SON DAKİKA
 Fakıbaba ve Sarıeroğlundan Tarım İşçilerine Ziyaret

Fakıbaba ve Sarıeroğlundan Tarım İşçilerine Ziyaret

06 Ağustos 2017 - Pazar 19:07
Fakıbaba ve Sarıeroğlundan Tarım İşçilerine Ziyaret

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet E. Fakıbaba ve Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Tarım İşçilerini Ziyaret etti.Bakan Fakıbaba Türkiye'nin gıdasını tek başına üreten ve ihracatını yapan bir ülke konumuna gelmesi için çalıştıklarını vurguladı.


Çalışma yaparken parolalarının "Gıdasını üretemeyen ülkeler tam özgür ve bağımsız olamazlar" olduğunu belirten Fakıbaba, şu ifadeleri kullandı:


"Bunun en güzel son örneği Katar'dır. Tırlar dolusu dolar var ama bakın bir ambargo koydular, adamlar perişan oldu. Onun için inşallah bütün amacımız gıdasını tek başına üreten ve ihracat yapan bir ülke haline gelmek. Onun için bu konuda hiç kuşkunuz olmasın ama bu hemen yarın olacak bir şey değil. Biraz sabırlı olmanızı ben istirham ediyorum."

Polatlı'daki mevsimlik tarım işçilerinin çoğunun Şanlıurfa'dan geldiğine işaret eden Fakıbaba, kendisini Polatlı'nın bir hemşehrisi kabul ettiğini aktardı.

"Ricamız çocukların gelişim çağında çalıştırılmaması"

Daha sonra Sarıoba Mahallesi'ne geçen Sarıeroğlu ve Fakıbaba, burada çocuklara çeşitli hediyeler verdi ve mevsimlik tarım işçilerinin taleplerini dinledi.

Fakıbaba, buradaki açıklamasında, mevsimlik tarım işçilerinin sosyal haklarının düzelmesi için ilgili bakanlıklarca çalışmaların yapılacağını bildirdi.

Bakan Sarıeroğlu ise hükümetin nisan ayında mevsimlik tarım işçileriyle ilgili bir genelge çıkardığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan, alın teri döken bütün emekçilerimizin, vatandaşlarımızın ailelerinin sıkıntılarını çözmek için gerekli adımları atacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyım ama bir de bayanım. Benim için çocuklarımızın çalışması mevzusu gerçekten hiç affı olmayacak, geri adım atamayacağımız bir mesele. İnşallah Sayın Valimiz eylül ayından itibaren okulumuzu açacak ama sizlerden ricamız çocuklarımızın tam gelişim ve oynama çağında bu tarım işlerinde çalıştırılmaması. Bunlarla ilgili gerekli adımları da atacağız."

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.