SON DAKİKA
“ BÜYܔ
01 Nisan 2010 - Perşembe 19:09
Ahmet SARRAOĞLU

Sözlükte “aldatmak, göz boyamak, oyalamak, uzaklaşmak, gönlünü çalmak, batıl şeyi hak diye göstermek ve gizli işlem yapmak” gibi anlamlara gelen büyü, ıstılahta, tabiat üstü alemlerle bağ kurarak, yahut kendilerinde gizli güçler bulunduğuna inanmak suretiyle bazı doğal nesneler kullanarak yapılan işlerdir.

 

            Büyü islam’dan önceki toplumlarda ve dinlerde de gelecekten haber verme, tılsımla tedavi etme, cincilik ve falcılık yapmak suretiyle kehanette bulunma gibi davranışlar biçiminde bir çıkar vasıtası olarak kullanılmıştır.   

 

            Büyünün asıl amacı, insana ve olaylara etki ederek çok avlama, balık tutma, hayvan yetiştirme, düşmanı yenme, zarara uğratma veya öldürme, çocuk, ürün ve mal çoğaltma, hastalıktan kurtulma, kısaca kişilere etki ederek iyilik ya da kötülük etmek suretiyle bir menfaat sağlamadır.

 

            Büyü, olağanüstü etkileyici bir güç veya bilgiye sahip olduğuna inanılan kişilerce diğer bazı insanlara yapılır. Bunlar büyücü, şaman, sihirbaz, hekim gibi toplumlara göre adları değişen insanlardır. Bunların güçlerini iyiye de, kötüye de kullanabileceklerine inanırlar. Büyüde araç olarak ruhlar, cinler, şeytanlar, canlı veya ölmüş bazı hayvanlar, cisimler, şekiller hatta adlar bile kullanılır.

 

Kur’an-ı Kerim’de çoğunlukla büyü anlamına gelen sihir kelimesi, türevleriyle birlikte 62 defa geçmektedir. Bu kavram ilk kez Müdessir suresinde insanları etkileyen söz anlamında kullanılmıştır; şöyle ki : “Sonra baktı, sonra kaşlarını çattı, suratını astı. En sonunda kibrini yenemeyip sırt çevirdi de: “Bu (Kur’an) dedi, olsa olsa  (sihirbazlardan öğrenip) nakledilen bir sihirdir. Bu insan sözünden başka bir şey değildir .” (Müddessir, 74 / 21-25) Bir başka ayette de söyle buyrulur “Bir mucize görecek olsalar yüz çevirirler ve süregelen bir büyüdür derler”.  (Kamer, 54 / 2)

 

İslam dini büyü yapmayı, kesin olarak yasaklamış ve bunun büyük günahlar arasında saymıştır. Büyü yapmada, Allah’ın irade ve kudreti üstünde işler başarabilme iddiası vardır. Ayrıca büyücülerin her şeyi bildiği, başaramadıkları hiçbir iş olmadığı tarzındaki inançlar da İslam dinine ters düşmektedir. Bu yüzden İslam bilginleri kitap ve sünnete uymayan sadece aldatmaya matuf büyüyü tamamen reddetmişlerdir.

 

Büyü ve onun eseri olan davranışlardan kurtulmak için yine Allah’a sığınmak gerekir.

 

Büyü İslam da 7 büyük günahlardan birisi olarak sayılmıştır

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
qh9e5xB43enr
24.04.2016 23:02
My brother suggested I might like this website. He used to be entirely right. This submit actually made my day. You can not consider just how so much time I had spent for this inonimatrfo! Thank you!
Yazarın Diğer Yazıları