCAKLARI AÇIK MI?

Resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kamu kurumları, bankalar ve bazı kuruluşlar 1 gün süreyle çalışmayacak.

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı .

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde pek çok ülkede kutlanan 1 Mayıs, sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede büyük kitle gösterileriyle kutlanır.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.